شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حزب کومله ایران دستگیری اعضای خود را تکذیب کرد

بی بی سی

وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه ای که روز پنجشنبه ۶ اسفند (۲۵ فوریه) منتشر کرد، مدعی شد که این سه نفر قصد بمب گذاری در یکی از کارخانه های وزارت دفاع در تهران را داشتند و از مخفیگاه آنان دو بمب ۱۲ کیلویی ساخت خارج ایران، سه قبضه اسلحه کلاشینکف و کلت کمری به همراه مهمات مربوطه کشف و ضبط شده است.


وزارت اطلاعات ایران، در این اطلاعیه، حزب کومله را به داشتن رابطه با سرویس اطلاعاتی آمریکا متهم کرده و گفته است که نیروهای آمریکایی از برخی گروه های تروریستی "از جمله گروهک کومله" حمایت می کند و "سرویس اطلاعاتی آمریکا در حال برنامه‌ریزی، آموزش و در اختیار قرار دادن تجهیزات نظامی و طراحی عملیات برای این گروهک تروریستی است."


اما دبیرخانه حزب کومله با تکذیب این ادعا، آن را "بخشی از توطئه وزارت اطلاعات برای مخدوش نمودن چهره کومله و جنبش کردستان" خوانده و گفته است که این حزب "نه در گذشته و نه حال، چنین شیوه عملیات هایی را در دستور کار نداشته و ندارد."


محمد مصری، از اعضای حزب کومله در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی گفت: "این سه نفر اساسا هیچ ربطی با کومله ندارند. و عضو کومله نیستند."


حزب کومله، ادعای آموزش گروه های اپوزیسیون کرد ایرانی در کردستان عراق توسط آمریکایی ها را "سناریوسازی برای فشار بر کومله" خوانده و وزارت اطلاعات ایران را به دروغ پردازی متهم کرده است.


روز دوم اسفند امسال هم وزارت اطلاعات اعلام کرده بود که یک تیم چهارنفره از اعضای گروه کومله که در جاده مهاباد- میاندوآب سه مامور نیروی انتظامی ایران را کشته بودند، طی عملیاتی شناسایی و کشته شده اند.


شهریورماه امسال هم محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه از کشته شدن ۲۶ شورشی کرد توسط نیروهای سپاه خبر داده بود. او افراد کشته شده را اعضای گروه های پژاک، کومله و دموکرات معرفی کرده بود.


در ماه های گذشته چند نفر از هواداران احزاب کرد مخالف حکومت جمهوری اسلامی از جمله حزب کومله، به اتهام محاربه اعدام شده اند.


به گفته سازمان های مدافع حقوق بشر، در حال حاضر دست کم ده نفر به جرم عضویت یا حمایت از گروه های کرد مخالف در ایران به اعدام محکوم شده اند.


حزب کومله که خط مشی چپگرا و کمونیستی دارد، در سال های نخست پس از پیروزی انقلاب ایران در کنار حزب دمکرات کردستان ایران، یکی از دو جریان اصلی کرد مخالف جمهوری اسلامی را تشکیل می داد و فعالیت گسترده ای در مناطق کردنشین داشت.


کومله مدتها در حال نبرد مسلحانه با دولت مرکزی ایران بود و بعداً نیز با حزب دموکرات کردستان ایران درگیر شد و پس از مدتی، بدنه اصلی حزب ناگزیر به ترک ایران و استقرار در کردستان عراق شد.


شمار زیادی از اعضای کومله در خارج از ایران از حزب جدا شدند که عمدتاً به سوی حزب کمونیست کارگری ایران جذب شدند و عده ای نیز فعالیت حزبی را ترک گفتند.


 

منبع: بی بی سی: 6 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.