شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

گاردین: انگلیس به دنبال سرپوش نهادن بر حمایت مالی عربستان از گروه های افراطی

ایرنا

دولت انگلیس به دنبال سرپوش نهادن بر حمایت مالی عربستان از گروه های افراطی

لندن - ایرنا - روزنامه گاردین در گزارشی عنوان کرد دولت انگلیس به دنبال سرپوش نهادن بر نتایج تحقیقات صورت گرفته در مورد حمایت های مالی خارجی به ویژه عربستان از فعالیت گروه های افراطی در این کشور به بهانه محرمانه بودن، است.

به گزارش بامداد روز جمعه ایرنا، روزنامه گاردین دراین گزارش نوشت: تحقیق درباره منشاء حمایت های مالی خارجی از گروه های افراطی مستقر در انگلیس، به دستور دیوید کامرون نخست وزیر سابق انگلیس آغاز شد. او این دستور را پس از آن صادر کرد که رهبران اروپایی نسبت به این مساله ابراز نگرانی کرده بودند.
این روزنامه انگلیسی افزود: کامرون این دستور را ما به ازاء کسب حمایت حزب لیبرال دمکرات از گسترش حملات هوایی علیه داعش در سوریه در دسامبر سال 2015 صادر کرد.
گاردین نوشت: نشریه آبزور ژانویه سال گذشته میلادی گزارش داد که داونینگ استریت از واحد مبارزه با افراط گرایی وزارت کشور خواسته است تا درباره منشاء حمایت های مالی خارجی از گروه های افراطی در انگلیس، تحقیق و نتیجه آن را به “ترزا می” (وزیر کشور وقت انگلیس) و دیوید کامرون ارایه دهد. اما 18 ماه بعد وزارت کشور گفت که کار تحقیق درباره این گزارش ناتمام و به دلیل ماهیت محرمانه اش لزوما منتشر نخواهد شد.
این روزنامه انگلیسی افزود: یک سخنگوی وزارت کشور انگلیس اخیرا اعلام کرد که تصمیم درباره آینده این تحقیق، از سوی دولت بعدی پس از انتخابات پارلمانی 8 ژوئن (18 خرداد) گرفته خواهد شد.
گاردین عنوان کرد: در همین حال «تام برک» سخنگوی امور خارجی حزب لیبرال دمکرات طی نامه ای به “ترزا می”، از او خواسته است تا ادامه کار تحقیق در این رابطه را تائید کند. 
این روزنامه انگلیسی نوشت: او در نامه اش به “ترزا می” نوشته است: به عنوان وزیر کشور سابق، وزارتخانه شما در انتشار این گزارش پیشرو و دست داشته است. 18 ماه بعد، متعاقب دو حمله تروریستی از سوی دو شهروند انگلیسی، این گزارش هنوز ناتمام و منتشر نشده است.
گاردین افزود: «تام برک» در این نامه اضافه کرد: پنهان نیست که عربستان سعودی به طور خاص از صدها مسجد در انگلیس که مروج وهابیت، فرقه افراطی دین اسلام، حمایت مالی می کند. متاسفانه ریشه افراط گرایی شهروندان انگلیسی از همین طریق صورت می گیرد.
این روزنامه انگلیسی نوشت: به نظر می رسد که جزئیات این گزارش چه از نظر سیاسی و قانونی، حساس و محرمانه باشد. اوایل سال جاری «ترزا می» به عربستان سعودی -کشوری که از مروجین اسلام افراطی حمایت مالی می کند - سفر کرد.
گاردین افزود: در همین حال «تیم فارون» رهبر حزب لیبرال دمکرات گفت که دولت انگلیس بایستی به تعهدش در انتشار گزارش یاد شده، عمل کند. 
این روزنامه انگلیسی به نقل وی افزود: رویکرد محتاطانه و کوته فکرانه وزارت کشور باید تغییر کند. اگر محافظه کاران نسبت به مقابله با تروریسم در خاک انگلیس جدی هستند، بایستی تحقیق درباره حمایت های مالی از گروه های افراطی در انگلیس را از سر بگیرند.
اروپام**5**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی
 

منبع: ایرنا، 12 خرداد 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.