شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سیاست مماشات باید خاتمه یابد
یادداشت روز زینت میرهاشمی

زينت ميرهاشمي

ولی فقیه رژیم روز یکشنبه 29 مرداد طبق روال همیشگی با تقسیم جهان به «اسلام» و غیر آن، بار دیگر به صدور انقلاب اسلامی صحه گذاشت. خامنه ای «اتحاد مسلمانان و تشکیل امت واحد اسلامی» را تهدیدی در برابر «مستکبران» دانست. ماهیت تقابل خامنه ای و گروههایی مانند القاعده با بخشی از نظام جهانی امپریالیستی و به دنبال آن فریب توده ها و ادعای مقاومت کردن در مقابل سیاستهای امپریالیستی، با سرکوبگری این نیروها و تقابل آنان با صلح و پیشرفت روشن می شود. نیروهای ارتجاعی و در کانون آن رژیم ایران با سرکوب نیروهای مترقی و چپ و با سرکوب جنبش اجتماعی مردم نمی توانند بیان کننده خواستهای دمکراتیک و استقلال طلبانه مردم باشند. مبارزه کارگران و زحمتکشان ایران در پس همه این هیاهوها و پرچم آتش زدنها، تا کنون این نیرنگ را برملا کرده و در آینده نیز چنین خواهد کرد.

آنچه که منافع کارگران و مزدبگیران ایران را در جبهه ای مقابل سرمایه داری جهانی و پاسداران آن قرار می دهد، منافع طبقاتیشان است و درست به خاطر همین واقعیت  جمهوری اسلامی بیشترین خدمت را به سرمایه داری جهانی برای چپاول منابع طبیعی و استثمار کارگران و مزدبگیران در ایران کرده است.

ولی فقیه ادعا کرد که «تفکرات انقلاب اسلامی ایران به همه دنیای اسلام گسترش یافته است.» مردم دنیا و نیز کشورهای پیرامونی، شانس شناخت یک حکومت دینی و بنیادگرا را با روی کار آمدن جمهوری اسلامی پیدا کردند. شانسی که برای مردم ایران متاسفانه بسیار گران تمام شد. در گذشته هم مردم ایران توسط حکومتهای دیکتاتور مدافع سرمایه داری استثمار می شدند ، اما با پدیده جمهوری اسلامی مردم با  ابزارهای ایدئولوژیک استثمار بیشتری شده اند. استثماری که توسط هزاردستان حکومتی، خودیها و وابستگان به حوزه «امت» مورد نظر ولی فقیه بوده اند.

محاکمه تعدادی از معلمان در روزهای آینده (شهریور ماه) آغاز می شود. تعدادی از معلمانی که در سال گذشته و اوایل سال جاری در سلسله حرکتهای اعتراضی شرکت کرده بودند، با محکومیتهای سنگینی روبرو شدند. علیرضا هاشمی دبیر کل سزامان معلمان ایران، به سه سال زندان محکوم شده است.

خشونت آشکار و عریان حکومتی بار دیگر  در احکامی که برای کارگران و معلمان وضع کرده اند، نشان داده می شود.

اگر روزی زندانهای جمهوری اسلامی از دانشجویان و نیروهای سیاسی و مخالف رژیم پر می شد، ویژگی این دوران، وجود کارگران و معلمان در سیاهچالهای رژیم است. زحمتکشانی که با دستان خالی برای ابتدایی ترین حقوق خود صدایشان را بلند کرده اند.

هزاران زندانی سیاسی به جرم دفاع از آزادی، دموکراسی و عدالت و تلاش برای ساختن ایرانی دموکراتیک به دار کشیده شدند. اما این صدا خاموش نشده است و علیرغم استفاده رژیم از همه ابزارهای خشونت هنوز بعد از 28 سال نه می تواند حرکتهای اعتراضی مسالمت آمیز کارگران و معلمان را تحمل کند و نه می تواند این حرکنها را خاموش کند.

محمود صالحی و اسانلو  همچنان در زندان به سر می برند. محمود صالحی در شرایط بد جسمانی به سر برده و خطری جدی سلامتی او را تهدید می کند. همه فشارهای بین المللی و نهادهای حقوق بشری برای رهایی وی از چنگال استبداد تا کنون موفق نبوده است.

از جمله جرایمی که برای کارگران در بند تعیین کرده اند، اخلال در نظم عمومی، عضویت در اتحادیه سراسری کارگران اخراجی و بیکار است. اتخاذ رهیافت توحش لجام گسیخته دولت نظامی- امنیتی احمدی نژاد در برابر اعتراضهای دانشجویی، کارگری، زنان و کنشگران پویشهای اجتماعی و زندانی کردن آنان، جلوه ای از هراس پایوران رژیم از نابودی نظم استبداد دینی حاکم می باشد.

توجه تمام نیروهای مدافع حقوق بشر در سراسر جهان به رفتار وحشیانه رژیم همچون سنگسار و زندانی کردن کارگران و دانشجویان بیش از گذشته جلب شده است. دیکتاتوری حاکم بر ایران در شکافهای موجود جهانی و با تولید بحران و شرکت در ناامنی منطقه، مردم ایران را سرکوب وحشیانه می کند، همان طور که امروزه شاهد زندانی بودن دانشجویان و کارگران و زنان در سطح گسترده ای هستیم. نام رژیم به عنوان نقض کننده حقوق کارگران باید در لیست سیاه سازمان جهانی کار قرار گیرد. مماشاتهایی که در صحنه بین المللی با رژیم ایران انجام می شود و حقوق مردم ایران نادیده گرفته می شود باید خاتمه پیدا کند.
zinat_mirhashemi@yahoo.fr

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
زينت ميرهاشمي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.