شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰ اوت ۲۰۲۲

سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مروری بر کارنامه ورزش ایران در سال ۹۳
كوروش طاهري


بانوان موفق ترین, والیبال درخشان ترین ,فوتبال ناکام ترین

 سال ۱٣۹٣ به پایان رسید و کارنامه ورزش ایران در این سال  در مجموع نمره قبولی نگرفت و فقط در قسمت بانوان بود که زنان نیمی از جمعیت ایران در عرصه بازیهای آسیائی و مسابقه های بین المللی شایستگی و حقانیت خود را با درخشش و کسب عناوین قهرمانی به اثبات رساندند. سال 93 را می توان سالی معرفی کرد که فساد گسترده ای محبوترین ورزش ایران و جهان یعنی فوتبال را فرا گرفت و آخرین بازمانده های اخلاقی و مرام ورزشی نیز نابود شد و جای خود را بی مرامی,بی اخلاقی,فساد,تهمت و فریب و شارلاتانیسم داد.که آخرین نشانه آن زندانی شدن محمد مایلی کهن مربی سابق تیم ملی در پی شکایت علی دائی بود و در روزهای منتهی به پایان سال نیز بر حجم پرونده های مربوط به شکایتهای ورزشی افزوده شد. در سال 93 نیز مانند سالهای قبل از این موضوع تحریمها هم چنان بر ورزش ایران تاثیر منفی و بسزائی داشت که کمبود بودجه و تنگناهای مالی و لغو اردوهای تدارکاتی از جمله نشانه های این تحریمها بود هر چند فقدان مدیریت صحیح و کارآمد در اکثر رشته های ورزشی نیز در صورت داشتن بودجه و اعتبار نمی توانست راهگشای مشکلات ورزش باشد.

چالشهای موجود در ورزش ایران در سال گذشته نه فقط کاهش نیافت بلکه بر میزان آن نیز افزوده شد و این چالشها هم در بخش نرم افزاری و هم در بخش سخت افزاری ناهنجاریها و کمبودهای ورزش ایران را بیشتر آشکار کرد. در منظر دیگری محرومیت زنان نیمی از جمعیت ایران هم چنان در ورزشگاهها اعمال شد و کار بجائی کشید که تعدادی از بانوان با پوشش لباس تیمی مثل برزیل به استادیوم رفتند و بجای تیم هموطنشان تیم حریف را تشویق کردند و همزمان زندانی کردن غنچه قوامی بعنوان تماشاگر مسابقات والیبال قهرمانی جهان در تهران موج جهانی را بر علیه سیاستهای زن ستیز جمهوری اسلامی بر انگیخت و سرانجام فدراسیون جهانی والیبال بطور رسمی به ایران اخطار داد و میزبانی والیبال را از جمهوری اسلامی پس گرفت. در اواسط اسفند نیز سپ بلاتر رئیس فیفا در مقاله ای از رهبران جمهوری خواست بقولی که به وی داده بودند تا مشکل ورود بانوان به ورزشگاهها را حل کنند عمل شود و بلاتر هشدار داد این وضعیت نمی تواند ادامه یابد.

در قلمرو ساختاری و سرمایه گذاری برنامه ریزی مدونی صورت نگرفت و بجای سرمایه گذاری در ورزشهای پایه سرمایه سوزی انجام شد. جدال بین طیف های حکومتی بر سر بخش خصوصی (بخوانید یک نوع از اقتصاد دلالی و اسلامی) و بخش دولتی بر سر منابع و سرمایه های مادی و معنوی ورزش هم چنان ادامه داشت و ادامه آن به سال جدید و شاید سالهای متمادی کشیده شود.

موفقیتهای ورزشکاران ایرانی در میادین بین المللی و از جمله در بازیهای آسیائی اینچون کره جنوبی در سال 93 کمترین ارتباطی به سیستم و مدیریت ورزشی کشور داشت و بیشتر مدیون غیرت و همت و توانائی ورزشکاران بود و مسئولین ورزشی چندین گام از ورزشکاران عقب تر بودند.حضور 155 نماینده مجلس شورای اسلامی در فدراسیونهای مختلف ورزشی ملوک الطوایفی و حکومتی بودن ورزش در نظام ولایت فقیه را بیشتر آشکار کرد و در سال 93 بر قدرت تصمیم گیری عناصر اطلاعاتی و امنیتی در مقاطع حساس ورزشی افزوده شد .

فوتبال پرطرفدارترین ورزش در ایران سال ناکامی را پشت سر گذاشت و حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل نیز موفقیتی برای فوتبال ایران کسب نکرد و در اکثر آمارهای ارائه شده در جام تیم ایران رتبه نزدیک به آخر را کسب کرد. این ناکامی در رده جوانان و تیم امید در حد فاجعه تکرار شد و تیم امید ایران در بازیهای آسیائی اینچون کره جنوبی با شکست سنگین از تیمهای گمنام و درجه سه آسیا در همان دور مقدماتی حذف شد و تیم جوانان نیز در مسابقات قهرمانی آسیا سرنوشتی بدتر و غم انگیز تر از تیم المپیک داشت و این تیم نیز در دور مقدماتی حذف شد. ناکامی تیم ملی فوتبال ایران بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ به استرالیا ۲۰۱۵ و جائی که جام ملتهای آسیا در آنجا مرحله نهائی خود را طی می کرد کشیده شد و این تیم بسال سالهای گذشته در مرحله یکچهارم نهائی حذف شد.

کشتی  فرنگی نیز در کنار ورزش بانوان ووالیبال  کارنامه موفقی در قلمرو قهرمانی جهان داشت و تیم هندبال آقایان نیز برای نخستین بار به جام جهانی هندبال صعود کرد اما چون فاقد امکانات لازم فنی/کم و مالی برای حضور در این میدان جهانی بود نتایج بدی در این تورنمنت جهانی گرفت  در داوری فوتبال، علیرضا فغانی به اتفاق رضا سخندان و محمد رضا ابوالفضلی گذشته از قضاوت در دیدارهای مقدماتی و یک هشتم و یک چهارم نهائی بازی فینال بین استرالیا و کره جنوبی را قضاوت کردند و هم در جام جهانی برزیل و هم در جام ملتهای آسیا این سه داور کشورمان کارنامه موفقی داشتند.

از هر چه که بگذریم سخن دوست خوشتر است. نوروز 94 پیروز باد

 

این مطلب برای ماهنامه دیدگاه سوم است و استفاده از آن فقط با ذکر منبع ماهنامه دیدگاه سوم مجاز است.

korosh_ims@yahoo.com

منبع: ماهنامه دیدگاه سوم، شماره 15منبع: ماهنامه دیدگاه سوم، شماره 15


   
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از كوروش طاهري:
در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.