شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ -  ۷ دسامبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بازخوانی یک گزارش خبری
در حاشیه مراسم تودیع و معارفه

علی ناظر

بنا به گزارش ایلنا، " مراسم امروز توديع و معارفه روساي قديم و جديد قوه قضاييه داراي حاشيه‌هاي جالبي بود. "

قرار بر این بود که مراسم ساعت 10 صبح شروع شود، اما افرادی که به سپاه پاسداران نزدیکی تشکیلاتی و باوری داشتند، مثل محسن رضايي ، ابوترابي‌‏فرد، سردار صفوي و سردار رادان، از ترس اینکه صندلی ردیف جلو را از دست بدهند، نیم ساعت زودتر روی صندلی های لژ نشسته بودند.

علی لاریجانی 20 دقیقه دیرتر رسید. ایلنا گزارش می کند وقتی رفسنجانی وارد سالن می شود، جمعیت شروع می کنند به صلوات گفتن (شایعه است که سردار های سپاه که در جلسه حضور داشتند، شروع کردند به فاتحه خواندن؛ اما این خبر تأیید نشده است).

پس از اینکه همه از شور و فتور افتادند، صادق لاریجانی، از خاندان لاریجانی ها که در حال تسخیر مقامات عالی کشوری یکی پس از دیگری هستند (علی رئیس قوه مقننه، و صادق رئیس قوه قضائیه)، در بخشی از سخنرانی خود گفت "كه هيچ‌كس نبايد جرائت كند و به خود حق دهد كه خلاف قانون حكم كند و حقوق شهروندان را تضييع نمايد و من در اين راستا نسبت به احدي گذشت نخواهم كرد". بنا به گزارش ایلنا این سخنان " احسنت‌هاي پي‌درپي حضار را در برداشت "، خبرگزاری های غیر دولتی گزارش کرده اند که برخی از حضار برای ایجاد شبهه پرسیده اند که اگر رهبر معظم هم برخلاف قانون حکم کند و حقوق شهروندان را تضییع کند، آیا جناب آیت الله لاریجانی (البته تا دیشب حجه الاسلام بود) نسبت به رهبر هم گذشت نخواهد کرد؟ تحلیلگران نزدیک به احمدی نژاد، آبشخور این گزارشات را رسانه های وابسته به سبز ها دانسته اند (لازم به تأکید است که سبز علی آن را شدیدا رد کرده، و گفته است که سایت تابناک در اشاعه این شایعات ضد انقلاب نقشی نداشته است).

بنا به گزارش ایلنا، احمدی نژاد که پس از صادق لاریجانی خودش را با سرعت به پشت میکروفن رسانده بود، در حالیکه بر و بر به چشمان رفسنجانی خیره شده بود " خواهان محاكمه صاحبان قدرت و ثروت شد."

همه منتظر بودند رفسنجانی، که خودش را دیرتر به میکروفن رسانده بود،  جوابی دندان شکن به احمدی نژاد بدهد، اما احمدی نژاد این فرصت را به رفسنجانی نداد، و بنا به گزارش ایلنا " پيش از سخنان رئيس مجمع تشخيص، جلسه را ترك كرد."

 

متن کامل خبر

حاشيه‌هاي مراسم توديع و معارفه روساي قديم و جديد قوه قضاييه؛

هاشمي‌رفسنجاني و احمدي‌نژاد در يك اپيزود

 

احمدي‌نژاد كه پس از مناظره انتخاباتي باموسوي، تنها در مراسم سالگرد امام با هاشمي مواجه شده بود، امروز پيش از سخنان رئيس مجمع تشخيص ،جلسه را ترك كرد .


مراسم امروز توديع و معارفه روساي قديم و جديد قوه قضاييه داراي حاشيه‌هاي جالبي بود.
-هر چند كه آغاز مراسم توديع آيت‌الله هاشمي شاهرودي و معارفه آيت‌الله صادق لاريجاني ساعت 10 صبح اعلام شده بود اما برخي از شخصيت‌هاي كشوري و لشگري از جمله محسن رضايي ، حجت‌الاسلام ابوترابي‌‏فرد، سردار صفوي و آيت‌الله جنتي و سردار رادان از حدود ساعت 9:30 در جلسه حضور يافتند.
-دبير شوراي نگهبان قانون اساسي كه چند دقيقه پس از حضور نايب رئيس اول مجلس، دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام و فرمانده سابق سپاه پاسداران، حضور يافت، به سمت آنها نرفته و تا دقايقي تنها نشست.
-در حدود ساعت 10 صبح آيت‌الله هاشمي شاهرودي، آيت‌الله صادق لاريجاني، حجت‌الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني وارد سالن شدند كه حضار با ديدن رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام صلوات بلند فرستادند.
-هر چند كه جلسه بدون حضور روساي‌جمهور و مجلس آغاز شد اما بعد از گذشت 20 دقيقه، علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در جلسه حضور يافت.
-محمود احمدي‌نژاد با يك ساعت و هشت دقيقه تاخير در جلسه توديع و معارفه روساي قوه قضائيه حضور يافت.
-زماني كه صادق لاريجاني از سياست‌ها و برنامه‌هايش سخن مي‌گفت اعلام كرد ”كه هيچ‌كس نبايد جرائت كند و به خود حق دهد كه خلاف قانون حكم كند و حقوق شهروندان را تضييع نمايد و من در اين راستا نسبت به احدي گذشت نخواهم كرد“ كه اين سخن احسنت‌هاي پي‌درپي حضار را در برداشت.
-احمدي‌نژاد سخنران پس از رئيس جديد قوه قضائيه بود كه با اشاره به سخنان لاريجاني خواهان محاكمه صاحبان قدرت و ثروت شد.
-پس از سخنان احمدي‌نژاد، از زحمات هاشمي شاهرودي با اهداي لوح و قرآن نفيسي از سوي رئيس‌جمهور تقدير به عمل آمد.
-احمدي‌نژاد كه پس از مناظره انتخاباتي باموسوي، تنها در مراسم ارتحال امام خميني با هاشمي رفسنجاني مواجه شده بود، امروز پيش از سخنان رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، جلسه را ترك كرد هر چند هاشمي رفسنجاني در بدو ورود احمدي‌نژاد به احترام وي از جاي برخاست.
-حضور احمدي نژاد و هاشمي رفسنجاني در يك مراسم و نشستن آنها در يك رديف سوژه مناسبي براي عكاسان بود.
-هر چند كه سخنراني آيت‌الله هاشمي رفسنجاني پس از سخنان احمدي‌نژاد، اين امر را به ذهن متبادر مي‌ساخت كه شايد رئيس مجمع تشخيص به اظهارات وي پاسخ دهد، اما آيت‌الله رفسنجاني در سخنانش به اين موضوع اشاره‌اي نكرد.
-علي لاريجاني يكي ديگر از سخنرانان اين مراسم بود كه سخن خود را اين‌گونه آغاز كرد: ما فرزندان حوزه و مرجعيت هستيم كه بر حسب اتفاق وارد كار اجرايي شده و گمراه شديم كه اين سخن رئيس مجلس خنده حضار را در پي داشت.
-رئيس مجلس در سخنان خود ”صادق لاريجاني“ را آقا صادق خطاب مي‌كرد.
-در پايان مراسم رايزني براي گرفتن پست وزارت از سوي برخي وزراي پيشنهادي، رايزني برخي از مسئولان با نزديكان رئيس‌جمهور براي پايان يافتن اختلافات رئيس‌جمهور و رئيس‌مجمع تشخيص مصلحت نظام صورت گرفت.

http://www.ilna.ir/newsText.aspx?ID=71631

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علی ناظر:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.