شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - ۲۵ ژوئن ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دستگیری و شکنجه پیروان یاری (اهل حق) در کرمانشاه را محکوم کنیم!

بهرام رحماني

bamdadpress@ownit.nu

 

حکومت اسلامی ایران، هیچ گوشه ای از جامعه را از تعرض و سرکوب خود مصون نگذاشته است. نیروهای امنیتی این حکومت ترور و رعب و وحشت، به طور مداوم به جان و مال شهروندان تعرض می کنند. از این رو هیچ شهروند ایرانی، به جز عوامل و نیروهای وابسته به حاکمیت، در این کشور پهناور احساس امنیت نمی کند. تمام بخش های کارگری از کارگران کارگاه ها و صنایع تا معلمان و پرستاران، زنان، دانشجویان، جوانان، نویسندگان و هنرمندان، روزنامه نگاران، اقلیت های ملی و حتی اقلیت های مذهبی نیز از سرکوب های وحشیانه نیروهای سرکوبگر حکومت اسلامی در امان نیستند. برای مثال، از جمله کردهای پیرو «آیین یاری»، همواره در معرض تحقیر و توهین و سرکوب نیروهای حکومت اسلامی قرار دارند.

 

اخیرا نیروهای سرکوبگر اسلامی، به شیوه وحشیانه ای اقدام به دستگیری و شکنجه پیروان یاری (اهل حق) کرده اند. این واقعه هنگامی آغاز شد که در تاریخ 12/2/1386، نیروهای انتظامی حکومت، در محلی به نام «دراوه دریژ»، از  توابع کرمانشاه، یک دستگاه خودروی باری را به بهانه‌ حمل احشام مسروقه متوقف  ساخته ‌اند که بر اثر آن میان نیروهای انتظامی و سرنشینان خودروی مذکور  درگیری روی داد که در نتیجه‌ آن، یکی از نیروهای انتظامی کشته شد و یکی از سرنشینان  خودرو نیز زخمی گردید.

 

پس از این واقعه، نیروهای انتظامی، با همکاری  نیروهای کمکی، شبانه منطقه را به محاصره خود درآوردند و صبح روز بعد شمار زیادی از ساکنین این  منطقه را دستگیر و به کرمانشاه منتقل کردند. پس از آن به دستور مسئولین حکومت اسلامی، سبیل 15 تن از دستگیرشدگان را که پیرو «آیین یاری» بودند و سبیل به عنوان امری   «مقدس» در میان آن ها قلمداد می‌شود را تراشیدند.

 

بدین ترتیب، مسئولین حکومتی با این اقدام خود، بار دیگر کردهای «اهل حق» را مورد سرکوب و تحقیر و توهین قرار دادند.

 

بنا به گزارش کردستان میدیا، در تاریخ 24 خرداد 1386، بیش از پنج هزار نفر از پیروان آیین  یاری (اهل حق)، در اعتراض به این سرکوب و توهین، در مقابل استانداری کرمانشاه تجمع کردند. تجمع ‌کنندگان، با محکوم کردن این سرکوب ها، خواهان شناسایی و مجازات عوامل تصمیم گیرنده و اجرایی این  اقدام شدند. اما نیروهای امنیتی حکومت اسلامی، آن ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند و حدود 60 نفر از معترضین را دستگیر و در زیر تهدید و شکنجه قرار داده اند. وضعیت دستگیرشدگان به دلیل شدت شکنجه وخیم اعلام شده است. از این رو اوضاع شهر کرمانشاه هم‌ اکنون متشنج و ناآرام است.

 

طبیعی است که هر انسان آزاده و جریانات چپ و انسان دوست، سرکوب و توهین و تحقیر پیروان آیین یاری (اهل حق)، توسط مسئولین و نیروهای سرکوبگر حکومت اسلامی را محکوم کرد و خوهان آزادی فوری و بدون قید و شرط دستگیرشدگان شد.

 

بیست و نهم خرداد 1386 - نوزدهم ژوئن 2007

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بهرام رحماني:[تاریخ ارسال: 20 Jun 2007]  [ارسال‌کننده: قلندر (از ايران)]  [  ]  

يا حق ..... دوستاني از ايران خواهان ثبت نظرهايشان هستند اما با توجه به شرايط شما احتمال ردگيري و دستگيري آنان داخل ايران است پس لطفا اجبار براي ثبت ايميل را برداريد تا ما آخوندزده‌هاي داخل كشور هم بتوانيم نظراتمان را ارسال كنيم. در ضمن از توجهتان به سركوب داخل كشور كه به تمامي اشكال وحشيانه اعمال ميشود چه به زنان آزاده چه به صوفيان صافي‌دل و دراويش و پيروان آيين ياري و چه به جوانان آزاده متشكرم پيروز و موفق باشيد به اميد رهايي ......
__
«ثبت اي ميل» هميشه به انتخاب کاربر بوده است.
ديدگاه
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.