05/06/2023

ایسنا – سفیر سابق ایران در باکو: آذربایجان از اقدامات عکس‌العملی پرهیز کند

سفیر سابق کشورمان در آذربایجان با بیان این که رزمایش ناتو در باکو نشان دهنده آن است که جمهوری آذربایجان به دنبال ماجراجویی است و درواقع قصد دارد به نحوی پای ناتو را به منطقه باز کند، تاکید کرد: جمهوری آذربایجان باید از اقدامات عکس‌العملی پرهیز کند. 

محسن پاک آیین در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیل  خود از برگزاری رزمایش ناتو در باکو و تبعات امنیتی این اقدام اظهار داشت: متاسفانه در طول هفته‌های گذشته شاهد رفتارها و اظهارات غیر دوستانه در جمهوری آذربایجان هستیم که به نظر می‌رسد دوستان آذربایجانی باید مراقبت کنند تا این نوع اقدامات باعث نشود که روابط دو کشور دچار اختلاف شود. 

وی تصریح کرد: طی هفته های گذشته رسانه های آذربایجان مطالب تند، ضد اخلاقی و توهین به مسئولین کشور منتشر کردند که بی سابقه بوده؛ در حالی که جمهوری اسلامی ایران در حال خویشتنداری است و رسانه های ایران با توجه به اهمیت روابط دو کشور سعی کردند حوزه های اخلاقی را رعایت کرده و مانند آن ها رفتار نکنند. 

این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین بیان کرد: در پی این مسائل، سفیر باکو به وزارت امور خارجه ایران احضار و تذکر لازم داده شد. همچنین از سوی دیگر جمهوری آذربایجان در یک اقدام متقابل، سفیر ایران را احضار و اعلام شد که رسانه های ایران علیه آذربایجان اقدامی انجام ندهد. 

پاک آیین خاطرنشان کرد: موضوع دیگر همکاری آذربایجان با ناتو در برگزاری انجام رزمایش است، اگر چه گفته می شود این اقدام آموزشی است اما نشان دهنده آن است که جمهوری آذربایجان به دنبال ماجراجویی است و در واقع قصد دارد به نحوی پای ناتو را به منطقه باز کند. 

وی تاکید کرد: باکو باید بداند که حضور ناتو قبل از هر چیزی به ضرر خود آن ها است و هر گونه نا امنی جدید در منطقه و خزر با حضور ناتو صورت گیرد این کشور با مشکلات جدی به خصوص در مورد صدور نفت و گاز مواجه می‌شود. 

سفیر سابق کشورمان در جمهوری آذربایجان ادامه داد: به نظر می رسد مقامات آذربایجان متوجه نیستند ناتو به دنبال این است کشورهای منطقه را با مشکل مواجه کند. امیدواریم دوستان آذربایجانی متوجه اقدامات شان شده و مواضع دوستانه دو کشور  برای تقویت روابط با همسایگان را ارج نهند.

پاک آیین به نقش دیپلماسی در حل اختلافات میان کشورها اشاره کرد و گفت: وقتی اختلافات بین کشورها افزایش پیدا می کند نقش دیپلماسی مهم است در واقع هنر دیپلماسی کاهش اختلافات است. به نظر می رسد دیپلمات های دو کشور خوب عمل نکردند و دستگاه‌های دیپلماسی ایران و آذربایجان باید فعال‌تر بوده و تلاش کنند اختلافات را کاهش دهند. این کار نیز با تبادل هیات‌ها و گفت‌وگو می‌تواند نتیجه‌بخش باشد، ضمن این که آذربایجان نیز از اقدامات عکس‌العملی پرهیز کند.

انتهای پیام