شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ -  ۳ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ترکیه پنج هزار نیروی نظامی به قطر اعزام می کند

ایرنا

ترکیه پنج هزار نیروی نظامی به قطر اعزام می کند
آنکارا- ایرنا- روزنامه سوزجو ترکیه اعلام کرد که دولت آنکارا در حال آماده سازی طرح اعزام پنج هزار نیروی نظامی به قطر است.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا، این روزنامه در شماره روز جمعه خود نوشت: اعزام این نیروها بر اساس مجوز صادر شده از سوی مجلس و رئیس جمهوری ترکیه با هدف استقرار نیروهای نظامی ترکیه در قطر انجام می شود.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دو روز پیش مصوبه مجلس ملی این کشور در خصوص تایید موافقت نامه های استقرار پایگاه نظامی ترکیه در قطر و همکاری های مشترک دو کشور در زمینه آموزش نظامی را برای اجرا امضا کرد.
پروتکل همکاری مشترک در زمینه های آموزش نظامی دو کشور در سال 2015 و موافقت نامه استقرار پایگاه نظامیان ترکیه در قطر در سال 2016، در چهارچوب مفاد توافقنامه همکاری های امنیتی مقامات دو کشور ترکیه و قطر در سال 2001 به امضای مقامات عالی دو کشور رسیده بود که با تصویب مجلس و تایید رئیس جمهوری قابلیت اجرایی پیدا کرد.
هم اکنون 94 نظامی ترکیه از جمله تعداد 13 افسر، 19 درجه دار و 67 کارشناس نظامی در پایگاه نظامی این کشور در قطر مستقر هستند که با اعزام نیروهای جدید، این پایگاه به تیپ تبدیل خواهد شد.
به نوشته روزنامه سوزجو، استقرار عناصر نیروهای زمینی، هوایی و دریایی در پایگاه نظامی ترکیه در قطر، شرکت در برگزاری رزمایش های مشترک یگان های مستقر ترکیه و آموزش نیروهای قطری با هدف توسعه توانایی دفاعی قطر، مبارزه با تروریسم و حمایت از جنبش های حامی صلح جهانی، احترام به اعتقادات، ارزش های دینی، قوانین و آداب و سنن دولت قطر از سوی پرسنل ارتش ترکیه حاضر در قطر، تردد نیروهای ارتش ترکیه در اماکن عمومی قطر در چارچوب قوانین، پرداخت هزینه خدمات سلامتی پرسنل نظامی ترکیه و اعضای خانواده آنها از سوی دولت قطر، استفاده از لباس نظامی و حمل سلاح های شخصی توسط نیروهای ارتش ترکیه در قطر در طول مأموریت و نیز ارائه گذرنامه و کارت شناسایی برای ورود نیروهای نظامی ترکیه و اعضای خانواده آنها به قطر از نکات مهم از مفاد قرارداد بین دو کشور است که به مدت 10 سال اعتبار دارد.
بنا به گزارش ایرنا، به موجب مفاد این موافقت نامه همکاری مشترک نظامی مقرر شده است که قطر به عنوان کشور میزبان به کشور ترکیه اجازه دهد تا از بنادر، فرودگاه‌ها ، اردوگاه‌ها، واحدهای نظامی و نهادهای امنیتی و تاسیسات نظامی آن کشور استفاده کند.
بر این اساس، همچنین دو کشور قرار است واحدهای نیروهای مسلح و نهادهای نظامی دو کشور همکاری داشته باشند و در این زمینه بازدیدهای متقابلی در دو کشور صورت گیرد.
بر اساس مصوبه مجلس ترکیه، همچنین مقرر شده است که دو کشور در حین برگزاری رزمایش مشترک نظامی، ناظران نظامی کشور مقابل را دعوت کنند و همچنین قرار است در خصوص مبادله اطلاعات و بهبود و پیشرفته سازی نحوه برگزاری رزمایش ها و آموزش ها تمهیداتی اندیشیده شود.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

منبع: ایرنا، 20 خرداد 1396
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.