شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هشدار ‌آيت‌الله هاشمي رفسنجاني نسبت به مخدوش شدن افكار خمینی

ایلنا

رئيس مجلس خبرگان رهبري صبح امروز و بر سر مزار بنيانگذار جمهوري اسلامي به بيان نكات مهمي درباره ضرورت ادامه راه امام(ره) و خطر مخدوش شدن آن پرداخت.
به گزارش خبرنگار ايلنا، آيت‌الله اكبر هاشمي رفسنجاني در مراسم تجديد ‌بيت رئيس و اعضاي مجلس خبرگان رهبري با امام و شهدا كه سيد حسن‌خميني نيز حضور داشت، با اشاره به زيارت امام(ره) كه دو بار در سال انجام مي‌شود، اظهار داشت: تجديد روحيه و الهام گرفتن از منويات امام بر سر مزار شريفشان آسانتر است، ولي متاسفانه تبليغات به گونه‌اي است كه نسل جديد متوجه نمي‌شود امام با كمك مردم چه معجزه‌اي آفريدند.
وي افزود: آقاياني كه تشريف دارند شايد مي‌دانند كه آن زمان و بعد از دوران آيت الله العظمي بروجردي چه مي‌گذشت كه روحانيت چه قدرت و صلابتي داشت ،اما تلاش‌هايي شروع شد تا آن صلابت شكسته شود و چيزي در مقابل ديكتاتوري رژيم باقي نماند؛ در آن هنگام ما طلبه‌هاي جواني بوديم كه با مسائل سياسي و اقتصادي آشنايي داشته و به خصوص من كه كارهاي مطبوعاتي و نشريه مكتب تشيع را انجام مي‌دادم، با رفقا عميق‌ترين خفقان را مي‌ديديم و فكر مي‌كرديم چيزي نيست كه بتواند آن را بشكند و اميدي هم نمانده بود، زيرا تمام گروه‌ها احزاب وشخصيت‌ها كه حرف مردم را مي‌زدند سركوب شده بودند و يك قبرستان واقعي و ياس مطلق در كشور حاكم بود.
اين همراه امام در دوران مبارزات خاطرنشان كرد: درشروع نهضت امام تعبير معمولي كه در جلسات و محافل طلبگي وجود داشت اين بود كه حركت امام را به مشت بر سندان يا درفش كوبيدن تعبير مي‌كرد و فكر مي‌كردند ما كار طلبگي خودمان را بكنيم كه واقعا شرايط اين گونه بود و استثناء هم نداشت.
هاشمي رفسنجاني با اشاره به اينكه در دوران آغاز مبارزه شخصيت‌هايي مانند آيت الله كاشاني، فدائيان اسلام و كساني كه پس ازشهريور 1320 حضور داشتند از ميدان سياست و افكار عمومي حذف شده بودند،تصريح كرد: حركت امام در ابتدا مانند سنگي كه بر اقيانوس بياندازند بود و موج كوتاهي ايجاد مي‌كرد ، اما به تدريج با همت امام و شجاعت درايت ايشان و شاگردان كه خدا مانند اصحاب امام زمان(عج) ذخيره كرده بود حركت دشواري شد، ولي اين موج بلند شد تا به ساحل رسيد.
وي با بيان اينكه در دوران طولاني تبعيد، امام ارتباط مستقيمي با مردم نداشتند و ما دلگرم مي‌شديم، ادامه داد: از سال 42 تا 57 و عمر خيلي كوتاه مبارزه شاهد بوديم كه مردم آگاه شدند و همه چيز به هدف نزديك شد كه رفتار و كلمات امام در آن زمان و بعد از پيروزي انقلاب مهمترين سرمايه ماست.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: متاسفانه نسل نو كه در آن دوران نبود هيچ خبري جز آنچه در رسانه‌ها وكتاب هاست ندارد و (عده‌اي)دوباره به فكر افتاده‌اند كه امام را از ذهن‌ها حذف كنند.
وي افزود: طبيعي است كشورهاي استكباري كه ضربه سنگيني از امام در ايران و كشورهاي ديگر خورده‌اند، الان از ايشان انتقام مي‌گيرند، زيرا نهضت فلسطين احيا شد، لبنان راهي ديگري پيدا كرد و با افكار امام به همه جا رفت و بيان شد و هر مساله‌اي كه در ايران اتفاق مي‌افتد مي گويند امام، دين، روحانيت و تفكرات شيعه همين است، زيرا مي‌دانند از كجا ضربه خورده اند و نگران بودند ضربه عميق‌تر شود و تاسف بيشتر اين است كه در داخل هم افراد ناآگاه، شايد با حسن نيت كمك مي‌كنند كه افكار امام را مطرود و مخدوش كنند و كساني كه در آن زمان حرفي براي گفتن نداشتند الان ميدان‌داري مي‌كنند.
وي سپس تاكيد كرد: نبايد بگذاريم داستان مشروطه دوباره در كشور تكرار شود، البته دشمنان خارجي خيلي حرفه‌اي عمل مي‌كنند و بعضي حرف‌هايي كه مي‌زنند نشان مي‌دهد كه از كارشناسان كاركشته‌اي استفاده مي‌كنند كه عمدتا از ايران به خارج رفته‌اند يا فرار كردند و از تيپ‌هاي فرهنگي ‏‌، سياسي، ‌اطلاعاتي و نظامي بودند كه با ايران آشنايي و ارتباط دارند و مسائل را تحليل مي‌كنند.
رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام هشدار داد: موج فتنه بزرگي عليه انقلاب، اسلام ولايت و تقدس روحانيت شروع شده كه هيچ وقت نمي‌خواهد يك ذره هم كوتاه بيايد و ضعف‌هاي سياسي و اقتصادي در داخل هم به ياري آنها مي‌آيد تا آنهارا به گذشته مربوط كند.
آيت الله هاشمي رفسنجاني اظهار داشت: فكر مي‌كنم، ما بقاياي نيروهاي پيشتاز انقلاب به اضافه نسل بعدي كه به دليل رشد در فضاي انقلاب بهتر هستند، وظيفه سنگيني داريم.
وي با تاكيد بر اينكه اسلام، تشيع، امام زمان و ولايت سرمايه ماست و اصالت با آنهاست، افزود: ولي امام سمبل و نمونه بود كه نبايد از آن غفلت كنيم وكساني كه اين كار را مي‌كنند دقيقا مانند كساني هستند كه ميوه درختان پربار را مصرف مي‌كنند و زير سايه آن آرميده اند، ولي آهسته آهسته درخت را از بيخ مي‌زنند و اين اشتباهي است كه اتفاق مي‌افتد و ان‌شاءالله هوشيار باشيم و بدانيم، مسيري تا به حال آمده‌ايم درست بود و جور ديگري تعبير نشود و افراد نورسيده‌اي نخواهند كاري جديدي را شكل دهند كه از عهده آن بر نمي‌آيند، زيرا ممكن است با حسن نيت ، بناي تازه‌اي را روي بنايي كه تخريب كرده‌اند بسازند كه البته اشتباه مي‌كنند.
رئيس مجلس خبرگان رهبري با اشاره به وظيفه سنگيني كه همه بر عهده دارند، گفت: خوشبختانه كسي مانند مقام رهبري را در راس كشور داريم كه تفسير امام را بيشتر از همه مي‌داند و آن را بيان مي‌كند، اما متاسفانه افراد ناآگاه به جاي اينكه مسووليت كارهاي خودشان را بپذيرند به گونه‌اي رفتار مي‌كنند كه همه مسووليت‌ها را به عهده آقا مي‌اندازند و با جا خالي دادن و حرف‌هاي نامربوط ، باعث مي‌شوند تركش كارهايي را كه مردم از آنها قبول نمي‌كنند، به آن طرف (رهبري) برود.
آيت الله هاشمي رفسنجاني در پايان با بيان اينكه دشمن حرفه‌اي عمل مي‌كند و ما هم بايد ميدان را با حرفه اطلاع رساني درست تقويت كنيم، ابراز اميدواري كرد: ان‌شاء الله وظيفه‌اي را كه برعهده داريم بتوانيم انجام دهيم و از مسووليت سنگين شانه خالي نكنيم ، در غير اين صورت اگر اين ميراث را درست به نسل بعدي نسپاريم، نمي‌دانيم پيش خدا چه جوابي بدهيم.

منبع: ایلنا: 6 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.