شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«هر یک روز نبرد، یک پیروزی برای حزب الله است» - برگردان

میلاد مختوم

مشاور نیروهای موقتی سازمان ملل در لبنان:

« هر یک روز نبرد، یک پیروزی برای حزب الله است »

 

تیمور گوکسل (  Timur Goksel ) بیش از بیست سال مشاور نیروهای موقت سازمان ملل در جنوب لبنان ( (Unifil  بوده است. این کارشناس خبره در مصاحبه با پایگاه اینترنتی اشپیگل آنلاین توضیح میدهد که ، چرا نیروی شبهه نظامی حزب الله اینچنین موفق بوده و هرگز با حضور نیروهای صلح تحت فرماندهی ناتو در لبنان موافق نخواهد بود.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اشپیگل آنلاین: حزب الله در برابر ارتش اسرائیل ایستادگی می کند. قدرت واقعی این نیروی شبهه نظامی در چه حدی است؟

تیمور گوکسل: حزب الله حدود ٧٠٠  رزمنده حرفه ای در نیروهای ویژه خود دارد، علاوه براین می تواند در کوتاه مدت ٧٠٠٠  تا ٨٠٠٠  نفر از مردم را به خدمت خود درآورد. موج پیوستن به نیروهای ویژه عظیم است، خدمت در این نیروها افتخار محسوب می شود. در ضمن رزمندگان می دانند ، در صورتی که اتفاقی برای آنها پیش بیاید خانواده هایشان تأمین خواهند بود. حزب الله قدرتمند است، زیرا افراد آن به آنچه می کنند ایمان دارند. این یک نوع بسیار جدید از یک ارتش عربی است.

اشپیگل آنلاین: چه کسی رزمندگان آنها را آموزش می دهد؟

تیمور گوکسل: در ابتدا آنها در ایران آموزش می دیدند، از دهه ٩٠ میلادی  به بعد امور آموزشی به لبنان انتقال یافتند. در مجموع حزب الله به یک جنبش ملی لبنانی تبدیل شد. برای افراد حزب الله رفتن به ایران برای آموزش نظامی بی معنی خواهد بود، ایران هیچگونه تجربه ای در مورد جنگ های نامتعارف ندارد و نمی تواند به افراد حزب الله در زمینه جنگ های چریکی چیزی بیاموزد. این حزب الله است که در این زمینه تجربه دارد. وقتی ایران سیستم های تسلیحاتی جدیدی برای آنها می فرستد، حزب الله یک یا دو آموزشیار را برای آموزش به ایران می فرستد، تا آنها پس از بازگشت آموخته های خود را به دیگران انتقال دهند. این یک روند بسیار معمول است، که در همه ارتش های دنیا کاربرد دارد.

اشپیگل آنلاین: حسن نصرالله  گشترش حملات به مناطق آنسوی حیفا را اعلام کرده است، هرچند معلوم نیست که حزب الله در واقع دارای چنین قدرتی باشد. چرا اطلاعات در مورد قدرت حزب الله بسیار ناچیز هستند؟

تیمور گوکسل: حزب الله به صورتی باورنکردنی و تا حد جنون محتاط است. قدرت نظامی آنها یکی از محفوظ ترین اسرار است، حتی در درون سازمان هم تنها تعداد اندکی از کادر رهبری از آن اطلاع دارند. حزب الله ملاحظه و واهمه سالمی در مورد روشهای جاسوسی اسرائیلی ها، تکنولوژی و اطلاعات آنها دارد. هسته های آنها، متشکل از حدود ١٠   تا ٢٠  نفر، مستقل از هم کار می کنند و در حد امکان خیلی کم با هم ارتباط می گیرند، حتی کمتر از نیروهای ویت کنگ.

 اشپیگل آنلاین: با وجود همه این احتیاط، حزب الله می توانست تلاش کند از طریق تبلیغات در مورد قدرت خود، تخم ترس بکارد. چرا به ندرت اقدام می کند؟

تیمور گوکسل: حزب الله می خواهد که اسرائیل در مورد قدرت نظامی اش سردرگم بماند و دچار نگرانی گردد. این یک نوآوری است، که حزب الله خبرنگاران را می پذیرد و آنها را در جنوب بیروت ویران شده همراهی می کند.

اشپیگل آنلاین: ارتش اسرائیل هم تاکتیک متقابل را به کار می گیرد.

تیمور گوکسل: اشتباه ارتش اسرائیل این بود که، در ابتدای کار زیاد حرف زد. آنها چنین وانمود کردند که، انگار خلع سلاح حزب الله به سادگی یک بازی کودکانه خواهد بود. اینک ارتش مجبور شد اعتراف کند که، این کار آنچنان هم آسان نیست، حتی با زرادخانه ای ، که با آن میتوان تمام جنوب لبنان را مانند یک پارکینگ صاف کرد. اسرائیلی ها نمی توانند هیچ موفقیتی ارائه دهند. مردم اسرائیل در انتظار دیدن کشف و نابودی انبارهای موشکی حزب الله توسط ارتش هستند. اولین پرسش ها در افکار عمومی اسرائیل در حال شکل گرفتن هستند.

اشپیگل آنلاین: اشتباهات احتمالی ارتش اسرائیل را شما در کجا می بینید؟

تیمور گوکسل: نمایش نظامی اسرائیل بسیار خجالت آور است. همین دیروز ارتش اعلام کرد که، بنت جبیل را تصرف کرده است، سپس رهبران به اجبار اعتراف می کنند که، در نبردهای پنج ساعته هشت سرباز کشته شده و ٢٠  نفر زخمی شده اند. دست آخر هم اعلام می کنند که، شهر را به تصرف درنیاورده اند و البته قصد تصرف آنرا هم هرگز نداشته اند. ارتش اسرائیل دشمن خود را خیلی ناچیز می پندارد و ذهنش بیش از حد مشغول تماشاچیان خانگی است. بزرگترین زیان ارتش اسرائیل در این جنگ ، از دست دادن اعتبار خواهد بود. آنها نخواهند توانست اعتبار از دست رفته را دوباره به دست بیاورند. بدین طریق هر روز جنگ، یک پیروزی برای حزب الله است.

اشپیگل آنلاین: این چه تأثیراتی در جهان عرب خواهد داشت؟

تیمور گوکسل: قدرت هراس انگیز ارتش اسرائیل مهمترین اسلحه آنها در برابر کشورهای عربی بود. اسرائیل در این زمینه دچار خود بزرگ بینی شد؛ آنها با واحدهای نظامی کوچک وارد دهکده ها می شوند، زیرا دشمن شان را حقیر می پندارند. حزب الله نشان داد که، دیگر نمی باید از نیروهای ارتش اسرائیل ترسید. شبهه نظامیان با یک گروه کوچک اسرائیلی ها را دچار مشکل و بدین طریق قواعد بازی را دگرگون کرده اند. این پدیده باید اسرائیل را به تفکری عمیق وادارد.

اشپیگل آنلاین: هدف اعلام شده اسرائیل، در هم کوبیدن حزب الله است؛ آیا این واقع بینانه است؟

تیمور گوکسل: حزب الله را نمی توان نابود کرد، زیرا حزب الله یک اندیشه است و نه فقط یک نیروی شبهه نظامی. هر تلاشی برای نابودی آن، آنرا افراطی تر می کند. در این بخش از جهان حفظ حرمت انسانی و احترام در برخورد با انسان ها اهمیت عظیمی دارد. این مردم ترجیح می دهند ایستاده بمیرند، تا اینکه به زانو درآمده زندگی کنند. حزب الله را نباید کم اهمیت و حاشیه ای و یا شیطانی جلوه داد. تروریست نامیدن رزمندگان حزب الله، بزرگترین اشتباه است. نیازی به گفتگوی مستقیم با حزب الله وجود ندارد، اما به حرف هایشان باید گوش داد.

اشپیگل آنلاین: به نظر شما چقدر زمان می خواهد، تا شرایط  کاملی برای یک آتش بس ایجاد شوند؟

تیمور گوکسل: تصور من حداقل یک هفته است. هر دو طرف موضع سفت و سختی در مورد آتش بس گرفته اند. اسرائیل تا زمانی که هیچگونه موفقیت نظامی ارائه نداده باشد، نمی تواند عقب نشینی کند. و حزب الله هم با ارسال نیروهای صلح تحت فرمان ناتو موافقت نخواهد کرد، زیرا این امر نه تنها به معنی خلع سلاح آنها خواهد بود، بلکه در واقع اشغال لبنان توسط یک ارتش تحت رهبری امریکا است.

اشپیگل آنلاین: بنابراین نصرالله روی این موضع استوار خواهد ماند؟

تیمور گوکسل: شوخی می کنید؟ او نمی تواند، او هرگز با چنین چیزی موافقت نخواهد کرد. زیرا در آنصورت همه سئوال ها در این مورد که، چرا حزب الله این ماجرا را شروع کرد، بی جواب خواهند ماند. پیشنهاد ارسال نیروهای ناتو به لبنان نه تنها ساده لوحانه، بلکه احمقانه هم هست. وانگهی من مایلم بدانم، چه کسی داوطلبانه این امر را به دوش خواهد کشید. امریکایی ها و انگلیسی ها در عراق درگیر هستند، و به جز آنها من کسی را نمی بینم، که خواهان انجام آن باشد.

اشپیگل آنلاین: اگر رهبران حزب الله در یک حمله اسرائیلی کشته شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

تیمور گوکسل: کشته شدن حسن نصرالله  برای دنیای غرب یک مصیبت خواهد بود. در آنصورت حزب الله به گروه های انشعابی تجزیه خواهد شد، گروه هایی که به جنگ با یکدیگر خواهند پرداخت و آنگاه هر چیزی ممکن خواهد بود، حتی یک جنگ داخلی. اگر نصرالله کشته شود، دیر یا زود مایه تأسف ما خواهد بود. و حتی اسرائیلی ها هم روزی فقدان او را احساس خواهند کرد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مصاحبه توسط اولریکه پوتز در بیروت انجام شده است.

ترجمه: میـلاد مختـوم

منبع:

SPIEGEL ONLINE - 27. Juli 2006

URL: http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,428894,00.html

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
میلاد مختوم:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.