شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انتقاد شدید اتحادیه اروپا از برنامه اتمی ایران

بی بی سی

اتحادیه اروپا نگرانی شدید خود از برنامه های هسته ای ایران را به آگاهی آژانس بین المللی انرژی اتمی رسانده و برای شرکت در تحریم این کشور ابراز آمادگی کرده است.


روز چهارشنبه، 12 اسفند (3 مارس)، نماینده اسپانیا در آژانس بین المللی انرژی اتمی به نمایندگی از سوی اتحادیه اروپا بیانیه ای را در اجلاس فصلی شورای حکام آژانس بین المللی قرائت کرد که در آن، ضمن ابراز نگرانی از برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی، از وضع تحریم های جدید بین المللی علیه ایران در صورت ادامه مخالفت دولت این کشور با مصوبات شورای امنیت سازمان ملل حمایت شده است.


در حالیکه شورای حکام بررسی مساله برنامه هسته ای ایران را آغاز کرده، اتحادیه اروپا در بیانیه خود از "احتمال وجود فعالیت های اعلام نشده در گذشته یا حال در ارتباط با ساخت کلاهک اتمی قابل حمل با موشک" ابراز نگرانی شدید شده است.


در این بیانیه تاکید شده است که "در صورتی که ایران به حل و فصل موضوع هسته ای خود از راه مذاکره علاقمند باشد، اتحادیه اروپا همچنان برای تعامل با ایران در راستای دستیابی به چنین نتیجه ای آمادگی دارد."


با اینهمه، اتحادیه اروپا هشدار داده است که "در صورتی که ایران به عدم همکاری با جامعه بین المللی در مورد برنامه های اتمی خود ادامه دهد، اتحادیه اروپا از تصمیم شورای امنیت حمایت کامل به عمل می آورد و آماده است تا به اقدامات لازم در راستای اجرای موثر چنین تصمیمی دست بزند."


موضع اتحادیه اروپا در این بیانیه به منزله حمایت از رویکرد سختگیرانه تر آژانس بین المللی در مورد برنامه های اتمی ایران است که در گزارش یوکیا آمانو، مدیرکل جدید آژانس، به شورای حکام مشاهده می شود.


آقای آمانو در گزارشی که اوایل هفته جاری در میان سی و پنج عضو شورای حکام آژانس توزیع کرد هشدار داد که نمی تواند تایید کند که برنامه های اتمی ایران کاملا صلح آمیز است.


مدیرکل آژانس بین المللی گفت که همکاری ناکافی ایران با بازرسان آژانس بین المللی به آنان امکان نداده است تا بتوانند اطلاعات لازم و قانع کننده ای در مورد غیرنظامی بودن برنامه های هسته ای ایران کسب کنند.


نگرانی از ادامه غنی سازی


اجلاس فصلی شورای حکام در حالی برگزار می شود که تصمیم ایران به غنی سازی اورانیوم تا درجه خلوص 20 درصد، که امکان ادامه غنی سازی تا خلوص بالاتر را نیز مطرح می کند، به تشدید نگرانی در مورد اهداف برنامه های اتمی این کشور منجر شده است.


ایران گفته است که به اورانیوم 20 درصدی برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران نیاز دارد در حالیکه که آژانس بین المللی پیشنهاد کرده بود که به این منظور، بخش عمده ذخیره اورانیوم 3.5 درصدی ایران برای افزایش خلوص آن به روسیه و برای تبدیل به میله های سوخت رآکتور به فرانسه، که دارای فن آوری لازم برای ساخت میله های سوخت است، انتقال یابد.


جمهوری اسلامی به این پیشنهاد، که در ماه اکتبر سال گذشته مطرح شد، پاسخ قطعی نداده اما تصمیم به تولید اورانیوم 20 درصدی به منزله مخالفت با این پیشنهاد تلقی شده است.


آژانس بین المللی انتظار داشت با اجرای این پیشنهاد، ایران نتواند، دست کم تا زمانی که بتواند به مواد خام برای تولید اورانیوم غنی شده دست یابد، قادر به تبدیل ذخیره اورانیوم 3.5 درصدی به اورانیوم با خلوص بالا و قابل استفاده در بمب اتمی نباشد.


کشورهای غربی نگران آن هستند که ایران در صدد باشد با ادامه غنی سازی اورانیوم 20 درصدی، بتواند مقدار لازم اورانیوم خالص برای تولید بمب اتمی را به دست آورد.


شورای امنیت سازمان ملل تا کنون با صدور قطعنامه هایی، از ایران خواسته است بخشی از برنامه های هسته ای خود، از جمله غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد و یک رشته تحریم های بین المللی را علیه این کشور به اجرا گذاشته است.


کشورهای غربی عضو شورای امنیت خواستار تصویب قطعنامه ای جدید و وضع تحریم های شدیدتر علیه ایران است و روسیه نیز، که معمولا موضعی نرم تر در قبال ایران اتخاذ می کرده، حمایت از چنین حرکتی را مردود ندانسته است.


در عین حال، چین، که در کنار آمریکا، روسیه، بریتانیا و فرانسه، از اعضای دایم و دارای حق وتو در شورای امنیت است، تا کنون از تصویب قطعنامه جدید حمایت نکرده است.


چین یکی از خریداران عمده نفت خام ایران و صادر کننده اقلام مختلف مصرفی به این کشور است و با دولت جمهوری اسلامی روابط نزدیکی دارد.


 

منبع: بی بی سی: 12 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.