شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خانم شیرین عبادی ادعای «حقوق بشر» شما قلابی است

زينت ميرهاشمي

زمانی که خانم عبادی جایزه صلح نوبل را دریافت کرد به خوبی متوجه نشد که این جایزه سمبلیک است. این جایزه در شرایط خاصی به دلیل احترام به مبارزه و مقاومت بیش از دو دهه زنان در مقابل حکومت استبدادی به وی داده شد. او در روزهای اول به ظاهر پای خودش را از سیاست کنار کشید و ادعا کرد که وارد دعواهای سیاسی و قدرت سیاسی نمی شود بلکه کارش دفاع از حقوق بشر، حقوق کودکان و آزادی است. اما چیزی نگذشت که وی این امر را به فراموشی سپرد. او در دعوای جناحهای حکومتی بر سر قدرت آشکارا از جبهه دوم خرداد دفاع کرد. شیرین عبادی که هدفش دفاع از حقوق بشر بود در برابر اعدام حجت زمانی سکوت اختیار کرد.
گویا از نظر خانم عبادی کسانی زندانی سیاسی محسوب می شوند که از خودیها باشند.
او به جای دفاع از حقوق کودکان خوزستان که با پاهای کوچکشان روی ثروتی از نفت پابرهنه راه می روند و با شکمهای گرسنه می خوابند، به جای دفاع از سهم کودکان خیابانی از ثروت ملی، از آن میلیاردها دلاری که در ساختن نیروگاههای اتمی صرف می شود و منافعش به جیب آخوندها می رود، با قاطیت دفاع و اعلام می کند که قصد رژیم ایران صلح آمیز است.
شیرین عبادی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد که «ما به هیچ سرباز آمریکایی اجازه نمی دهیم به ایران پا بگذارد، ما تا آخرین قطره خون از کشورمان دفاع خواهیم کرد.»
این که جنگ و هر نوع حمله نظامی به ضرر و زیان هر تحول دموکراتیک و مردمی خواهد بود بر کسی پوشیده نیست. این که در یک شرایط جنگی به طور قطع نیروهای بنیادگرا و ارتجاعی تقویت می شوند بر کسی پوشیده نیست و این که جنگ کثیف ترین شیوه اعمال سیاست امپریالیسها و بنیادگراهاست باز هم بر کسی پوشیده نیست. مسلم است که هر تغییر دمکراتیک و مردمی در ایران باید از طریق مردم ایران صورت گیرد. اما هیچکدام اینها که برشمردیم این امر را توجیه نمی کند که خانم عبادی قطره های خون خودش را به نفع یک رژیم استبدادی و مذهبی بر زمین بریزد. وی حتا حاضر نیست از حق اظهار نظر مخالفان استفاده از انرژی اتمی دفاع کند.
او جرأت ندارد تا از مزایای جایزه صلح و نیز سفرهای پر هیاهو به گوشه و کنار جهان سود برده و صدای مردم در زنجیر ایران، صدای زندانیان سیاسی و صدای کارگران زندانی را به گوش جهانیان برساند. او تلاشی برای جلوگیری از اعدام فیض الله مهدوی نمی کند اما قصد رژیمی که در رویای ایجاد «اتحاد جماهیر اسلامی» است را صلح آمیز می داند.
چرا خانم عبادی از جانب مردم ایران که از حق انتخاب و اظهار نظر محروم هستند می گوید «ما» و «مردم ایران» قطره های خون را تا آخر می دهیم. خانم عبادی با این موضع یکجانبه عملا در جبهه جنگ افروزان جمهوری اسلامی قرارگرفته و در صورت پافشاری بر این موضع حمایت گرانه از استبداد مذهبی حاکم بر ایران، ایشان را باید مدافع جنگ افروزی و توسعه طلبی جنایتکارانی همچون خامنه ای و احمدی نژاد دانست.
فراسوی خبر 3 اردیبهشت
Zinat_mirhashemi@yahoo.com


منبع: 3 ارديبهشت 1385 - ايران نبرد
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:[تاریخ ارسال: 23 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: فرامرز قومی]  [ noemail@nodomain.individual ]  
خانم عبادی چون ملی گراست با ورود سربازان آمریکائی به خاک ایران موافق نیست و مقاومت مسلحانه علیه آنرا جایز می داند. این حق در جهان سرمایه داری برسمیت شناخته شده، مخصوصا اینکه ایران در حال حاضر به کشوری تعرض نکرده. بدینجهت، نویسنده مقاله بحث معتبری در چهارچوب ملی گرائی ندارد و فقط به عبارت پردازی های انقلابی تکیه می کند. اما اگر صحبت خانم عبادی در کلیت آن همانی باشد که نویسنده نقل کرد، باید گفت که طبیعت گفته خانم عبادی غیر انسانی است چون توجه ندارد که نه سرباز آمریکائی و نه سرباز ایرانی با اراده کامل خود در جنگ شرکت نمی کنند، و رژیمهای سرمایه داری جوانها را در خدمت امیال خود بسیج می کنند. متاسفانه، نویسنده مقاله، خودش در انسانگرائی کمبود دارد و انتقاد خود را محدود به فرم سیاسی دولت و رفتار دولت با مخالفان می کند. باید در مخالفت با جنگ همیشه از جان دو طرف درگیر دفاع کرد و این موضوع به دیکتاتوری یا دموکراسی ربطی ندارد. ممکن است گفته شود جنگ عادلانه خوب است و جنگ غیر عادلانه بد. اما مرز میان عادلانه و غیر عادلانه را حاکمین تعین می کنند و افراد ناآگاه و فاقد آزادی در سرنوشت خود از آن بی خبرند، برای همین در برخورد با استبداد و مسئله جنگ باید همیشه به توانائی انسانها در معقولیت و ارزش نهادن بر جان انسانها تکیه اصولی کرد و آنرا در شرایطی که جنگ اجتناب ناپذیر می باشد فراموش نکرد. به امید آزادی و رفاه انسان نه فقط آزادی و رفاه ایرانی.   

[تاریخ ارسال: 23 Apr 2006]  [ارسال‌کننده: ترنگ طلائی]  [ torang@yahoo.com ]  
جایزه نوبل را به خانم عبادی دادند که به همراه آقای لاهیجی، مدافع احترام به ادیان، جار بزند، اسلام با دمکراسی در تضاد نیست.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.