05/06/2023

تسنیم: امیرعبداللهیان: هیچ تسلیحات ایرانی در اختیار روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین قرار نگرفته است

  • ۲۷ مهر ۱۴۰۱ – ۲۰:۵۷ 

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: سالهاست که با روسیه همکاری دفاعی داریم، اما از جنگ علیه اوکراین حمایت نکردیم و هیچ‌یک از تسلیحات ایرانی را در اختیار روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین قرار نداده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در تماس تلفنی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان و گردان گرلیچ رادمن، وزیر امور خارجه و اروپای کرواسی، طرفین در خصوص مناسبات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به رایزنی پرداخته بر تعمیق همکاری‌ها تأکید کردند.

طرفین در این تماس تلفنی آخرین وضعیت روابط دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند و بر اهمیت توسعه و تحکیم آن تأکید کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حوادث اخیر اوکراین و ادعاهای مطرح‌شده از سوی برخی مقامات این کشور، مبنی بر اینکه از پهپادهای ایرانی که سالها قبل به روسیه تحویل داده شده‌اند، در جنگ علیه اوکراین استفاده شده است، اظهار داشت: ما قویاً مخالف جنگ و تسلیح هر یک از طرفین جنگ بوده و هستیم و به مقامات اوکراین گفته‌ایم چنانچه سندی در خصوص استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین وجود دارد، ارائه کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: البته ما سالهاست که با روسیه همکاری دفاعی داریم، اما از جنگ علیه اوکراین حمایت نکردیم و هیچ یک از تسلیحات ایرانی را در اختیار روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین قرار نداده‌ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به اقدام نادرست اخیر شورای وزیران اتحادیه اروپا در  ارتباط با ایران که بر مبنای مجموعه‌ای از اطلاعات غلط صورت گرفت، اظهار داشت: من پیشتر به آقای بورل در این خصوص هشدار داده بودم و همکاران من هم‌اکنون در حال بررسی پاسخ متناسب و متقابل نسبت به این اقدام اتحادیه اروپا هستند. 

وزیر امور خارجه کرواسی نیز در این تماس، با تأکید بر مناسبات خوب حاکم بر روابط دو کشور، ضمن ابراز حمایت کرواسی از احیای برجام اظهار داشت مواضع طرف ایرانی را به اطلاع همکاران خود در اتحادیه اروپا خواهد رساند.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام/+