شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ناتو از ایران خواست از خشونت و اقدام های تحریک آمیز پرهیز کند

رادیو فرانسه

بقلم ناصر اعتمادیمنتشر شده در 06-01-2020 روزآمد شده در 06-01-2020 ساعت 18:13

 

همزمان با تشییع پیکرهای قاسم سلیمانی و همراهانش در تهران پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، با تشکیل یک جلسۀ فوق العاده از ایران خواست که از تکرار خشونت و اقدام های تحریک آمیز اجتناب کند.

نمایندگان ۲۹ کشور عضو این ائتلاف امروز دوشنبه ششم ژانویه  نشست فوق العاده ای برای بررسی بحران میان آمریکا و ایران تشکیل دادند. در پایان این نشست دبیر کل ناتو "ینس ستلتنبرگ" گفت که کشورهای عضو ناتو خواستار خویشتنداری آمریکا و ایران و کاهش تنش میان دو کشور هستند و تأکید کردند که جنگی تازه در منطقه به سود هیچکس نخواهد بود و ایران باید از تکرار خشونت و اقدام های تحریک آمیز پرهیز کند.

  شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، نیز برای اولین بار پس از قتل قاسم سلیمانی توسط ارتش آمریکا از تشدید تنش ها در خاورمیانه ابراز نگرانی عمیق کرد و خواستار تلاش های دیپلماتیک برای جلوگیری از وقوع جنگ و درگیری های نظامی شد.

در تهران، رهبر حکومت اسلامی ایران، آیت الله خامنه ای، امروز دوشنبه در دانشگاه تهران در میان انبوهی از جمعیت در مقابل تابوت قاسم سلیمانی و همراهانش که جمعه گذشته به دستور دونالد ترامپ در عراق کشته شدند نماز گذارد. در پشت او و در ردیف اول نمازگزاران علاوه بر رؤسای سه قوه، فرماندهان سپاه پاسداران و سپاه قدس نیز حضور داشتند. سیمای جمهوری اسلامی ایران و رسانه های رسمی این کشور مدعی شدند که در مراسم تشییع بازمانده های پیکرهای قاسم سلیمانی و همراهان او میلیون ها تهرانی شرکت داشتند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت با اشاره به این مراسم گفت : "کشور ما نیاز به نمایش انسجام ملی داشت." او کشته شدن قاسم سلیمانی را "نوعی تجدید قوا و انرژی برای نظام" توصیف کرد و افزود : رئیس جمهوری آمریکا متاثر از اعتراض های آبان ماه گمان کرده بود : "پایه های داخلی ما ضعیف شده و بنابراین [...] تهدید نظامی را به امید تغییر رژیم آغاز کرد." علی ربیعی در ادامه افزود که مراسم تشییع جنازۀ قاسم سلیمانی و پیکرهای همراهان او "بُعد خارجی امنیت ملی کشور ما را عیان کرد [و] نشان داد که نظام ما پایگاه عظیم مردمی دارد." سخنگوی دولت روحانی سپس ابراز اطمینان نمود که "از این پس آمریکا در واکنش های نظامی خود تجدید نظر خواهد کرد و این راهپیمایی از این جهت برای ما ارزشمند است."   

 

منبع: رادیو فرانسه، 16 دی 1398
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فرانسه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.