شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تغيير رفتار، شرط مطلوب سازش با رژيم؟ - سخن کوتاه
سخن کوتاه علي ناظر

علی ناظر

کاندوليزا رايس در مصاحبه اي که در سايت راديو فردا درج شده مي گويد «چیزی که ما می‌خواهیم تغییر دهیم رفتار ایران است، رفتار ایران در منطقه و رفتار ایران در مسائل اتمی و در حقیقت، خیلی مطلوب خواهد بود اگر رفتار رژیم ایران در مورد مردم خودش نیز تغییر کند.» (1). جرج بوش در مطلبي که در راديو فردا درج شده است مي گويد«آزادی در خاورمیانه مستلزم آزادی در ایران است ». راديو فردا در ادامه مي نويسد که جرج بوش «حکومت ایران را نخستین حامی تروریسم در جهان نامید » (2). کاندوليزا رايس در همانجا مي گويد «ما با سازمان مجاهدین کاری نداریم، اما صدای مخالفان بسیاری در ایران وجود دارد که می گویند باید با آمریکا کنار آمد، ولی ایران در حال حاضر در جهت معکوس و غلط حرکت می کند. » و جرج بوش در همانجا مي گويد «در ایران یک ملت به گروگان گروه کوچکی از نخبگان روحانی در آمده اند که مردم را منزوی کرده و سرکوب می کند و آزادی های پایه آنان و حقوق بشر را نادیده می گیرد.» اگر از تناقض گويي هاي عمدي اين دو سياستمدار بگذريم، با اين واقعيت رو به رو مي شويم که خانم رايس به دنبال تغییر رفتار رژيم ایران در ارتباط با منافع آمريکا است، و در ارتباط با احترام به حقوق مردم ايران. خانم رايس تغيير رفتار رژيم با مردم را فقط «مطلوب» و نه «شرط لازم» قيد مي کند؛ و مي خواهد روي جناح «بي بوتهء» رژيم سرمايه گذاري کند. ظاهرا، مسوول وزارت خارجه آمريکا هنوز به اين امامزاده اميد بسته و فکر مي کند که اگر رژيم رفتارش (خط و خالش) را عوض کند، ماهيتش هم عوض خواهد شد. در اينجا دو سوال پيش مي آيد: 1) چه بايد بر سر مجامع بين المللي سازشکار بيايد تا بفهمند که تنها معجزهء اين امامزاده قتل و کشتار و ترور است، و ديگر هيچ؟ و 2) آيا با خط مشي ِ يکي به نعل و يکي به ميخ زدن آمريکا و شرکاء مي توان روي هيچکدام از موضعگيري هاي آنها حساب باز کرد؟ من فکر نکنم. علي ناظر – 7 اسفند 1384 لينک به دو مطلب: 1 - http://www.radiofarda.com/iran_article/2006/2/38df22ed-3afd-46f6-a09e-a9cc201af3e2.html 2- http://www.radiofarda.com/iran_article/2006/2/2eda930b-6000-4318-a65b-3923d828d4f6.html

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 26 Feb 2006]  [ارسال‌کننده: سهند صادق]  [ S.sadeq@hotmail.com ]  
هموطن عزیز آقای محمد آری: یک مثلی از قدیم رایج است.
برای نجات گوسفند از دست گرگها که نباید گوسفند را پای گرگ قربانی کرد، هنر ما و شما (مبارزین) در آنجاست که منافع مردم را سالم از دهان گرگ ها نجات بدیم! حرفمان را باید بزنیم و افشا کنیم... ولی اگر با دیگران نمیتوانیم دوست باشیم، لااقل آنان را دشمن خود درست نکنیم. چونکه در راه فرعی مثلا اگر خدا نکرده اگر کسی قصد انتقامجویی داشته باشد باز هم نیرو و هم منافع مردمی که میخواهیم از آن دفاع کنیم تلف و پایمال خواهد شد.
و به همین دلیل هم، وظیفهً نیروهای انقلابی با این همه خونهای ریخته شدهً مبارزین و آزادیخواهان، ایجاد امکان و یا رسیدن به شرایطی است(آزادی و دمکراسی) که بتوان حق مردم را گرفت و منافع ملی را حفظ کرد تا مردم متکی به خودش باشد، لذا به نظر من چنانکه هرکس خارج از این فکر کند باز هم در فکر غصب حاکمیت مردم و دکتاتوری است و قوز بالای قوز...!
آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است/ با دوستــــان مروت با دشمنـــــان مدارا.
سهند صادق
  

[تاریخ ارسال: 26 Feb 2006]  [ارسال‌کننده: محمد آري]  [ namedan55@gmail.com ]  
همين نظر ثابت ميكند نبايد براي بدست اوردن آزادي و حقوق خودمان اميدي به قدرتها داشته باشيم آنها همه چيز را از دريچه منافع خودشان ميبينند   

[تاریخ ارسال: 26 Feb 2006]  [ارسال‌کننده:  سهند صادق]  [  S.sadeq@hotmail.com ]  
سیر تحولات از یک سال پیش در افشای تمام عیار رژیم ملایان و اجماع جهانی در محکومیت آن، چشم انداز تغییر رژیم درایران با هدف ایجاد آزادی و دمکراسی را روشن و مسیر تحولات را به مرور زمان به نفع مردم ایران وهدفشان نزدیکتر میکند، نگرانی ایرانیان از چگونگی برخوردها، تعقیب اوضاع سیاسی نشانگر احساس مسئولیت هم میهنانمان در قبال سرنوشت آیندهً مردم ایران است. شرایط خفقان مطلق در داخل ایران ایجاب میکند که هدف از تغییر(آزادی و دمکراسی در ایران) را هر چه بیشتر مابین خود به بحث گذاشته و صفها را مشخص و متحد کرده و به طریق ممکن مردم و جوانان را در داخل ایران آگاه سازیم تا فردا با دعواهای فرعی دینی و یا ضد امپریالیستی مردم را با دست خود به جان هم نیاندازیم که تفرقه بیانداز و ویران کنها ... بتوانند اهداف شومشان را به گونهً عراق دنبال کنند. باور داشته باشیم که در آزادی و دمکراسی توده های مردم آگاه شده و در انتخابات آزاد و با رای آگاهانه به سرنوشت خویش حاکم خواهند گشت. آزادی و دمکراسی ضامن اتحاد، ثبات سیاسی و پیشرفت وترقی است.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.