شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

واکنش روزنامه نگاران قطری به حملات تند عربستان و امارات علیه امیر قطر

ایرنا

واکنش روزنامه نگاران قطری به حملات تند عربستان و امارات علیه امیر قطر
تهران-ایرنا- روزنامه نگاران و نویسندگان برجسته قطری در واکنش به حملات تند رسانه های سعودی و نیز مقامات عربستان و امارات علیه امیر قطر طی 24 ساعت گذشته مطالب و مقالاتی را منتشر کردند.
 به گزارش ایرنا، «عبد العزیز الخاطر» نویسنده سرشناس قطری روز سه شنبه ضمن انتقاد از حملات گسترده رسانه های سعودی علیه امیر قطر، نوشت: سطح تعامل سیاسی- رسانه ای تا حد عصبیت قبیله ای تنزل یافته است.

الخاطر در مقاله ای که در روزنامه قطری «الوطن» منتشر شده، نوشت: تبلیغات رسانه ای عربستان و امارات علیه قطر، منطقه را به مرحله ما قبل «دولت» باز می گرداند، در حالی که این کشورها بیش از 50 سال یا نزدیک یک قرن است که عضو جامعه سیاسی هستند.
وی افزود: انحطاط سطح تعامل از بُعد سیاسی به مرحله رصد و جاسوسی کردن، شایسته دولت ها نیست. این اقدامات شبیه شیوه های گروه های چریکی و بیانگر عصبیت قبیله ای است که ارتباطی با دولت ندارد.
ناهید القحطانی دیگر نویسنده قطری نیز در روزنامه «الرایه»، از رسانه هایی که مُصر به انتساب اظهارات منتشر شده به امیر قطر هستند، انتقاد کرد و نوشت: افرادی که در صدد ضربه زدن به وحدت کشورهای خلیج (فارس) هستند، این حملات را مدیریت می کنند.
روزنامه الشرق نیز در مقاله ای که روز گذشته (دوشنبه) منتشر کرد درباره شعله ور شدن آتش فتنه در منطقه هشدار داد و نوشت: برخی از طرف ها برای فتنه افکنی و شعله ور کردن اختلافات تلاش می کنند. این اقدامات به نفع شورای همکاری که به آرامش، انسجام و وحدت معروف است، نیست.
وی ادامه داد: این فتنه های آشکار و تبلیغات رسانه ای علیه قطر به نفع هیچ کس نیست. برخی طرف ها قصد دارند با در پیش گرفتن رفتار تنش آمیز و خصمانه که هیچ توجیه، منطق و فکری پشت آن نیست، به این اتحاد قوی و یکپارچه، ضربه برسانند.

*دفاع نماینده کویت از قطر 
عبدالعزیز صباح الفضلی نماینده پارلمان و مبلغ اسلامی کویت نیز در مقاله ای که در یکی از روزنامه های قطری منتشر شد، خواستار تحرک سریع برخی رهبران تاثیر گذار کشورهای حاشیه خلیج ‌فارس برای مهار بحران ایجاد شده و توقف حملات علیه قطر شد.
وی نوشت: از چند روز پیش تا کنون شاهد هجمه ظالمانه برای منزوی کردن قطر و دور نمودن آن از کشورهای حاشیه خلیج فارس هستیم. هدف از این حملات این است که از حضور و تاثیر قطر در برخی از میدان ها بکاهد. 
بر اساس این گزارش، تنش میان قطر و کشورهای حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان و امارات در هفته اخیر به طور بی سابقه ای افزایش یافته است. این تنش ها در پی انتشار گسترده سخنان تمیم بن حمد آل ثانی، در انتقاد از تروریستی خواندن حماس و حزب الله و حمایت از ایران بالا گرفت. سخنان تمیم بن حمد بعد از برگزاری اجلاس آمریکایی- عربی عربستان با حضور ترامپ عنوان شد. در واقع حضور ترامپ در خلیج فارس عملاً موجبات تشدید درگیری ها در خاورمیانه شد.
این در حالی است که هنوز هم این تنش ها ادامه دارد و رسانه‌های سعودی مانند عکاظ و العربیه که دیدگاه‌های خاندان آل سعود را منعکس می‌کنند به طور روزانه به قطر حمله می کنند.
خاورم**9329**1144 مترجم: ندا بهبودی** انتشار دهنده: علیرضا جباری

 

منبع: ایرنا، 9 خرداد 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.