شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

لحظه های تعیین کننده

زينت ميرهاشمي

وزیران خارجه 5 کشور عضو دائمی شورای امنیت (بریتانیا، فرانسه، آمریکا، چین و روسیه) به اضافه آلمان در پایان جلسه خود در روز سه شنبه 31 ژانویه در لندن، اعلام کردند که مایل هستند اجلاس فوق العاده سازمان بی المللی انرژِی اتمی، پرونده فعالیت هسته ای جمهوری اسلامی را به منظور رسیدگی به شورای امنیت گزارش کنند.

جلسه فوق العاده شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است در روزهای پنجشنبه و جمعه (دوم و سوم فوریه) برگزار شود. گام مهمی که در اجلاس روز سه شنبه 31 ژانویه در لندن برداشته شد، توافق روسیه و چین بر سر دادن اولتیماتوم به ایران و در صورت عدم پاسخ مثبت به این خواست، ارجاع پرونده به شورای امنیت است.
توافق دو کشور روسیه و چین با تعیین فرصت قطعی و ارجاع پرونده به شورای امنیت، حکومت ملایان را سراسیمه کرده و از این رو به دنبال راه حلی برای رهایی از این بن بست هستند. قبل از برگزاری اجلاس لندن، هیاتی از طرف رژیم برای مذاکره به بروکسل سفر کرد. اما این هیأت ناکام ماند و نتوانست این بار از فرصت و زمان به نفع خود استفاده کند و علیرغم اصرار بر مذاکره و راه حلهای مسالمت آمیز نتوانست از توافق کامل وزیران عضو شورای امنیت سازمان ملل جلوگیری کند.
در امتداد توافق کشورهای بزرگ، وزیران خارجه چین و روسیه شبانه عازم تهران شدند تا با مقامات ایرانی مذاکره کنند. این سفر فوری و نا بهنگام نشان از نزدیک شدن به لحظه های تعیین تکلیف است. اما به نظر می رسد هر چقدر این سفر به بزمی رنگارنگ با هدایای شیرین باشد، تاثیری در شرایط بحرانی که رژیم با آن روبروست نخواهد گذاشت.
علی لاریجانی دبیر شوری امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای رژیم، بار دیگر به طور آشکار به نقش جمهوری اسلامی در آشوبهای عراق و افغانستان اعتراف کرد. وی روز سه شنبه در هشداری که به اعضای شورای امنیت داد گفت: «اگر این کشورها از تمام ابزارهایشان برای اعمال فشار بر ایران استفاده کنند ایران از ظرفیتهای خود در منطقه استفاده خواهد کرد.» این ظرفیتها که نقش تروریستی رژیم در منطقه است تا کنون آثار زیانبارش را گذاشته است. بر آیند صحبت لاریجانی بار دیگر تاکیدی بر این امر است که بدون حل مسأله رژیم بنیادگرای حاکم بر ایران، بحران منطقه حل نخواهد شد.
مداخله آشوبگرانه جمهوری اسلامی در منطقه، تا کنون سبب آن شده که کشورهای طرف مذاکره و نیز آمریکا را برای دست یابی به یک راه حل قطعی با چالش روبرو کند. حال می شود تصور کرد که اگر این برگ مجهز به سلاح اتمی شود چه نتایج فاجعه باری برای مردم ایران و منطقه در بر خواهد داشت.
خانم مریم رجوی روز سه شنبه در مصاحبه ای اعلام کرد که: «جامعه جهانی در برابر یک انتخاب قرار دارد: سازش با آخوندها که منجر به یک جنگ اجتناب ناپذیر خواهد شد، یا قاطعیت و دستیابی به صلح». وی از جامعه بین المللی خواستار حمایت از یک تغییر دموکراتیک توسط مردم و مقاومت ایران شد.

منبع: 12 بهمن 1384 - جُنگ خبر
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.