شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ -  ۲ ژوئیه ۲۰۲۲



سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پاسخ دولت انگلستان به کاربران سايت ديدگاه (سايت بحران)
گزارش به ياران

علی ناظر

همانطور که بخاطر داريد در پي اسير شدن پرسنل نيروي دريايي انگليس، و متشنج شدن روابط حسنهء دولت انگليس با رژيم ايران، سايت بحران نتيجهء اولين پروژه خود - تهيه توماري که مخاطب آن توني بلر نخست وزير انگليس بود، را گزارش کرد [1]. در اين نامه که تنها در عرض 2 روز ( آخر هفته) از حمايت 100 نفر با اسم و رسم و محل اقامت واقعي (بدون استفاده از اسامي مستعار) برخوردار شد، امضا کنندگان بر 4 محور اصلي تأکيد داشتند:
1- مردم انگليس يا مردم ايران را بايد از سياستمداران جدا کرد..
2- رژيم اسلامي تروريست و ضد خلق است و بايد در کليت تغيير کند.
3- سياست هاي دولت توني بلر دست رژيم اسلامي را در پيشبرد اعمالش در خاورميانه باز گذاشته است.
4- جنگ محکوم است، و امضا کنندگان با دخالت نظامي بيگانگان مخالفند.

2 روز پس از ارسال نامه، در تاريخ 4 آوريل نامه اي از دفتر توني بلر به اين مضمون دريافت شد:
«.... نخست وزير از من خواسته است که از شما بخاطر نامه و ضميمه اي [منظور ليست اسامي است] که ارسال کرده ايد تشکر کنم. ايشان از توجه شما و اينکه زحمت کشيده و نامه نوشته ايد ابراز خرسندي کرده و تذکر دادند که به نکات مندرج در آن نامه توجه لازم مبذول شود.  ايشان همچنين توصيه فرمودند که نامهء شما به وزارت خارجه [ميز ايران] ارسال تا آنها هم از نکات مندرج در نامهء شما مطلع شده و در صورت لزوم پاسخ مبسوط ارائه دهند.... – امضا: »

با وجوديکه اين نامه در 4 آوريل دريافت شده بود، من ترجيح دادم که تا دريافت پاسخ وزارت خارجه گزارشي به شما ياران ندهم.
در تاريخ 7 ژوئن 2007، از وزارت خارجه [گروه هماهنگ کننده – ايران] يک نامهء دو صفحه اي دريافت شد. که مضمون و خلاصهء آن به شرح زير است:
« ... با تشکر از نامهء شما به نخست وزير در ارتباط با دستگيري پرسنل دريايي و قايق آنها بوسيلهء نيروهاي ايراني در تاريخ 23 مارس 2007 که [نامه از طريق دفتر نخست وزير] در تاريخ 21 مه 2007 دريافت شد [جهت توجه کاربران ما يک کپي از نامه را در همان 2 آوريل مستقيما بهوزارت خارجه ارسال کرده بوديم].
ما کاملا مطمئن هستيم که پرسنل ما در آبها عراق و تحت مصوبات ملل متحد و بنا به درخواست دولت عراق، انجام وظيفه ميکردند. همانطور که مي دانيد اسرا آزاد شده اند. آزادي آنها تنها از طريق ديپلماتيک [در تهران و لندن] و  بدون هيچگونه مذاکره و يا معامله، صورت گرفت. ما در اين رابطه از حمايت ملل متحد، اتحاديهء اروپا و بسياري از هم پيمانانمان برخوردار بوديم...»

نامه در ادامه به موضعگيري هاي علني وزير دفاع  در 16 آوريل و 24 آوريل  اشاره کرده و به تشکيل دو کميتهء حقيقت ياب تحت مديريت/رياست ژنرال فولتن و ديگري زير نظر توني هال اشاره ميکند و در پايان مي نويسد که «... به شما اطمينان مي دهيم که درسهاي لازم آموخته شده و گامهاي لازم در آينده برداشته خواهد شد... امضا».

همانطور که مستحضر هستيد دولت انگلستان به ما اطمينان مي دهد که درسهاي لازم را آموخته است، سوال اين است که آيا ما و مردم ايران به اين تعهد باور داريم؟
علي ناظر 24 خرداد 1386
[جهت توجه: اين ترجمه ها نقل به مضمون است و دقيق نيست، اما بيان کنندهء محتواي نامه ها هستند].

نامه دفتر نخست وزير (توني بلر) و وزارت خارجه انگليس به کاربران ديدگاه [متن انگليسي]

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.




نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:



[تاریخ ارسال: 15 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: یکنفری]  [  ]  
شما و دیگرانی که این قدم مثبت را برداشتید، از این نامه نگاری چه چیز هائی آموختید (یا قرار بوده که فقط انگلیسیها یاد بگیرند)، که مایل باشید آنرا با دیگران نیز در میان بگذارید. آیا فکر میکنید لازم است که بقول زنده یاد سهراب سپهری "چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید"، یا مثلاً "به به و چه چه" متوجه شدید که، اگر از این نامه ها بنویسید اروپاییها و شاید آمریکا ییها بآن جواب بدهند امّا امثال شاوز، ارتگا، و فیدل کاسترو و ... جوابتون را نمیدهند.   

[تاریخ ارسال: 15 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: رضا]  [  ]  
سلام آقای علی ناظر.خسته نباشید.
خواهشمندم متن اصلی ی دو نامه را بیاورید.
شما که ریز منتشر کرده اید، پس متن آقایون جایی نمی گرفت که! پس این چه احتیاطی است که کرده اید؟ جز این که شائبه بوجود آورد که از تاثیرگذاری ادب امپریالیستی و کاپیتالیستی بر روی خواننده می ترسیده اید؟
پس لطفا متن نامه را منتشر کنید و اجازه دهید که ما به عقل خودمان تشخیص دهیم که استدلال آن دولت تاچه حد سخیف ، امپریالیستی یا قوی و مترقی بوده است. لطفا به ما اطمینان داشته باشید، ما همیشه داریمتان.
اماخودمانیم ها! این امپریالیست ها هم ما رو آدم بحساب آوردن ها! خودمون که خیلی کم احتمال داره خودمون رو آدم بحساب بیاریم و جواب یه همچین نامه هایی رو ( هر قدر منطقی و منصفانه) بدیم.
راستی بد نیست، تو تعریف امپریالیسم و کاپیتالیسم یه تجدید نظر استقرایی کنیم و این بار از آخر شروع کنیم و تخت پروکرات ( یا هر چی ) رو بزاریم کنار و بجاش، تخت آدم ها رو به اندازهی خود آدم ها بسازیم ، نه این که آدم ها رو بزاریم روی تخت و سر و دمشون رو قطع کنیم یا اونقدر دو سرشون رو بکشیم که هم قد تخت مون بشن.
موفق باشید
  

[تاریخ ارسال: 15 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: م- ماکویی]  [  ]  
از قدیم و ندیم گفته اند که چاقو دستهً خودش را نمی برد. رژیمی که حاکمیت آن زیر دست آیت بی بی سی و آیت الله جک استرا ... تربیت و تشکیل شده باشه، مگه می آید به عوامل داخلیش در ایران (آخوندهای انگلیسی تبار حاکم) ضربه بزند؟
از یک طرف آخوندها با دست به دامن انگلیس به حاکمیت غصب شدهً خود در ایران ادامه میدهند و از طرفی دیگر به خاطر انحراف اذهان و فیلم کردن پاسدار و بسیجیهای مزدور،ملوانهارا به گروگان گرفته و روز بعد دانشجویان حزب الهی را جلو سفارت انگلیس می آورند تا تظاهرات گمراه کنندهً حق مسلم اتمی و به اصطلاح ضد انگلیسی تشریفاتی راه می ا ندازند که تا بتوانند شعارهای ضد استکباری به خورد مردم بدهند. حاکمیتی که مردم خود را به خاطر آزادی خواهی و حق طلبی سر کوب و قربانی کرده باشد، پیشا پیش و خود بخود آلت دست انگلیس و بیگانگان و تا مین کنندهً منافع غارتگران میباشد و لذا ادا و اطوارهای ضدامپریالیستی و ضد استکباری ، ضد صهیونیستی ... فقط برای گمراه کردن پاسدار و بسیجیهای مطیع ولی فقیه برای سرکوب مردم ستمدیدهً ایران جهت حفظ حاکمیت غصب شده و چپاول اموال ومنابع مردم و موجه جلوه دادن شکنجه و اعدام انقلابیون آزادیخواه است.زنده باد آزادی و بر قرار باد دمکراسی در ایران.
  

[تاریخ ارسال: 14 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: مهدي برزين]  [ Mehdi-Barzin@web.de ]  
براي من در اينمورد جاي پرسش است كه كي و چه موقع انگليس و سياستمدارانش قول داده و عمل كرده اند؟ قسم اين امپرياليسن پير و كفتار خون اشامرا قبول بايستي كرد يا دم خروس را؟ تاريخ دويست ساله اخير ايران را كه ورق بزنيم در هركجا كه چپاول و خيانت به مردم رنجديده را ببيني دست اين جهانخوران پير در كار بوده. مردم ايران خوب اين روباه مكار را ميشناسند و شيفته و فريفته قولهاي صدتا يك غاز اقاي توني بلر و دولتش نميشوند. چهره كريه و چپاولگر اين روباه پير براي تمامي خلقهاي دربند افريقا و اسيا كاملا شناخته شده است.
نابود باد امپرياليسم جهاني ! مرگ بر جمهوري اسلامي ايران ! زنده باد ازادي / استقلال و عدالت اجتماعي !

مهدي برزين آلمان/گيسن
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.