05/06/2023

رادیو فرانسه: سه‌شنبه ناآرام در تهران، اهواز و شهرهای غرب کشور؛ هه‌نگاو: در آبدانان یک زن زخمی و ۸ تن بازداشت شدند

: منتشر شده در 19/10/2022 – 11:47

متن توسط:مسعود سالاریدنبال کنید

۲ دقیقه

اخبار زیادی نیز از بروز ناآرامی و تجمع اعتراضی در دانشگاه‌های مختلف ایران در روز سه‌شنبه منتشر شده است. شورای صنفی دانشجویان کشور در کانال تلگرامی خود نام چندین تن از دانشجویان بازداشت شده به ویژه در دانشگاه مازندران را منتشر کرده است.

خیزش سراسری اخیر در طول روز و شامگاه سه‌شنبه در تهران و چند شهر دیگر ادامه یافت و اعترضات در آبدانان رنگ خشونت گرفت.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، درگیری در آبدانان از شهرستان‌های استان ایلام، هنگامی درگرفت که مأموران امنیتی قصد انتقال بازداشتی‌های اعتراضات دوشنبه شب به بازداشتگاه‌های ایلام را داشتند. این سازمان در پایگاه خبری خود نوشته است که در این درگیری دست کم ۸ نفر بازداشت و یک زن با نام خانوادگی رحمانی با گلوله مأموران زخمی شده است.

مأموران امنیتی همچنین با یورش به منازل برخی معترضان در آبدانان بیشتر از ۲۰ نفر را به صورت قهری بازداشت کرده‌اند که هه‌نگاو می‌گوید هویت ۱۹ تن از آنها برای این سازمان محرز شده است.

گزارش‌هایی نیز از ادامه اعتراضات پراکنده در برخی دیگر از شهرهای کردنشین از جمله سقز و وجود جو سنگین امنیتی در سطح شهر مهاباد در شبکه‌های اجتماعی همرسان شده است. سقز زادگاه مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای است که جان باختن او در روز ۲۵ شهریور در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی تهران، جرقه‌ای برای آغاز جنبش سراسری بی‌پیشینه و مستمر کنونی در ایران بود.

گروهی از ساکنان شهرک اکباتان تهران نیز در شامگاه سه‌شنبه همچون چند شب گذشته به خیابان آمدند و علیه حکومت شعار دادند. مأموران برای متفرق ساختن معترضان در اکباتان به پرتاب گاز اشک‌آور متوسل شدند.

گروهی از شهروندان در اهواز نیز به خیابان آمده و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند. در این راهپیمایی خودجوش که در محله کورش برگزار شد، خودروها نیز در خیابان به نشانه اعتراض بوق ممتد می‌زدند.

روز گذشته کارکنان بخش‌های مختلف صنعتی در استان خوزستان از جمله کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه و پالایشگاه آبادان به اعتصابات جاری در مناطق دیگر ایران پیوستند.

اخبار زیادی نیز از بروز ناآرامی و تجمع اعتراضی در دانشگاه‌های مختلف ایران در روز سه‌شنبه منتشر شده است. شورای صنفی دانشجویان کشور در کانال تلگرامی خود نام چندین تن از دانشجویان بازداشت شده به ویژه در دانشگاه مازندران را منتشر کرده است.

از سرنوشت این دانشجویان، نهاد بازداشت‌کننده و محل بازداشت آنها اطلاعی در دست نیست.

تصاویری نیز از مقاومت دانشجویان در دانشگاه‌های مختلف در برابر تفکیک جنسیتی و غذا خوردن دختران و پسران با هم در سلف سرویس‌ها در شبکه‌های اجتماعی همرسان شده است.