شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«سهم ما از خصوصی سازی، بیکاری، اعتیاد و جنون شد»

زينت ميرهاشمي

«سهم ما از خصوصی سازی، بیکاری، اعتیاد و جنون شد»
نقل قولی از کارگر معترض کفش «شادانپور»

Zinat_mirhashemi@yahoo.fr

 

دیکتاتوری مذهبی ولایت فقیه باید این تجربه تاریخی را آویزه گوشش کند که با کشتن، به بند کشیدن و ضرب و شتم معترضان، موضوع اعتراض از بین نخواهد رفت.
مبارزه کارگران برای حق کار و علیه ناامنی و عدم دریافت حقوق در هفته های اخیر گسترش داشته و در بسیاری موارد به دخالت نیروهای انتظامی و ضرب و شتم کارگران انجامیده است. برخورداری از کار، امنیت شغل و سازمانیابی و شرایط عادلانه از جمله حقوق اولیه کارگران است. در جمهوری اسلامی در پناه قوانین ضد کارگری و حمایت دولت به عنوان کارفرمای بزرگ از سرمایه داران و مدیران واحدهای تولیدی، وضعیت معاشی کارگران روز به روز اسفبارتر شده و هر چه بیشتر به زیر خط فقر رانده شده اند. عقب بردن و در جا نگهداشتن خواسته های کارگران و شکل دفاعی دادن به آن از جمله شگردهای رژیم و سرمایه داران ایران علیه رشد جنبش طبقه کارگر در ارتقا خواستهایشان است.
واحدهای تولیدی نساجی که از بزرگترین و پایه ای ترین واحدهای تولیدی ایران در 50 سال اخیر بوده، با سیاستهای ضد کارگری جمهوری اسلامی و خصوصی سازیها، دچار ورشکستگی، بحران و در بیشتر موارد به تعطیلی کشیده شده است. کارگران این واحدها ماهها حقوق دریافت نکرده و در بلاتکلیفی به لشکر بیکاران پیوسته اند. اعتراضهای کارگری علیه اخراج، بلاتکلیفی، بیکاری و عدم دریافت حقوق، حکومت را به مثابه کارفرمای بزرگ و عامل نابسامانی شرایط کارگران به چالش گرفته اند. کارگران با بستن جاده، اشغال دفتر مدیریت و یا آتش زدن لاستیک در جاده ها خشم خود را نسبت به رژیم نشان می دهند. از همین رو اعتراضهای کارگری با سرکوب نیروهای انتظامی مواجه می شود.
اعتراض، اعتصاب و سازمانیابی حق اولیه کارگران است و مداخله سرکوبگرانه نیروهای انتظامی محکوم است.
در زیر به مهمترین حرکتهای اعتراضی کارگران و رویارویی آنها با ماموران رژیم اشاره می شود.
کارگران شرکت «کمپرسورسازی» واقع در قزوین روز شنبه اول مهر در محل این واحد تولیدی تجمع اعتراضی بر پا نمودند. این واحد تولیدی در شهریور ماه تعطیل و کارگران آن اخراج و به خیل بیکاران پیوستند. کارگران شرکت کننده در همایش روز شنبه به تعطیلی و بیکار شدن خود اعتراض داشتند.
روز شنبه 22 مهر کارگران خشمگین شرکت نساجی «بارسیلون» واقع در خرم آباد، در یک تجمع اعتراضی وارد ساختمان اداره کار استان لرستان شده و دفتر مدیریت این اداره را به تصرف خود درآوردند. این کارگران که بیشتر آنها 20 سال سابقه کار دارند خواستار رسیدگی به مشکلاتشان در رابطه با بازنشستگی شدند. نیروهای انتظامی که در ماههای اخیر در سرکوب حرکتهای اعتراضی کارگران فعالتر شده اند به تجمع اعتراضی کارگران در محل اداره کار حمله کرده و آنها را از این محل بیرون کردند.
روز شنبه 29 مهر، کارگران آجر سازی «سازمایه» در مقابل فرمانداری پاکدشت دست به گردهمایی اعتراضی زدند.
کارگران سازمایه برای چندمین بار است که دست به اعتراض می زنند. این کارگران به عدم دریافت حقوقشان به مدت 30 ماه اعتراض دارند. کارگران و مزدبگیرانی که در کوره پزخانه ها کار می کنند علاوه بر شرایط غیر بهداشتی و غیر انسانی کار و نیز با مزدهای بسیار پایین، در سالهای اخیر مورد بیکاری و عدم دریافت حقوق قرار گرفته اند. کارگران زحمتکش این واحدها در شرایطی که کار داشته باشند و حقوق دریافت کنند بر اساس آمارهای رسانه های دولتی زیر خط فقر قرار دارند، پس در شرایطی که حقوقشان را به مدت چند سال دریافت نکنند از نظر وضعیت معاشی در چه شرایط فاجعه باری قرار خواهند داشت.
500 کارگر کفش «شادانپور» روز پنجشنبه 30 شهریور دست به تجمع بزرگی در تهران زدند. به دنبال خصوصی سازی در این واحد تولیدی، حدود 500 کارگر شاغل این واحد تولیدی به مدت 5 سال است که بلاتکلیف هستند. یکی از کارگران معترض گفت: «اینجا آمده ایم تا شاید کسی فریاد ما را بشنود، پنج سال بلاتکلیف هستیم و هیچ کس صدای ما گرسنگان را نمی شنود؟!»
یکی از کارگران شرکت کننده در این همایش اعتراضی گفت: «سهم کارگرانی چون شاندانپور از آش پر روعن خصوصی سازی، چیزی جز تعطیلی کارخانه، بیکاری، در به دری و در نهایت اعتیاد، جنون، متلاشی شدن خانواده و مرگ با ذلت و فقر نیست..» (ایلنا 31 شهریور)
2 واحد بزرگ تولیدی در قزوین از اوایل مهر 85 تعطیل خواهند شد. کارگران این دو واحد که تعداد آن به صدها نفر می رسند به صف بیکاران خواهند پیوست.
کارگران 50 نانوایی در شهر همدان روز شنبه اول مهر در مقابل استانداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان رسیدگی به مشکلاتشان شدند. یکی از کارگران شرکت کننده در این همایش اعتراضی گفت: «ما 12 ساعت کار می کنیم و در مقابل ماهانه 80 هزار تومان مزد می گیریم» (ایلنا اول مهر)
کارگران نساجی «ناز نخ» واقع در قزوین روز دوشنبه 3 مهر در مقابل نهاد ریاست جمهوری دست به اعتراض زدند و اعلام کردند که اگر به مطالباتشان رسیدگی نشود تحصن و حرکتهای اعتراضی خود را ادامه خواهند داد. این کارگران که تعداد آنها به صدها نفر می رسید به مدت 29 ماه است حقوقی دریافت نکرده اند.
یکی از کارگران شرکت کننده در همایش اعتراضی روز دوشنبه گفت:«بگویید فقر بدجوری پشت در ایستاده و ایمان را به تمسخر گرفته» و کارگر دیگری می گفت: «مرده شور این عدالت گستری را ببریم که فقط آواز خوشش بلند است!» (ایلنا گزارش از نادر ملکپور 4 مهر)
تعدادی از کارگران شرکت «ایران صدرا» واقع در بوشهر روز دوشنبه 3 مهر در محل فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی نمودند. یکی از کارگران شرکت کننده در این گردهمایی گفت:«از تیرماه (سال جاری) مسئولان شرکت ایران صدرا تصمیم گرفتند 250 نفر از کارگران این شرکت را اخراج کنند که با مقاومت پرسنل مواجه شدند.» (ایلنا 4 مهر)
تعدادی از کارگران چیت تهران (بافکار) روز چهارشنبه 5 مهر در محل کارخانه تحصن کرده و کارفرمای شرکت را از کارخانه اخراج کردند. بر اساس گفته های کارگران، در دو سال اخیر تعداد شاغلان این واحد تولیدی از 1600 نفر به 32 نفر کاهش پیدا کرده است.
کارگران کارخانه چینی بهداشتی «ارس» واقع در تبریز روز شنبه 8 مهر در محل سازمان کار و آموزش فنی حرفه ای آذربایجان شرقی دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران خواستار پرداخت مطالبات و حل مشکلاتشان شدند.
«پرداخت حقوق 2500 کارگر شاغل در 21 واحد تولیدی، صنعتی در استان خراسان از 45 روز تا 4 ماه به تاخیر افتاده است» (ایلنا دوشنبه 10 مهر)
100 نفر از کارگران اخراجی تاسیسات دریایی خرمشهر روز چهارشنبه 12 مهر در مقابل فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی نمودند و خواستار رسیدگی به مشکلاتشان شدند.
 
منبع: ماهنامه نبردخلق شماره 256 اول آبان 85

 

منبع: نبردخلق شماره 256
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.