شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۷ فوریه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا از عراق خارج می‌شود

ایرنا

 

ائتلاف بین‌المللی به سرکردگی آمریکا از عراق خارج می‌شود

تهران-ایرنا- خبرگزاری فرانسه دوشنبه شب با انتشار سندی گزارش داد که ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا به ارتش عراق اعلام کرده است که برای احترام به حاکمیت ملی این کشور از عراق خارج می‌شود.

به گزارش این خبرگزاری، در بیانیه‌ای که منسوب به ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در عراق است، آمده برای انجام این مأموریت، ائتلاف باید اقدامات مشخصی برای اطمینان از خروج ایمن از عراق انجام دهد.

این بیانیه اعلام کرد: در این مدت، پرواز بالگردها در آسمان و اطراف منطقه سبز بغداد افزایش خواهد یافت.

نیروهای ائتلاف تأکید کردند که تمام اقدامات را برای کاهش ناراحتی عموم مردم عراق انجام خواهند داد و به همین دلیل، این مأموریت‌ها در ساعات شب اجرا می‌شود.

این بیانیه افزود:ما از حضورمان در عراق و دعوت عراقی‌ها از ائتلاف برای شکست داعش ارزش قائل هستیم و به همین دلیل به تصمیم دولت بغداد که خواستار خروج نیروهای ماست، احترام می‌گذاریم.

سند یادشده به امضای سرتیپ "ویلیام سیلی" فرمانده نیروهای پیاده نظام نیروی دریایی آمریکا و خطاب به "عبدالامیر رشید یارالله" معاون فرماندهی عملیات مشترک عراق رسیده است.

این سند درحالی منتشر می‌شود که وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که در حال حاضر پنتاگون نمی‌تواند صحت این سند را تأیید کند.

با این حال همزمان با تحویل این نامه منابع خبری اعلام کردند، دولت آمریکا نامه دیگری را نیز در اختیار "برهم صالح" رییس جمهوری عراق قرار داده که در آن ابعاد و اشکال تحریم بغداد توسط واشنگتن در صورت اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور آمده است.

پارلمان عراق روز یکشنبه با برگزاری نشستی درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج تمامی نیروهای خارجی رای داد و خواستار منع استفاده از حریم هوایی عراق به هر دلیلی توسط نیروهای خارجی شد.

نمایندگان پارلمان عراق در ادامه خواستار تقدیم شکایت رسمی به سازمان ملل و شورای امنیت علیه آمریکا شدند.

بدنبال این اقدام، "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا تهدید کرد در صورت خروج نظامیان آمریکایی از عراق، تحریم‌های بسیار سختی را علیه بغداد اعمال خواهد کرد.

به نظر می‌رسد دولت آمریکا یک بازی دوگانه را شروع کرده است، از یک سو نامه‌ای مبنی بر خروج نظامیانش را به دولت عراق تحویل داده که یعنی ما به درخواست شما برای خارج شدن احترام قائل هستیم و از سوی دیگر نامه تهدید آمیزی را در اختیار صالح قرار دادند تا از ابزار تحریم علیه ملت عراق که خواستار استقلال و حفظ تمامیت ارضی خود هستند، استفاده کنند.

منبع: ایرنا، 17 دی 1398
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.