شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سبزها هم از هاشمی قطع امید کردند

رجانیوز

پس از انتقادات انقلابيون از مواضع ماه‌هاي اخير هاشمي ؛


اظهارنظرهای هاشمی در مجلس خبرگان و حضور او هنگام قرائت بیانیه ای که سبزها را محکوم می کرد، واکنش و ناامیدی کسانی که پیش از این به مواضع او دلبسته بودند را موجب شد.


به گزارش رجانیوز این انتقادها به هاشمی در حالی شکل گرفت که انقلابیون نیز به واسطه مواضع هاشمی در مرقد امام و نیز به واسطه حضور او در کنار کروبی و خاتمی در بیت آیت الله توسلی نسبت به مواضع دوپهلوی هاشمی موضع انتقادی اتخاذ کرده اند؛ اما به نظر می رسد آتش انتقاد سبزها طی این روزها تندتر بوده است.


يك سايت جديدالتاسيس ضد انقلاب،طی مطلبی با عنوان "زنانی برتر از مردان: خانواده هاشمی رفسنجانی" نوشت:«بگذارید بیشتر بگویم. از آن هنگام که کسی را بنام اکبر هاشمی شناخته‌ام، هیچگاه به یاد ندارم که جمله ای را رک و پوست کنده گفته باشد، چه میگویم؟ جمله! نه، ایشان حتی یک واژه صریح هم نمیگوید! همیشه از گفته های او می توان هم چپ را خوشنود دید و هم راست را شادمان، هم دوست و هم دشمن.»


این سایت حامی اقلیت معترض بعد از انتخابات همچنین با اشاره به خانواده هاشمی نوشت:«گویا شجاعت زنان این خاندان بیشتر است و آنان شیرزنان بیشتری دارند تا شیر مردان! بیاد دارید روز ۲۲ خرداد را، که خانم مرعشی، مادر فائزه، با چه صراحتی گفت: "اگر تقلب کردند، مردم بریزن تو خیابونا"؟ چنین صراحتی را در کدام گفتار هاشمی دیده‌اید؟»


اين سايت همچنین ضمن تقدیر از فائزه و با انتقاد از مواضع غیرشفاف هاشمی افزود:«شجاعت زنان در این خاندان فراتر از مردان است. ای کاش شجاعت در این خاندان از پدر به پسر میرسید، نه از مادر به دختر!!»


در عین حال VOA نیز ذیل مطلبی با عنوان "شهرت رفسنجانی در ميان حاميان اپوزيسيون در خطر است"، با اشاره به بیانیه ای که با امضای هاشمی در مجلس خبرگان قرائت شد، نوشت:«چنين حرکتی شديدا به شهرت او در ميان حاميان جنبش اپوزيسيون ايران، اصلاح طلبان و ميانه روها در نظام سياسی ايران لطمه ميزند.»


صدای آمریکا همچنین افزود:«بيانيه ميگويد ما به همه دشمنان خارجی و فريب خوردگان داخلی توصيه ميکنيم با مقام رهبری همسو شوند و خود را ازجريانات فتنه انگيزی و منافقانه دور نگاه دارند.»


این همه در حالی بود که یکی از کاربران بالاترین نیز از سخنان و مواضع هاشمی با عنوان سیاست تکراری و بی اثر یاد کرده بود. سیاستی که در مجلس خبرگان تمجید از رهبری را دنبال می کند و در مرقد امام حمله به احمدی نژاد را!


رادیو زمانه نیز در خط تحلیل مشابه نوشت:«آقای رفسنجانی در سخنانی که هنگام گشایش مجلس خبرگان ایراد کرد، به نوعی همان شیوه‏ی دوپهلو سخن گفتن را در پیش گرفت؛ حمایت صریح از رهبر جمهوری اسلامی و در کنار آن درخواست آزادی زندانیان سیاسی و جبران خسارات وارده به مردم.»


نوری زاده که این روزها در مقام تئوریسین خارج نشین سبزها سخن می گوید نیز طی سخنانی با اشاره به دیدار خبرگان با رهبری تصریح کرد:«به عقیده من آنچه جدید بود و قابل تامل حضور آقای هاشمی رفسنجانی در کنار ایشان بود. آقای هاشمی رفسنجانی در طول ماههای اخیر به نوعی جلوه داده بود که از جنبش سبز ولو به طور غیر مستقیم حمایت می کند. حضور ایشان در ملاقات هایی که بین رهبران جنبش سبز صورت می گرفت، یا تماس هایی که ایشان داشت، مثلا دیدار ایشان بعد از تظاهرات 22 بهمن با فرزند آقای کروبی که ربوده شده و مورد شکنجه و آزار قرار گرفته بود، و همین طور مواضع فرزندان ایشان به ویژه خانم فائزه هاشمی در رابطه با جنبش سبز و افرادی که از نزدیکان ایشان به شمار می رفتند، همه و همه این توهم را ایجاد کرده بود که آقای هاشمی رفسنجانی با توجه به جایگاهش در نظام، حاضر نخواهد شد در طی یک سازش همه آن عهد و پیمانی که با رهبران جنبش سبز داشته زیر پا بگذارد.»


نوری زاده همچنین با اشاره به سخنان هاشمی ادامه داد:«اینها نشانه این است که به هر حال آقای رفسنجانی نه تنها از مواضع خود عقب نشینی کرده، بلکه عملا تلاشی که می گفتند برای میانجی گری و آَشتی بدان دست زده، این تلاش را برای همیشه کنار خواهد گذاشت.»


اظهارات هاشمی در رسانه ها و روزنامه های خارجی نیز بازتاب گسترده ای داشت. هفته نامه تایم از سخنان هاشمی تعبیر به سازش کرد و روزنامه لس آنجلس تایمز نیز با انتشار تصویر گفتگوی هاشمی با سردار جعفری گزارشی از بیانیه مجلس خبرگان و مواضع هاشمی منتشر کرد و از اینکه این وضعیت به موقعیت هاشمی در میان اپوزیسیون و اصلاح طلبان ضربه زده است، سخن به میان آورد.


در عین حال مهدی خزعلی نیز در سایت شخصی خود به تحلیل اجلاس هفتم مجلس خبرگان پرداخت. او نوشت:«دیدیم که هاشمی را نه پای منبر که بالای منبر و در جایگاه ریاست خبرگان نشاندند و از خواص بی بصیرت و سران فتنه سخن گفتند. او مجبور است تا از 9 دی تجلیل کند و کیست که نداند در 9 دی تمام شعارها علیه او و فرزندانش بوده است، و امروز هاشمی باید بیانیه ای را علیه خود امضا کند و نطقی در تجلیل از اهانت هایی که به او شده است ایراد نماید، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!»


برخی انتقادهای مطرح شده نسبت به هاشمی یادآور تخریب های مجلس ششم علیه او بود. یکی از سبزها با طرح این سوال که آیا "دوستان داخل و خارج از کشور که این روزها اینچنین فرش قرمز برای هاشمی گسترانیده اند آیا واقعا فکر می کنند با مشتی آلزایمری طرف هستند؟"، نوشت:«همین هاشمی بود که دهها منتقد و روزنامه نگار را بخاطر یک نامه اعتراضی به رئیس جمهور و مقالاتی که در انتقاد از سیاست‌های اقتصادی دولتش منتشر شده بود به زندان انداخت و شکنجه کرد و وقتی مجلس هم از وی سئوال کرد که چرا این بازداشتها صورت گرفته و مشخصا نام عزت الله سحابی را هم آوردند جواب شنیدند از وی که "سحابی رویش زیاد شده بود دستور دادم بگیرند رویش را کم کنند!»


هاشمی طی این سال ها در واقع در مقاطعی مورد توجه اصلاح طلبان قرار کرفته که به نوعی تامین کننده منافع آنها بوده. تجربه نشان داده است که هر گاه اصلاح طلبان هاشمی را در جهت منافع خود ندیده اند، بی مهابا به او تاخته اند و تخریب او را در دستور کار قرار داده اند.


این همه شاید ترجمانی از همان حرف های ابطحی در سال 86 باشد:«آقای هاشمی هیچ وقت محور اصلاحات نبوده...آقای هاشمی یک شخصیت بسیار قدرتمند در ساختار قدرت کشور است و رفتار آقای احمدی‌نژاد به گونه ای بوده که آقای هاشمی را درمقابل خودش قرار داده. خوب طبیعتاً اینجا فرصت بسیار خوبی برای اصلاح‌طلبان فراهم شده که از این موقعیت و پتانسیل آقای هاشمی استفاده کنند... در سیاست هیچ چیزی آرمانی نیست... من به یک سری اصول پایبندم اما برای پیشبرد این اصول از امکانات و شیوه های مختلف استفاده می کنم.... برای ما مهم این است که به اصولمان برسیم ولی از راه های مختلف می توانیم به این اصول برسیم؛ یک روز با کمک آقای هاشمی و یک روز هم بدون کمک آقای هاشمی. یک روز با کمک افراطیون، یک روز هم بدون کمک افراطیون... »

منبع: رجانیوز، 10 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.