شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۷ مه ۲۰۱۸سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انتقاد صدراعظم آلمان از تصمیم ترامپ درباره خروج از برجام

دویچه وله

 
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تاکید کرد که این کشور به همراه دو کشور بریتانیا و فرانسه به توافق هسته‌ای با ایران پایبند است. فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان نیز صراحتا از تصمیم دونالد ترامپ انتقاد کرده است.
    
خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۹ مه (۱۹ اردیبهشت) در گزارشی که از برلین منتشر کرده، به مواضع رسمی دولت آلمان و صدراعظم این کشور، آنگلا مرکل در ارتباط با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای پرداخته است.
صدراعظم آلمان تصمیم ترامپ به خروج از برجام را تصمیمی با عواقب سنگین ارزیابی کرده است. او اعلام کرده است که آلمان به همراهی فرانسه و بریتانیا با نگرانی به تصمیم دولت ترامپ می‌نگرد.
مرکل تاکید کرد که آلمان و دو کشور بریتانیا و فرانسه به تعهدات بین‌المللی خود در ارتباط با توافق هسته‌ای پایبند هستند.
صدراعظم آلمان گفته است که حال باید همه تلاش خود را به کار گرفت تا جمهوری اسلامی نیز به تعهدات خود در ارتباط با توافق هسته‌ای عمل کند. او در عین حال  افزود که جمهوری اسلامی ایران تا این لحظه به وظایف خود در این زمینه عمل کرده و شرط‌های پیش بینی شده در برجام را برآورده ساخته است.
فعالیت‌های اتمی ایران
صدر اعظم آلمان همچنین تاکید کرد که باید همه‌ی کشورهای ذینفع تلاش ورزند تا مانع از آن گردند که  جمهوری اسلامی به فعالیت‌های هسته‌ای با ماهیت نظامی روی ‌آورد.
مرکل در عین حال به نگرانی‌های عمومی جهانی در ارتباط با فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و گفته است که البته برنامه موشکی ایران موجب نگرانی است.
او تاکید کرده است که باید فراتر از مذاکرات هسته‌ای، درباره فعالیت‌های موشکی ایران با مسئولان این کشور گفت‌وگو و مذاکره صورت گیرد.
انتقاد رئیس جمهور آلمان
فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان نیز در ارتباط با اقدامات و تصمیمات دولت ترامپ موضع گرفته و نسبت به فاصله ایجاد شده در مناسبات آمریکا با متحدانش ابراز نگرانی کرده است.
رئیس جمهوری آلمان در عین حال گفته است که اقدامات دولت آمریکا جوامع را دوقطبی و دستخوش انشقاق می‌کند.
اشتاین‌مایر گفته است: «تحولات ناظر بر مناسبات اروپا و آمریکا باعث نگرانی عمیق من می‌شود.»
او تاکید کرده است که نگرانی او به خاطر پست‌های توییتری رئیس جمهور آمریکا نیست. نگرانی او از تغییرات بنیادینی است که در مناسبات آمریکا و متحدانش روی داده است.
رئیس جمهوری آلمان گفته است که رفتار ترامپ و دولت او به‌گونه‌ای است که گویا برای آن‌ها جهان بدل به میدانی شده که هر کس در آن می‌کوشد کار خود را پیش ببرد. به گفته او: «اگر موضوع بر سر این باشد که طرف قوی‌تر حرف خود را به کرسی بناشند، آنگاه باید بگوییم که چنین چیزی با تصورات ما سازگار نیست.»
رئیس جمهور آلمان به سخن همتای پیشین خود در مذاکرات اتمی با ایران، یعنی جان کری، وزیر امور خارجه دولت اوباما اشاره کرده که گفته بود ما با این توافق شاید مانع از وقوع یک جنگ شدیم. اشتاین‌مایر گفت: «این یک جمله بسیار مهم است.»
رئیس جمهور آلمان گفت خاورمیانه در موقعیتی نیست که بتواند یک جنگ و رویارویی جدید را تاب بیاورد.
 
 

منبع: دویچه وله، 19 اردیبهشت 1397
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.