شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

زندان، اخراج از کار، بهای سازمانیابی کارگران

زينت ميرهاشمي

 

اول دی 85 

باردن هولباخ، فیلسوف بزرگ آتئیست قرن هیجدهم در فرانسه به درستی گفته است: «همین که انسان جرئت تفکر یابد، امپراطوری کشیشان نابود می گردد.» بلندای اندیشه تشکل مستقل کارگری، سندیکا و اتحادیه و در پی آمد آن، تلاش برای دفاع از حقوق کارگران، چنان پایوران نظام را به هراس انداخته که در تقابلی شرم آور، کارگران را در زندانها گرفتار می کنند.

دستگیری مجدد فعالان سندیکایی شرکت واحد اتوبوسرانی، محکوم کردن کارگران شرکت کننده در همایش اول ماه به حبس، جلوه ای از رویکردهای سرمایه دارانه و ارتجاعی استبدادی مذهبی در برابر سازمانیابی کارگران است. سید داوود رضوی و عبدالرضا طرازی اعضای هیأت مدیره سندیکای شرکت واحد اتوبوسرایی تهران روز یکشنبه 12 آذر در ترمینال اتوبوسرانی در تهران توسط ماموران امنیتی دستگیر شدند.

منصور اسانلو، رئیس هیأت مدیره سندیکا، روز یکشنبه 28 آبان دستگیر و تا روز سه شنبه 28 آذر در زندان و زیر فشار ماموران رژیم به سر برده است.

فعالان جنبش سندیکایی شرکت واحد 12 ماه است که از تمامی حقوق صنفی خود محروم هستند و تعدادی از آنها هنوز نتوانستند به سر کارشان باز گردند.

9 نفر از کارگران «قوه پارس» واقع در قزوین به دلیل اعتراض به وضع موجود این واحد تولیدی، روز شنبه 18 آذر بازداشت شدند. این کارگران با وثیقه و وجه نقد روزهای بعد آزاد شدند.

مبارزه کارگران و مزدبگیران و سازمانیابی و مقاومت آنان به طور اجتناب ناپذیر جنبش کارگری را به یک نیروی سترگ و تاثیرگذار در تحولات سیاسی تبدیل کرده است. وجود این نظام سرکوبگر، و مبارزه کارگران با آن پایان تاریخ نیست بلکه آغازی برای به چالش کشاندن نظام است. هراس پایوران رژیم از فعالان کارگری این را نشان می دهد.

اعتراضهای کارگری علیرغم فتوا، حرام شناخته شدن اعتصاب در وضعیت بحرانی از طرف ولی فقیه، همچنان ادامه داشته و به طور مشخص دولت را به عنوان کارفرمای بزرگ به چالش می گیرند. این حرکتهای اعتراضی کارگری که بخشی از آن به خانه کارگر وابسته به قدرت حاکم، تحمیل می شود. شوراهای اسلامی کار و نیز خانه کارگر با توجه به منافعشان در حفظ نظام، همواره با سیاستهای مماشات گرانه و ضد کارگری خود تلاش می کنند که اعتصابها و اعتراضهای کارگری را به آنچه خود می خواهند جهت داده و از زیر ضرب رفتن کل نظام خودداری شود. خانه به اصطلاح کارگر استان مازندران در نامه ای به احمدی نژاد در حالی که اعتراضهای بر حق کارگری را «سخن بلند و زشت» دانسته نوشته است: «سخن درشت و بلندمان حرف و سخن حقی است که از حلقوم مظلوم دردمندان و ستمدیدگان به در می آید از این رو امید است عذر ما را در بلند و درشت گویی پذیرا باشید.» (ایلنا 15 آذر)

 

مهمترین اعتراضهای کارگری

اعتراضهای کارگری در آذر ماه بیش از همیشه شعارهای پوچ و تو خالی احمدی نژاد را به چالش گرفته است. احمدی نژاد که با شعار «عدالت و مهرورزی» نمایش فریبکارانه خود را به اجرا گذاشت، بیش از همیشه به مسخره گرفته شده است.

کارگران شرکت «لامیران» در جنوب شرقی تهران روز سه شنبه 7 آذر در اعتراض به عملکرد مدیر عامل این واحد، در یک حرکت اعتراضی مدیر عامل این شرکت را اخراج کردند. ماموران انتظامی به نفع مدیر عامل وارد عمل شده و وی را به سر کار خودش بازگرداندند.

یک پزشک کار در گفتگویی با ایلنا 3 آذر، آمار حوادث ناشی از کار در ایران را قابل تامل دانسته و اعلام کرد که: «در سال گذشته 20 هزار نفر در جریان حوادث ناشی از کار آسیب دیده و یکصد نفر جان باختند که از این تعداد، 19 هزار سلامتی خود را به دست آورده و به سر کارشان بازگشته اند.»

کارگران شرکت «قوه پارس» واقع در قزوین روز سه شنبه 14 آذر در مقابل استانداری این شهر گردهمایی اعتراضی بر پا نموده  و خواستار روشن شدن وضعیت کاری خود شدند.

کارگران «فرش پارس» واقع در قزوین روز شنبه 18 آذر در مقابل فرمانداری شهر صنعتی البرز تجمع اعتراضی کرده و خواستار رسیدگی به خقوقشان شدند.

هزار تن از  کارگران «پوشینه بافت»  و «فرش پارس» واقع در قزوین روز یکشنبه 19 آذر جاده های اصلی شهر صنعتی البرز به قزوین را بسته و خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات خود شدند.

روز یکشنبه 19 آذر صدها نفر از کارگران واحدهای تولیدی مختلف در قزوین، در اعتراض به نابسامانی بخشهای تولیدی این استان  و نیز وضعیت بلاتکلیفی خود جاده های ورودی شهر صنعتی البرز را مسدود کردند.

اعتصاب کارگران شرکت کشتی سازی «ایران صدرا» در بوشهر در تاریخ سه شنبه 21 آذر همچنان ادامه داشته است.

کارگرن اخراجی نساجی اکباتان روز چهارشنبه 22 آذر در مقابل استانداری همدان تجمع اعتراضی بر پا کردند. آنها خواهان رسیدگی به وصعیت بیمه بیکاری و بلاتکلیفی خود شدند.

منبع: ماهنامه نبرد خلق شماره 258
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.