شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ - ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شکست «اتحاد الهی» در برابر فشار بین المللی

يادداشت هفته زينت ميرهاشمي

زينت ميرهاشمي

یادداشت هفته 23 دی 85

Zinat_mirhashemi@yahoo.com

رویدادهای هفته گذشته نشانگر چالش رژیم با قطعنامه شورای امنیت و نیز ناتوانی در «مدیریت حل بحران»  است. حمله نیروهای آمریکایی به محلی وابسته به جمهوری اسلامی در شهر اربیل و دستگیری 5 ایرانی در آن محل(بخوانید لانه تروریستی)، رژیم را با چالش جدی روبرو کرده است. مک کورمک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که:«افراد دستگیر شده دارای پاسپورت عادی هستند نه پاسپورت دیپلماتیک».  جان نگروپونته قائم مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که «رژیم ایران از عملیات تروریستی در خارج از مرزهایش، به عنوان عنصر کلیدی استراتژی تامین امنیت خود استفاده می کند.» هوشیار زیبایی وزیر امور خارجه عراق در رابطه با این موضوع گفت:«این دفتر از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نبوده و یک دفتر ارتباطی بوده است».

مدتی قبل چند نفر از عوامل رژیم در عراق توسط آمریکائیها دستگیر شدند و به علت این که مهمان آقایان عبدالعزیز حکیم و جلال طالبانی بودند، آزاد شدند. اما بر اساس شواهد، دستگیریهای اخیر رنگ و بوی تند تری دارد. واکنش آمریکا و نیروهای ائتلاف به حضور فعال و تروریستی رژیم ایران در عراق و نیز پی آمد قطعنامه شورای امنیت مبنی بر تحریمهای اولیه، کارگزاران رژیم را در ساز و کار بحرانهای پیش روی به اتخاذ رهیافتهای متضاد کشانده است.

در واکنش به رویداد اخیر، کاظم جلالی مخبر کمیسیون امنیت مجلس رژیم، اعلام کرد که: «جمهوری اسلامی ایران، نباید شنابزده عمل کند.» وی تاکید بر تقویب رابطه با کشورهای منطقه نمود. مسئولان رژیم بعد از گذشت چند روز جز با فراخواندن سفیران سوئیس و عراق، تا کنون موضعی تهاجمی نگرفته اند.

هنگامی که در 2 دی قطعنامه شورای امنیت علیه رژیم به تصویب رسید، پایوران رژیم سعی کردند آن را امری غیر مهم دانسته و وانمود کردند که خللی در برنامه هسته ای آنها ایجاد نخواهد کرد. غلامعلی حداد عادل، رئیس مجلس، در قم اعلام کرد که: «ملت همه با هم متحد باشند و باید تلاش کنیم تا آن اتحاد الهی در میان ما به وجود آید و یک تحریم کوچک نباید ما را از راه خود دور کند».

پیرموذن نماینده مجلس رژیم از اردبیل، روز سه شنبه 19 دی گفت: «چالش اصلی امروز کشور بحرانهای سیاسی است. چرا که همین التهابهای سیاسی در درون کشور به طور مستقیم بر اقتصاد اثر می گذارد و ما که از نظر فرار نخبگان در منطقه اول هستیم نمی توانیم چشم خود را ببندیم که قطعنامه ها و بیانیه های مکرر شرایط اقتصادی ایران را تحت تاثیر قرار دهد.» (آفتاب یزد 19 دی)

ولی فقیه با یکدست سازی حکومت و به قدرت رساندن احمدی نژاد، قصد حل بحران به نفع اقتدار نظام را در سر می پروراند. خامنه ای از یک طرف نظامش را با حذف شرکای قبلی یکدست کرده و از طرف دیگر از وحدت جناحها بر سر چالش اتمی به عنوان یک ابزار مثبت دم می زند و همواره در موضعگیریهایشان اعلام می کند که همه جناحها خواهان ادامه غنی سازی علیرغم تحریمهای بین المللی هستند. اما طی هفته های گذشته شکاف و اختلاف در میان کارگزاران و وابستگان به نظام شدت یافته است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به سیاستهای احمدی نژاد که «موضوع هسته ای را نماد و شعار دولت» قرار داده، انتقاد کرده و موضع گیریهای او در مورد فعالیتهای هسته ای را مورد انتقاد تند قرار داده است. این مقاله به جمله احمدی نژاد که گفته بود «حتا حاضر نیستیم یک روز و به عنوان تبلیغ، فعالیتها را تعلیق کنیم» اشاره کرده و آن را باعث شکست مذاکرات لاریجانی – سولانا دانسته است. همچنین موضعگیریهای احمدی نژاد را زمینه ساز صدور قطعنامه های شورای امنیت برآورد کرده و به وی توصیه کرده که موضع گیری را به مسئولان پرونده واگذارد. (آفتاب چهارشنبه 20 دی)

پاسدار محمد باقر ذوالقدر، معاون امنیتی وزیر کشور روز جمعه 22 دی اعلام کرد که: « دولتمردان عراقی قبلا به ما پناه آورده بودند و امروز نیز ما را پناه خود می دانند.» وی با این موضعگیری که نشانی از دخالت رژیم در عراق است اعلام کرد که «باید از فرصت تاریخی که ملت، منطقه و جهان اسلام پیش روی خود دارند، استفاده کرده و پوزه دشمنان را به خاک بمالیم و پیروزی دیگری را در پرونده خود ثبت کنیم.»

موضعگیریهای پایوران رژیم نشان می دهد که برخلاف شعارهای دهن پر کنی که از طرف آنها در بی اهمیت جلوه دادن قطعنامه شورای امنیت داده می شود، این قطعنامه کل نظام ولایت فقیه را با چالشی جدی روبرو ساخته است.

محمد سعیدی معاون برنامه ریزی سازمان انرژی اتمی، در رابطه با وحدت بر سر پرونده اتمی گفت:«یکی از موضوعاتی که در کشور در باره آن کمترین اختلاف و بیشترین اتحاد را داشتیم، بحث هسته ای بوده است و این موضوع نقطه قوت ایران و نقطه ضعف غرب است.» محمد سعیدی همچنین گفت: «در باره موضوع هسته ای و استراتژی ایران اختلاف نظری در کشور نیست و استراتژی فعلی استراتژی قطعی کشور است.» (ایران پنجشنبه 21 دی)

مجموع رویدادهای بعد از قطعنامه نشان می دهد که وحدت بر سر حل بحران اتمی، که رژیم ولایت فقیه به عنوان نقطه قوت در مقابله با چالش بین المللی حساب می کرد سوراخ شده است. با توجه به این که قطعنامه بعد از پایان دو ماه به مرحله بالاتر و شدیدتری وارد خواهد شد، شکاف درونی بیشتر خواهد شد.

نکته قوت رژیم در صحنه بین المللی، حساب باز کردن روی روسیه و چین بود. رای مثبت  این دو کشور، علیرغم همه سرمایه گذاریهای اقتصادی رژیم با آنها، محاسبه رژیم را نقش بر آب کرد.

گرچه لاریجانی دبیر شورای امنیت رژیم موضع گیری چین را یک «موضع تاکتیکیی» خوانده است اما شواهد خلاف این را اثبات می کند. اتحاد الهی در درون رژیم، استفاده از فرصت عراق و بازکردن حساب در مورد روسیه و چین با چالش جدی روبرو شده است. پاسخ مردم به این وضعیت را می توان از شعارهای جنبش دانشجویان دریافت. 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:[تاریخ ارسال: 15 Jan 2007]  [ارسال‌کننده: رنجور]  [  ]  
الانه وضعیت به مرحله ائی رسیده که دیگر غیر از آمریکا و بخشی از نیروهای ایرانی مانند مجاهدین بی سلاح، مسئله سرنگونی ملایان را جدی نمی گیرند و بقیه از بخش عظیمی از چپیهای ضد امپریالیستی شعاری گرفته تا خاتمی و سازگارا و بچهً شاه و مناشه امیر و روسیه و چین و آلمان و فرانسه و همًه دول استعماری دنبال مماشات با رژِیم و حفظ آن هستند و به همین دلیل بخشی از چپیهای ایران مانند حزب توده و اکثریتی ها، همگام با حافظین نظام بیراهه رفته و همانند دوران مصدق عمل میکنند و در ماندگاری دیکتاتوری ملایان همچون دیکتاتوری شاه، بطور مستقیم خواسته و نا خواسته متحد ولی فقیه میباشند.همان چپیهائی که دخالت و جنایت ملایان توسط ملا صدر، قدس و المهدی ... را مقاومت مردم عراق می نامیدند. با درود به خانم غیر الهی زینت هاشمی!   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.