شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۴ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

توني بلر به دنبال حذف سولانا و گرفتن کرسي مذاکره با ايران

بهرام رحماني

پس از جدي شدن دور جديد مذاکرات ايران و اروپا، روزنامه انگليسي «فايننشال تايمز» به افشاي نامه داخلي سولانا در اتحاديه اروپا پرداخت که در آن اقرار شده بود، به علت پيشرفت‌هاي ايران در زمينه غني‌سازي، تعليق غني‌سازي ايران ارزشي براي اروپا ندارد و بهتر است براي محدودسازي آن تلاش کنيم.


پس از جدي شدن آغاز دور جديدي از مذاکرات ايران و اروپا با محوريت خاوير سولانا، کميسر روابط خارجي اتحاديه اروپا و علي لاريجاني دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران، برخي اخبار از کارشکني انگليس و برخي عناصر داخلي در اين رويه حکايت دارد.
به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، روزنامه انگليسي «فايننشال تايمز» به افشاي نامه داخلي سولانا در اتحاديه اروپا پرداخت که در آن اقرار شده بود، به علت پيشرفت‌هاي ايران در زمينه غني‌سازي، عملا تعليق غني‌سازي ايران هيچ‌گونه ارزشي براي اتحاديه اروپا ندارد و بهتر است به جاي درخواست تعليق غني‌سازي، براي محدودسازي آن تلاش کنيم.
در پي اين افشاگري، مقامات ارشد اروپايي با واکنش شتابزده اعلام کردند: اين سند نمي‌گويد براي جلوگيري از ساخت بمب در ايران خيلي دير شده است؛ همچنين درست نيست گفته شود مذاکرات بيشتر بي‌فايده است.
مقامات اتحاديه اروپا معتقدند، نامه داخلي اين اتحاديه که توسط سولانا تدوين شده بود، توسط نمايندگان انگليس به بيرون درز کرده است و آنها آن را در اختيار روزنامه‌هاي انگليسي قرار داده‌اند. آنها بر اين باورند که لندن يک متحد بزرگ آمريکاست و هرگونه نزديکي اتحاديه اروپايي با ايران، به شدت اين کشور را منزوي مي‌کند و موقعيت اين کشور را در منطقه خاورميانه متزلزل مي‌سازد.
اين درز اطلاعات در روزنامه‌هاي انگليسي، دو روز پس از آن صورت گرفت که آمريکا ايران را متهم به دست داشتن در ارسال اسلحه براي عراق نمود و اين ادعا هم در اروپا فقط توسط انگلستان حمايت شد و هيچ يک از کشورهاي ديگر به آن اهميتي ندادند.
در همين حال صداي اروپا (
European Voice
) هفته‌نامه ديگر اروپايي که صاحب آن گروه انگليسي اکونوميست است، گزارش داد: سولانا به زودي اتحاديه اروپا را ترک خواهد کرد و بر پايه عقيده گروه‌هايي در بروکسل، توني بلر که دو ماه ديگر پست نخست‌وزيري انگليس را ترک مي‌کند، بسيار مشتاق است جاي خاوير سولانا را در اتحاديه اروپا گرفته، يکي از نمايندگان ارشد اين اتحاديه شود.
همچنين علت اصلي درز اطلاعات اسناد داخلي اتحاديه اروپا از سوي روزنامه‌هاي انگليسي اين است که روند جديد به وجود آمده در همکاري‌هاي اتحاديه اروپايي با ايران،‌ با افشاي اسناد داخلي به زوال کشيده شده و جلوي مذاکرات ايران و اروپا گرفته شود.

منبع: 29 بهمن 1385 - بازتاب
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بهرام رحماني:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.