سايت ديدگاه

بریتانیا و آمریکا ایران را به از سرگیری مذاکرات فرا خواندند
رادیو فرانسه


دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در یک نشست خبری مشترک از ایران خواستند مذاکرات بر سر پرونده اتمی این کشور با غرب را از سر گیرد.
دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در این نشست خبری گفت : " ما از ایران میخواهیم بدون تاخیر مذاکرات با جامعه جهانی را از سر بگیرد. برای چنین کاری، هنوز هم دیر نشده است."
نخست وزیر بریتانیا در ادامه گفت بریتانیا، آمریکا و متحدین شان آماده هستند صادقانه با ایران مذاکره کنند اما وی در همین حال هشدار داد که " در نبود طرف مذاکرۀ با حسن نیت، ما با شدت تحریم های تصویب شده از جانب شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا را تطبیق خواهیم کرد و تحریم های اضافی را هم بکار خواهیم بست."
رهبران بریتانیا و آمریکا در این نشست خبری تاکید کردند که ایران یکی از موضوعات مهم دیدار روز گذشته آنها بوده است.
باراک اوباما بنوبه خود از تلاشهای نخست وزیر بریتانیا برای اتخاذ تحریمهای جدی اتحادیه اروپا در روزهای آینده ستایش بعمل آورد و گفت " ما و متحدین ما در گروه 5 +1 ، به یک راه حل دیپلماتیک اعتقاد داریم اما دولت ایران باید بداند که راه بدگمانی، تنها فشار و انزوای بیشتر را بدنبال خواهد داشت."
قرار است هفته آینده، وزرای امور خارجه کشور های عضو اتحادیه اروپا تحریم های بیشتری علیه ایران را در بروکسل به تصویب برسانند.
انتظار می رود تحریمهای جدید، علاوه بر بخشهای بازرگانی و بانکداری، سیستم بیمه و ترابری دریایی و هوایی، عرصه های مهم صنعت نفت و گاز ایران را هدف قرار دهد.
این در حالی است که مجلس ایران روز سه شنبه طرحی را تصویب کرد که مطابق آن ایران با کشور هایی که بخواهند کشتی ها و یا هواپیماهای ایرانی را کنترل و یا از تحویل مواد سوخت به هواپیماهای ایرانی خود داری کنند، مقابله به مثل خواهد کرد.

*****

منصور فرهنگ، تحلیلگر مسائل سیاسی و استاد روابط بین الملل در آمریکا، در تحلیل این دیدار می گوید تنها نکته قابل توجه در گفتگوی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و دیوید کامرون نخست وزیر انگلستان، تأکید این دو بر هماهنگی اروپا و آمریکا در رابطه با تشدید و ادامه تحریم ها و انزوای سیاسی ایران بود.
او اعتقاد دارد از آنجا که تحریم های اتحادیه اروپا جنبه داوطلبانه دارد ممکنست بعضی کشورها بواسطه وضعیت بد اقتصادی معاملاتی با ایران انجام دهند اما صنایع نفتی که اقتصاد ایران به آن وابسته است، تنها از طریق کشورهای بزرگ می تواند پیش برود، و آنها در تحریم علیه ایران شرکت دارند.
بعقیده این تحلیلگر، آمریکا و اروپا و سیاستمداران جهان همچنان بر راههای مسالمت آمیز برای حل پرونده هسته ای ایران تکیه دارند و تمام فشار ها و تحریم ها برای اینست که ایران را به انعطاف در زمینه کمی و کیفی و کنترل فعالیت های هسته ایش وادارند. اما ایران انعطافی نشان نمی دهد و بنابراین این دایره روز بروز خطرناک تر می شود.
منصور فرهنگ، اظهار نگرانی می کند که عدم انعطاف ایران، باعث تقویت نظر جناحهای جنگ طلب غرب شود. این جناح ها، ایران را خطری برای صلح منطقه عنوان می کنند و خواستار به کارگیری گزینه نظامی هستند.منبع: رادیو فرانسه: 30 تیر 1389[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.