05/06/2023

فارس: تهدید اردوغان علیه یونان؛ یک شب ناگهانی می‌آییم

رئیس‌جمهور ترکیه در نشست خبری در حاشیه اجلاس «گروه 20» بار دیگر یونان را تهدید به حمله کرد.

تهدید اردوغان علیه یونان؛  یک شب ناگهانی می‌آییم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه در نشست خبری در حاشیه اجلاس «گروه ۲۰» در شهر«بالی» در اندونزی بار دیگر یونان را تهدید به حمله کرد.

به نوشته وبگاه «کیپ تاکینگ گریس»، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «می‌توانیم یک شب ناگهان به این کشور برسیم».

وی گفت که یونان باید جایگاه خود را بشناسد و تاریخ را به خاطر بسپارد.

اردوغان در سخنان خود گفت: «ممکن است یک شب ناگهان برسیم. در یونان مقاماتی هستند که حد و حدود خود را نمی‌دانند. به آنها می‌گوییم دیپلماسی کشور همسایه را بدانید. با ترکیه درگیر نشوید. می‌توانید جزایر را با هرتعداد اسلحه که بخواهید پر کنند، اما هیچکدام برای شما مفید نیست. اینجا ترکیه است. یونان باید جایگاه خود را بداند. آنها باید تاریخ را به خاطر بسپارند».

اردوغان اظهار دشت که تلاش یونان برای تقویت حضور نظامی خود در جزایر دریای اژه هیچ معنایی ندارد و همه جنگنده‌ها و  سلاح های خریداری شده هیچ فایده‌ای ندارند.

اردوغان در ماه‌های اخیر لفاظی‌های خود علیه یونان را تشدید کرده است. آنکارا افزایش حضور نظامی یونان  در جزایر واقع در دریای اژه، نزدیک به خط ساحلی ترکیه را به شدت تهدید تلقی می‌کند.

دولت ترکیه یونان را به استقرار تسلیحات در جزایر دریای اژه که وضعیت غیرنظامی طبق معاهده لوزان را نقض می‌کند، متهم کرده است. علاوه بر این، آنکارا و آتن نمی‌توانند درباره تعیین حدود مناطق دریایی به توافق برسند و ترکیه، یونان را به نقض حقوق اقلیت اتباع ترکیه‌ای متهم می‌کند.

این دو کشور همسایه به دلیل ترس از هم به شدت در حال تقویت توان نظامی خود برای یک درگیری محتمل هستند.

پایان پیام/م