شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۸ مه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بروجردي: نمايندگان ملت ايران خواستار قطع رابطه با انگليس هستند

فارس

در پاسخ به نامه سفير انگليس در تهران؛


خبرگزاري فارس: رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس طي نامه‌اي به سفير انگليس در تهران و در تفهيم دلايل كاهش رابطه بين دوكشور ايران و انگليس خطاب به وي گفت: اكثريت نمايندگان ملت بزرگ ايران بر لزوم كاهش سطح روابط دوكشور و حتي قطع رابطه تأكيد دارند.


 


به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، پس از ارائه طرحي از سوي حدود 35 نفر از نمايندگان ملت در بهارستان كه در آن خواستار كاهش سطح و يا قطع، روابط دولت جمهوري اسلامي ايران با انگلستان به دليل دخالت اين كشور در امور داخلي ايران به ويژه پس از انتخابات اخير رياست‌جمهوري شده بودند، اين طرح با نظر رئيس مجلس براي بررسي بيشتر به كميسيون امنيت ملي مجلس ارجاع شد كه پس از بررسي در كميسيون، نظر اعضاي كميسيون امنيت ملي نسبت به كاهش سطح روابط با انگليس مثبت بود.
"سايمون گس " سفير انگليس در تهران در واكنش به طرح مذكور هفته گذشته با ارسال نامه‌اي به علاءالدين بروجردي رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با ادعاي اينكه كشورش در امور داخلي ايران دخالتي نداشته است، در آن خواستار عدم كاهش سطح روابط ايران با انگليس شده بود كه امروز سه‌شنبه بروجردي طي نامه‌اي رسمي پاسخ ادعاهاي سفير انگليس در تهران را داد. متن اين نامه كه اداره اخبار مجلس نسخه‌اي از آن را در اختيار خبرگزاري فارس قرار داد، بدين شرح است:

جناب آقاي سايمون‌گس
سفير محترم بريتانيا در جمهوري اسلامي ايران

نامه سرگشاده جنابعالي دريافت شد اگرچه عنوان رسمي اين نامه خطاب به اينجانب و نمايندگان محترمي بود كه در خصوص كاهش سطح روابط با بريتانيا موضع‌گيري كرده‌اند،‌اما ظاهرا مخاطب اصلي اين نامه افكار عمومي بوده است. با اين وجود ذكر اين نكته را ضروري مي‌دانند كه به دليل مواضع خصمانه كشور متبوع جنابعالي عليه جمهوري اسلامي ايران، اكثريت نمايندگان ملت بزرگ ايران بر لزوم كاهش سطح روابط دو كشور و حتي قطع رابطه تاكيد داشته و خواستار واكنش به اقدامات دولت بريتانيا عليه ملت ايران هستند.
با كمال تاسف بايد به اطلاع جنابعالي برسانم پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ملت ايران،‌فرصت‌هاي زيادي براي اصلاح رفتار و روش‌هاي ظالمانه و مستكبرانه بريتانيا در قبال ملت ايران و درك واقعيات جديد نظام جمهوري اسلامي در اختيار دولت‌هاي مختلف كشور متبوع جنابعالي قرار گرفت تا بر اين اساس روابط جديدي مبتني بر احترام متقابل و اصل عدم مداخله در امور داخلي ايران پايه‌ريزي شود. اما بريتانيايي نه تنها از فرصت‌هاي پيش آمده بهره‌برداري لازم را ننمود،‌بلكه هر چه بيشتر از واقعيات موجود فاصله گرفته است.

جناب آقاي سفير:
تاريخ كشور ما طي چند صد سال اخير مملو از دخالت‌هاي كشور متبوع جنابعالي در امور داخلي ايران است كه كالبد شكافي آن را به زمان ديگري موكول مي‌نمايم. امروز به جاي آنكه دولت بريتانيا به دليل سابقه دخالت‌هاي مكرر خود در امور داخلي ايران از پيشگاه ملت ايران عذرخواهي نمايد، شاهد استمرار سياست‌هاي گذشته هستيم، موضوعي كه از ديد ملت ايران و نمايندگان آنها پنهان نيست. با استفاده از اين فرصت مايلم به برخي از مهمترين سرفصل‌هاي سياست‌هاي بريتانيا عليه جمهوري اسلامي ايران طي سال‌هاي اخير اشاره نمايم تا مطمئن باشيد آنچه كه گفته مي‌شود واقعيت‌هاي كتمان ناپذيري هستند كه تاريخ روابط معاصر دو كشور نسبت به آن شهادت مي‌دهد.
1- حمايت گسترده و غيرمنطقي بريتانيا از رژيم بعث عراق در جريان 8 سال جنگ تحميلي عليه جمهوري اسلامي ايران.
2- جلوگيري از محكوميت عراق در شوراي امنيت سازمان ملل متحد به خاطر استفاده از تسليحات شيميايي عليه ايران و نقض كنوانسيون منع استفاده از سلاح‌هاي شيميايي لاهه و ساير كنوانسيون‌هاي بين‌المللي.
3- مشاركت فعال در طراحي و تصويب قطعنامه‌هاي به اصطلاح حقوق بشر عليه ايران.
4- ايفاي نقش بسيار منفي در رابطه با استيفاي حقوق مسلم جمهوري اسلامي ايران براي استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي كه طبق اسناد مذاكرات، مواضع متخذه از سوي بريتانيا كاملا مشهود است.
5- ايفاي نقش محوري در رابطه با تدوين و تصويب قطعنامه‌هاي ضد ايراني در شوراي امنيت سازمان ملل متحد.
6- طراحي و پيشنهاد اقداماتي براي اعمال تحريم‌هاي فرامنطقه‌اي عليه جمهوري اسلامي ايران در چارچوب اتحاديه اروپا و نيز اعمال تحريم‌ها و تضييقات دوجانبه عليه نهادها و موسسات ايراني.
7- دستگيري و نگهداري غيرقانوني آقاي تاجيك و ايجاد جنگ رواني در خصوص تحويل وي به آمريكا.
8- آزادي فوري بداوي‌نژاد تنها تروريست بازمانده از حمله به سفارت جمهوري اسلامي ايران در سال 1359 و خودداري بريتانيا از استرداد وي به جمهوري اسلامي ايران .
9- نقش محوري بريتانيا در رابطه با خروج گروهك منافقين از ليست گروهك‌هاي تروريستي اتحاديه اروپايي كه ابتدا از بريتانيا شروع و در ادامه به اتحاديه اروپا تسري يافت.
10- تداوم آزادي عمل و فعاليت اعضا و هواداران گروهك تروريستي منافقين و عناصر ضد انقلاب در بريتانيا بر عليه جمهوري اسلامي ايران.
11- اظهارات مكرر مداخله‌جويانه مقامات بريتانيايي و تلاش براي نقض حاكميت ملي جمهوري اسلامي ايران.
12- دخالت‌هاي آشكار بريتانيا در تحولات انتخابات اخير رياست جمهوري ايران كه چند ماه پيش از برگزاري انتخابات از طريق راه‌آندازي شبكه بي‌بي‌سي فارسي كه بودجه آن از سوي دولت بريتانيا تامين مي‌شود، صورت پذيرفته و بعد از انتخابات نيز ادامه يافته است.
البته مي‌توان به ليست مذكور موارد متعدد ديگري را كه هر كدام به تنهايي قادرند بستر تخريب روابط را فراهم آوردند اضافه كرد كه به جهت اختصار از ذكر آنها خودداي مي‌نمايم.
از آنجايي كه در نامه خود به فعاليت‌هاي سفارت بريتانيا در چارچوب كنوانسيون وين اشاره نموده‌ايد بايد متذكر شوم كه روح كلي كنوانسيون وين ناظر بر انجام فعاليت‌هاي عادي ديپلماتيك است و هر گونه اقدامات خارج از اين چارچوب مردود شناخته شده و حتي در ماده نه كنوانسيون مذكور راهكارهاي لازم براي برخورد با فعاليت‌هاي غير متعارف و غير ديپلماتيك كارمندان سفارتخانه هاي خارجي پيش بيني شده است.

آقاي سفير؛
بپذيريذ كه واقعيت را با تكذيب‌ها نمي‌توان تغيير داد. توصيه من به جنابعالي به عنوان سفير بريتانيا در جمهوري اسلامي ايران اين است كه اگر احساس مسئوليت مي‌نماييد كه ارسال نامه را در تحليل خوشبينانه اينگونه تفسير مي‌كنيم؛ به دولتتان پيشنهاد تغيير سياست‌هايش را در قبال جمهوري اسلامي ايران بنماييد تا با اتخاذ رويكردي منطقه‌اي كه توأم با درك واقعيات باشد نسبت به تغيير سياست دولت بريتانيا اقدام و به اصلاح اشتباهات گذشته بپردازد و بدانيد كه سياست جمهوري اسلامي ايران توسعه هر چه بيشتر رابطه با كشورهايي است كه سياست‌هاي خود را بر اساس اصول شناخته شده بين المللي احترام و منافع متقابل و عدم دخالت در امور داخلي كشورها تنظيم مي‌نمايند.


 

منبع: فارس، 27 بهمن 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.