شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پایان ماراتون مذاکره، تصویب قطعنامه در شورای امنیت

زينت ميرهاشمي

به دنبال کشاکش چندین ساله بر سر توقف فعالیتهای اتمی جمهوری اسلامی، سرانجام روز شنبه 2 دی، 15 عضو شورای امنیت ملل متحد به اتفاق آراء بیانیه ای را تصویب کردند که شامل تحریمهای اولیه در رابطه با فعالیتهای اتمی رژیم ایران می باشد.

اعضای شورای امنیت در ماه اگوست قراری برای توقف غنی سازی و آغاز مذاکره تعیین کرده بودند. رژیم بدون پاسخ مشخص با خرید زمان برای تبدیل تهدیدها به فرصتها تلاش کرد و بارها در لحظه های حساس بحث مذاکره را به پیش کشید و با استفاده از اختلاف بین اعضای شورای امنیت از تصویب قطعنامه جلوگیری کرد.
علیرغم تمامی وعده های شیرین اقتصادی که پایوران رژیم به کشورهای روسیه و چین دادند، سرانجام قطعنامه با تغییراتی و رقیق شدن بعضی از مواد آن به تصویب رسید. این قطعنامه به دنبال قطعنامه های پیشین شورای امنیت که در آن از جمهوری اسلامی خواسته بود به غنی سازی اورانیوم پایان دهد، صادر شده است.
قطعنامه شورای امنیت ملل متحد آغازی برای تحریمهای بین المللی و بدون شک استبدادی مذهبی حاکم بر ایران را با بحرانهای جدی روبرو خواهد کرد. گر چه یکدست کردن حکومت و سپردن تمامی قدرت در دست پاسداران و گماشتگان ولایت فقیه، با هدف حل برنامه اتمی به نفع رژیم و کسب نقش بیشتر در اوضاع خاورمیانه است اما این یکدست سازی تا آن جا که به مناسبات بین رژیم و مردم بر می گردد، بعد از شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «برو گمشو» توسط دانشجویان پلی تکنیک بی نتیجه شده است.
با تصویب این قطعنامه جمهوری اسلامی با بحرانهای جدی تری روبرو خواهد شد. به همین خاطر رژیم قدرت اخلالگری خود در منطقه را به رخ جهانیان می کشد.
وزارت خارجه رژیم ایران بعد از تصویب قطعنامه طی بیانیه ای بار دیگر بر نقش خود در منطقه تاکید کرد. در بیانیه رژیم آمده است که:«انجام این گونه اقدامات در شورای امنیت، موجب نادیده انگاشتن نقش، جایگاه، نفوذ و تاثیر گذاری جمهوری اسلامی ایران بر تحولات، ثبات و امنیت منطقه یی نخواهد شد.»

منبع: 3 دي 1385 - ايران نبرد
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.