شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۱۱ تير ۱۴۰۱ -  ۲ ژوئیه ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

هراس از صدای «ترقه» های چهارشنبه سوری

فارس

فارس گزارش مي‌دهد


ترقه‌هايي كه شادي‌ها را مي‌سوزانند


خبرگزاري فارس: چهارشنبه ‌آخر سال كه مي‌شود، صداي بمب و ترقه از هر سو به گوش مي‌رسد، گروهي بي خيال از روي آتش مي‌پرند، گروهي از درد سوختگي و شكستگي فرياد مي‌كشند و كساني در غم از دست دادن عزيزي، شب را با گريه به صبح مي‌رسانند.


 


به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، چهارشنبه آخر سال نزديك است، سه‌شنبه 25 اسفند امسال درست در سالروز بمباران شيميايي حلبچه در سال 66 كه البته همزمان با روز بزرگداشت پروين اعتصامي شاعر نامي معاصر است، همان كه مي‌گفت: "علامت خطر است اين قباي خون آلود- هر آنكه در ره هستي است در ره خطري است. "
چهارشنبه آخر سال امسال هم مثل هر سال خطرهايي در پيش است، اورژانس، آتش نشاني، نيروي انتظامي، هلال احمر، شهرداري آماده باش خواهند بود تا شايد قدري از ميزان و شدت حوادث بكاهند. حوادثي ساخته دست خودمان و قابل پيش بيني و البته پيشگيري.
كافي است بياموزيم كه مي‌توان بدون هياهو و انفجارهاي مهيب هم شادي كرد و جان خود و اطرافيان را به خطر نينداخت.
گر چه غلامرضا معصومي، رئيس اورژانس كشور در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس، خبرهاي خوشي داده است و گفته است كه مسئولان نيروي انتظامي به او اطمينان داده‌اند كه پليس امسال 100 درصد مواد محترقه را جمع‌آوري كرده است و اظهار اميدواري كرده كه امسال چهارشنبه آخر سال امن و سالمي داشته باشيم و حتي شايد حوادث ناگوار چهارشنبه سوري امسال به صفر برسد.اما چهارشنبه آخر سال است و آتش در كمين است.
همين چهارشنبه سوري پارسال بود كه به گزارش مسئولان وزارت بهداشت 306 نفر حادثه ديدند و راهي بيمارستان شدند كه البته 55 درصد نسبت به چهارشنبه آخر سال 87 كمتر بود و البته حداقل يك نفر در همين شب بر اثر حادثه بازي با آتش جان خود را از دست داد.
با اين حال چنين روزي بود كه شنيديم، "بر اثر آتش‌بازي يك باب نانوايي در خيابان 17 شهريور آتش گرفت "، "سازمان آتش نشاني اعلام كرد: بر اثر آتش بازي 20 نقطه تهران آتش گرفت. "، " رئيس اورژانس تهران گفت: بازي با ترقه در تهران 12 نفر را دچار سوختگي در ناحيه صورت و دست و پا و راهي بيمارستان كرد. "، "دست2 نفر بر اثر انفجار مواد محترقه قطع شد، اين دو نوجوان 15 ساله در نارمك و خاني آباد تهران به علت انفجار مواد محترقه دست راست خود را از دست دادند. همچنين بر اثر انفجار نارنجك دست‌ساز در ميدان رسالت پيرمرد 55 ساله‌اي دچار لكنت زبان شد "، " رئيس بيمارستان سوانح و سوختگي مطهري اعلام كرد: امسال ركورد پذيرش مصدومان در چهارشنبه آخر سال شكسته شد كه البته بيشتر آنان سرپايي درمان شدند. "
خبرگزاري فارس گزارش داد، در بين پذيرش شدگان بيمارستان مطهري، 4 نفر به علت سوختگي در ناحيه دست، پا و صورت به بيمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) و يك نفر به علت شدت آسيب‌ديدگي چشمي به بيمارستان حضرت رسول(ص) ارجاع داده شدند و بقيه اين مصدومان به صورت سرپايي درمان شدند.
فرداي چهارشنبه آخر سال 87 بود كه محمدرضا منتظر خراساني، رئيس ستاد عمليات بحران وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: آمار نهايي وزارت بهداشت نشان مي‌دهد، حوادث چهارشنبه سوري امسال در مجموع 306 مصدوم در سراسر كشور داشت كه بيشترين ميزان آن در قطب تهران و كمترين ميزان آن در قطب آذربايجان شرقي گزارش شده است.
وي اضافه كرد: ستاد عمليات بحران وزارت بهداشت، كشور را به 8 قطب مختلف تقسيم كرده است، كه در اين ميان قطب تهران كه مديريت بحران استان‌هاي قم و قزوين را نيز به عهده دارد با 146 مصدوم بيشترين ميزان آسيب ديدگان را به خود اختصاص داد.
وي گفت: بعد از تهران بيشترين ميزان مصدومان به ترتيب از قطب‌هاي كرمانشاه، فارس، خراسان رضوي و اصفهان گزارش شده است و كمترين ميزان آن مربوط به منطقه آذربايجان شرقي است كه با تحت پوشش داشتن استان‌هاي آذربايجان غربي و اردبيل 13 مصدوم را در چهارشنبه آخر سال داشتند.
رئيس ستاد عمليات بحران وزارت بهداشت اضافه كرد: از مجموع 146مصدوم در قطب تهران، 109 نفر در شهر تهران بودند.
منتظر خراساني افزود: چهارشنبه سوري سال 86 حدود 761 مصدوم در سراسر كشور داشتيم كه بيش از نيمي از آنان در منطقه قطب تهران بودند و امسال نيز تقريباً همين نسبت حفظ شده است.
وي گفت: در آمار اورژانس كشور هيچ مورد فوتي در حوادث چهارشنبه سوري ثبت نمي‌شود اما بر اساس اعلام سازمان پزشكي قانوني يك مورد فوتي چهارشنبه سوري امسال در يكي از بيمارستان‌هاي تهران تائيد شده است.
وي اضافه كرد: بيشترين ميزان آسيب در حوادث چهارشنبه سوري آسيب در ناحيه دست، پا، چشم و صورت بوده است.
رئيس ستاد عمليات بحران وزارت بهداشت (
EOC
) گفت: علت كاهش تعداد موارد مصدوميت در چهارشنبه سوري امسال فرهنگ سازي و آموزش مردم و به خصوص جمع‌آوري وسايل خطرناك آتش بازي و توزيع وسايل كم خطر و استاندارد در بين مردم بود كه توسط خانواده‌ها استفاده مي‌شد و خطري نداشت.
وي گفته بود: امسال( سال 87) در سراسر كشور وسايل ترقه و آتش بازي استاندارد و با قيمت مناسب در اختيار مردم بود و شهروندان نيازي نداشتند تا وسايل آتش بازي را به صورت دست ساز در خانه بسازند و همين امر موجب كاهش چشمگير تعداد موارد مصدوميت در چهارشنبه سوري امسال بود.
وي اضافه كرد: سال 86 اورژانس كشور در مجموع در شب چهارشنبه آخر سال 761 مورد مأموريت انجام داد. از اين تعداد 503 مصدوم در محل و به صورت سرپايي درمان شدند و 258مصدوم ديگر به بيمارستان منتقل شدند.
وي گفت: 635 نفر از مصدومان چهارشنبه سوري سال 86 مرد و 126 نفر زن بودند، بيشترين ناحيه آسيب نيز به ترتيب دست با 28درصد موارد، سوختگي پا با 20 درصد، چشم با 14درصد و سوختگي صورت با 11درصد موارد بوده است.
كامران باقري لنكراني، كه چهارشنبه آخر سال گذشته مسئوليت وزارت متولي سلامت كشور را در دست داشت، در اين شب به بيمارستان سوانح و سوختگي مطهري تهران رفت و پس از ارائه آماري كه تا لحظه ورود وي گزارش شده بود، گفت: در حال حاضر تيم‌هاي جراحي و پيوند در تمام مراكز سوانح و سوختگي سطح كشور در حال آماده‌باش كامل هستند و اميدواريم اين ميزان آسيب و مصدوميت امسال نسبت به سال گذشته كاهش يابد.
باقري لنكراني با اشاره به كاهش تعداد مصدومان چهارشنبه‌سوري در طي سالهاي اخير افزود: آموزش عمومي، تلاش رسانه ملي و همچنين همكاري نيروهاي انتظامي در اين كاهش نقش زيادي داشته است.
وي با اشاره به كمبود تخت‌هاي سوختگي در سطح كشور تصريح كرد: در حال حاضر تخت‌هاي سوختگي در كشور رشد 50 درصدي پيدا كرده ولي بايد نگاهمان به خدمات درمان سوختگي تحول بنيادي پيدا كند.
باقري لنكراني همچنين خاطرنشان كرد: اورژانس‌هاي پيش‌بيمارستاني در مناطقي كه احتمال بروز مصدوميت‌هاي زياد پيش‌بيني مي‌شود، مستقر شده‌اند.
امسال نيز چهارشنبه آخر سال همراه با دلشوره و نگراني است، آيا امسال هم صداي انفجارهاي مهيب از هر سو به گوش خواهد رسيد؟ صدايي كه مي‌تواند، جنين مادري باردار را بيندازد، يا سالمندي را دچار سكته و روانه بخش مراقبت‌هاي ويژه كند. آيا امسال هم باران ترقه و بمب‌هاي دست ساز از آسمان شهرمان باريدن خواهد گرفت، انفجارهايي كه مي‌تواند با قطع دست پرتاب كننده يا كوري چشم رهگذري شود.
فراموش نكنيم چهارشنبه آخر امسال روز بزرگداشت نامدارترين شاعر زن ايراني هم هست، همان شاعري كه مي‌گفت:

ميان آتشم و هيچ‌گه نمي‌سوزم
هماره بر سرم از جور آسمان شرري است

علامت خطر است اين قباي خون آلود
هر آنكه در ره هستي است در ره خطري است

خوش است اگر گل امروز، خوش بود فردا
ولي ميان ز شب تا سحرگهان اگري است

منبع: فارس، 9 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
فارس:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.