شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱ - ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اگر به مرگ من اميد بسته اي
تا نهايت نشاندنت به خاک
زندگانيم دراز باد

علی ناظر

«اگر به مرگ من اميد بسته اي/ تا نهايت نشاندنت به خاک، زندگانيم دراز باد»(1) نوبت من نبود که يادداشت هفته بنويسم، اما با بدقولي روبرو شدم. دوستي که بايد مي نوشت، جا خالي داد، و شب عيد هم نمي شود درب خانهء مردم را زد و طلبکار بود. البته تا پشت درب رفتم، ولي وقتي صداي خندهء دوست مان و خانواده اش را شنيدم، از خير يادداشت هفته اش گذشتم. اما صداي خنده هاي او مرا به ياد صداي غم آلود خانمي انداخت که روز قبل، در تماسي تلفني خبر از مرگ نا بهنگام خواهر جوانش مي داد، خواهري که مقالاتش در ديدگاه درج مي شد، و ديگر در ميان ما نيست. اين دوست در باره خواهرش مي گفت: در يک سانحه در آلمان، دور از ايران جوانمرگ شد، همهء اينها تقصير خميني است. به ياد بهرام رحماني افتادم که همين چند روز پيش مادرش درگذشته بود، به ياد علي اقبال افتادم و مرگ اش در تبعيد، به ياد طلعت ساويز (مادر رضايي جهرمي) افتادم که 4 فرزندش (3 مجاهد و يک عضو کومه له) براي آزادي و عدالت اجتماعي جانباختند، و عاقبت خودش با دلي غمبار در مرداد 84 درگذشت. و به ياد صحبتهايم با خانوادهء زماني پيش از اعدام حجت زماني افتادم، و محتواي پيام آنها پس از اعدام حجت. و به ياد تمام آنهائي که در 27 سال اخير چون تندر ايستادند، خانه را روشن کردند، و مُردند. ولي نه! هيچکدام نمُردند. زنده اند. در خاطره ها، در پشت خنده هاي نوروزي، در شعر شاعران، در ملودي آهنگسازان، و در تارهاي صوتي آوازخوانان، در اعتراض کارگران شرکت واحد، در ايستادگي زنانِ تهران در برابر باتون لباس شخصي ها، در پشت شعار ها در تظاهرات نيويورک، و در گامهاي راهپيمايان «کارزار زنان» در هلند، زنده اند. و بعد به صداي خندهء رفيق بد قولم باز گشتم. و در آن خنده ها معني بهار، نوروز، و شکفتن ها خودنمايي مي کرد. از پس آن خنده و شادي، پايکوبي و رقص و شادي، صداي ناقوس مرگ ارتجاع را بلندتر شنيدم. يادداشت اين هفته کوتاه است، هرچند پروسهء مبارزه طولاني شده است، و مي توان صدها صفحه دربارهء جنايات رژيم نوشت. از زد و بند هاي جهانخواران با شريعت پناهان دين فروش داستانها گفت، سرود سالگرد پيروزي مصدق بر جهانخواران را در 29 اسفند هرچه رساتر خواند، براي ذبح يک ملت مرثيه ها نوشت؛ و عاقبت کمبودهاي نگرشي خودمان، کم کاري هايمان، اشتباهاتمان، و درس نياموختن هايمان را به زير ذره بين بُرد. اما در يک موازنه، زمستان مرتجعين در حال رخت بربستن است و بهار آزاديخواهان خنده کنان مي آيد. بهاران خجسته باد علي ناظر – 29 اسفند 1384 (1) برگرفته از شعر «به دشمن» سروده مينا اسدي

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:[تاریخ ارسال: 22 Mar 2006]  [ارسال‌کننده: گل کو]  [ http://golku.blogspot.com ]  
آقای ناظر عزیز
سال نو بر شما و همه یاران دیدگاه مبارک باد.
شما در یادداشتتان به درستی از انسانهای والایی یاد کرده اید که آن روی سکه آخوندهای جنایتکار هستند. اینها باعث میشوند که ما به عنوان انسان بتوانیم در آینه نگاه کنیم و از خودمان خجالت نکشیم. بله مبارزه طولانی شده و میشود صفحه ها نوشت. بهترین و پاک ترین فرزندان ما یا درزندانند یا کشته در میدان ها. دشمن ما فقط ملاها نیستند. فرهنگ ملایی است که سالها قبل از ملاها بر ما سیطره کرده بود. شاید این مدت طولانی لازم بود تا بتوانیم از زنجیر این فرهنگ خلاصی پیدا کنیم. با رفتن ملاها باید فرهنگ استثمار و ارتجاع هم از بین برود. شانس ما در این است که در این شب تاریک شمع های سوزان که به قیمت جان خود خانه را روشن میکنند کم نیستند.درود بر شما و درود بر همه آزادیخواهان- درود بر رزمندگان ارتش آزادیبخش - درود بر "آنان که با قلم نواحی درد را پدیدار میکنند". درود بر زندانیان سیاسی و خانواده های آنان که با جان خود آزادی را فریاد میکنند- درود بر هر آن که در این وانفسا ساکت ننشسته است. نوروز بر همگی تان مبارک باد.
  

[تاریخ ارسال: 19 Mar 2006]  [ارسال‌کننده: نيما روشن]  [ nimaroshan@hotmail.com ]  
هيچ جامعه ای با فراموش کردن جنايت به ازادی نرسيده است. نبايد تا سر نگونی اين رژيم فاشيستی جنايات مقامات و مسئولان ان و تمام کسانی که دل در گرو اين رژيم جنايتکار بسته اند و از اين طريق در جنايت و کشتار رژيم سهيم و شريک ميشوند را فراموش کرد. با درود به تمام جانباخته گان راه ازادی .يادشان گرامی باد. ای زن .ای مرد.بر کمرد دستی بزن بر خيز از جا جان به کف داری .همين بس بهره از دار و ندارت .   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.