شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۷ فوریه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ادامه رنج کارگران بی پول پاکستانی در عربستان

ایرنا

ادامه رنج کارگران بی پول پاکستانی در عربستان
اسلام آباد - ایرنا - بیش از یک سال از تشدید مشکلات، رنج ها و سرگردانی تعداد زیادی از کارگران پاکستان در عربستان که مدت زیادی است از کار بیکار شده و هیچ حق و حقوقی به آنان پرداخت نشده است، می گذرد.

بیشتر از یک سال است که خانواده های هزاران نفر از کارگران پاکستانی در عربستان منتظر هستند تا سرپرست خانواده که برای کسب درآمد در قبال کار طاقت فرسا به آن کشور سفر کرده اند، دسترنج خود را برای تامین مخارج خانواده به پاکستان بفرستند مخصوصا در روزهای ماه مبارک رمضان که دیگر چیزی تا خرید عید فطر به عنوان بزرگ ترین عید مردم پاکستان باقی نمانده است.
آمار و ارقام مربوط به آن دسته از کارگران پاکستانی که ماه هاست حقوقی دریافت نکرده اند و حتی برای تامین ساده ترین وعده های غذایی روزانه خود در عربستان، با مشکل مواجه هستند، متفاوت است. برخی آمارها حکایت از سردگردانی حدود هشت هزار کارگر پاکستانی بی پول در عربستان و برخی آمار دیگر هم حکایت از ارقام بالاتر دارد.
این ماجرای غم انگیز فقط محدود به کارگران پاکستانی نیست. هزاران نفر از کارگران هندی، اندونزیایی، فیلیپینی، بنگلادشی و ... نیز وضعیت مشابهی در عربستان دارند
در طول یک سال اخیر، کارگران خارجی در عربستان که ماه ها حقوق دریافت نکرده اند، چند بار دست به اعتراض زده اند اما هر بار با واکنش پلیس عربستان مواجه شده و برخی از آنها مورد ضرب و شتم قرار گرفته و برخی نیز روانه زندان شده اند.
گزارش رسانه های پاکستان حاکی است تعدادی از کارگران پاکستانی سرگردان در عربستان به بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی و کلیوی دچار شده اند اما هیچ پول و امکاناتی برای درمان ندارند.
این کارگران پاکستانی که در اردوگاه های مختلف درعربستان با امکانات بسیار ناچیز به سر می برند، حتی پولی برای تهیه غذای روزانه ندارند و مقدار کمی غذا به صورت جیره بندی در اختیار آنها قرار می گیرد که حتی در برخی موارد، از این غذای جیره بندی هم خبری نیست.
آنها پولی برای شارژ تلفن همراه خود ندارند تا بتوانند با خانواده هایشان در پاکستان تماس بگیرند و آنها را از حال خود با خبر کنند به همین دلیل خانواده ها در پاکستان سخت نگران سونوشت فرزندان، پدران یا همسران خود در عربستان هستند.
سفارت پاکستان در عربستان اگرچه تلاش هایی برای کمک به شهروندانی پاکستانی در این کشور کرده است اما تعداد بالای این افراد، باعث شده که مشکلات آنان همچنان ادامه داشته باشد.
شرکت های مختلف سعودی از جمله شرکت های ساختمانی که کارفرمایان تعداد زیادی از کارگران خارجی محسوب می شوند، در قبال رفع مشکلات مالی کارگران احساس مسئولیت نمی کنند و به نظر می رسد این شرکت ها به دلیل شرایط اقتصادی موجود در عربستان، با شرایط نامساعد مالی مواجه هستند.
طبق آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت امور اتباع پاکستانی خارج از کشور، حدود 9 میلیون و 80 هزار نفر از اتباع پاکستان در خارج از این کشور مشغول کار هستند که از این تعداد، بیش از دو میلیون و 600 هزار نفر در عربستان هستند.
کارگرانی از کشورهای هند، پاکستان، بنگلادش و برخی دیگر از کشورهای آسیایی و آفریقایی که برای انجام کارهای سخت در ازای حقوق نه چندان قابل توجه، در عربستان هستند، اکنون بسیاری از آنها با مشکل پرداخت نشدن حقوق مواجه هستند و جایی برای این که از این وضعیت شکایت ببرند، ندارند.
برخی شرکت های سعودی هم در ماه های اخیر اقدام به اخراج کارگران خارجی از جمله کارگران پاکستانی خود کرده اند. 
باتوجه به تداوم روند کسری بودجه عربستان که بیشتر به دلیل سیاست های دردسر ساز این کشور در پایین آوردن بهای نفت در بازارهای جهانی ایجاد شده است، به نظر می رسد رکود فعالیت های عمرانی و ساخت و ساز 
و رکود اقتصاد، از جمله دلایل اخراج کارگران خارجی از این کشور باشد.
آساق**1723 - انتشار دهنده: محمدرضا منافی

 

منبع: ایرنا، 10 خرداد 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.