شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۰ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اعتصاب هزار کارگر معدن در کرمان

زينت ميرهاشمي

هزار تن از کارگران معدن زعال سنگ «همکار» واقع در کرمان به مدت یک هفته است که دست به اعتصاب زده اند. اعتصاب کارگران این معدن که به مدت یک هفته است جریان دارد در اعتراض به «عدم طرح طبقه بندی مشاغل، نبود امنیت شغلی و گسترش قراردادهای موقت و تفاوت پرداختیها» است.
کارگران معدن با شرایط کاری بسیار سنگین که آنها را در سنین کم دچار بیماریهای ریوی می کند حتا از حقوق مطرح شده در قوانین کار رژیم بی بهره اند. در حالی که حداقل حقوق تعیین شده در سال جاری 122 هزار تومان است و بر اساس آمارهای رسانه ها و نهادهای دولتی این مبلغ بسیار پایین تر از خط فقر قرار دارد، کارگران معدن بین 80 تا 90 هزار تومان حقوق دریافت می کنند. از طرفی این حقوق هم به موقع با آنها پرداخت نمی شود.
کارگران معدن «سنگرود» واقع در استان گیلان، به مدت یک هفته است که در اعتصاب هستند. کارگران معدن زعال سنگ «البرز غربی» که اعتصاب آنها ماهها طول کشید.
سندیکالیستهای شرکت واحد همچنان در زندان به سر می برند.
صدها کارگری که در اعتراضهای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران دستگیر و پس از مدتی آزاد شدند از حقوق خود محروم هستند.
دستگیری کارگرانی که برای دفاع از حقوقشان به پا خواسته اند، دستگیری و ضرب و شتم زنان که در اعتراض به تبعیض و خشونت در روز 8 مارس دست به گردهمایی زدند، فشار به زندانیان سیاسی و تهدید به اعدام، همه اینها جنایت علیه بشریت است و توسط رژیمی انجام می شود که برای حفظ قدرت از به کار بستن هیچ گونه شیوه ی رذیلانه کوتاهی نمی کند. همبستگی، اتحاد و سازمانیابی مستقل و سراسری جنبش کارگری در پیوند با جنبش زنان و جوانان راهکار موثر در وارد کردن ضربه اساسی به این رژیم پوسیده است.

منبع: 21 اسفند 1384 - ايران نبرد
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.