شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

وزیر علوم: دانشگاه ها جای اساتیدی که علیه نظام فعالیت کنند نیست

بی بی سی

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران، گفت دانشگاه جای اساتیدی که بخواهند علیه "نظام جمهوری اسلامی و خواسته های مردم در حماسه ۹ دی و ۲۲ بهمن" فعالیت کنند، نیست.


آقای دانشجو در جمع اعضای هیات علمی و روسای دانشگاه های استان های حاشیه دریای خزر تعداد اساتیدی را که "نمی توانند خودشان را با خواسته های اعلام شده مردم در ۲۲ بهمن ۸۸ تطبیق دهند"، ۷ یا ۸ نفر دانست و از آنها خواست که بروند و در جای دیگری غیر از دانشگاه فعالیت کنند.


وزیر علوم ایران که در زمان انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری ۲۲ خرداد رئیس ستاد انتخابات کشور بود و به همین دلیل انتصابش به وزارت علوم مخالفت های شدیدی در مجلس ایران در پی داشت، خطاب به روسای دانشگاه ها گفت: "شما حق ندارید کسی را در دانشگاه ها جذب کنید که در مسیر التزام عملی به ولایت فقیه و قانون اساسی حرکت نمی کند."


آقای دانشجو گفت: "شفاف و واضح می گویم افرادی مورد نیاز ما در دانشگاه ها هستند که التزام عملی به اسلام و ولایت فقیه داشته باشند."


این در حالی است که محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه‌ها، در آذر ماه سال ۸۸ گفته بود: "براساس آمارهای موجود ۷۰ درصد دانشگاهیان در انتخابات ریاست جمهوری به کسی رای داده‌اند که اکنون در راس مدیریت کشور نیست و این مسئله به نوعی دلسردی ایجاد می‌کند."


میرحسین موسوی، از رهبران مخالفان ایران و رقیب اصلی محمود احمدی نژاد در انتخابات ۲۲ خرداد، نیز در مصاحبه چند روز پیش خود با وب سایت کلمه تلویحا اکثریت دانشگاهیان را حامی جنبش اعتراضی خواند و با اشاره به نامه ۱۱۶ استاد دانشگاه تربیت مدرس به رهبر ایران در اعتراض به برخوردها با دانشگاهیان، گفت: "چرا وقتی میلیون ها دانشجو در سراسر کشور در پشت جنبش سبز است، به آینده امیدوار نباشیم؟"


"به میزان مورد نیاز افراد دلسوز در کشور داریم که بخواهیم افراد غیرهمسو با نظام را از بدنه خارج کنیم و از این اقدام خود شرمنده نخواهیم بود."


در چند ماه اخیر بیانیه ها و نامه های اعتراضی متعددی به امضای اساتید دانشگاه های مختلف ایران منتشر شده که از آن جمله می توان به نامه ۱۱۶ استاد دانشگاه تربیت مدرس به رهبر ایران (بهمن ماه)، نامه دانشجویان و استادان دانشگاه شریف به صادق لاریجانی (بهمن ماه)، نامه ۸۸ استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران به رهبر ایران (دی ماه) اشاره کرد.


کامران دانشجو در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت در صورت خارج شدن استادان "غیرهمسو با نظام" از جامعه دانشگاهی، به میزان مورد نیاز "افراد دلسوز" در کشور وجود دارد. آقای دانشجو تاکید کرد که از این اقدام (اخراج اساتید غیرهمسو با نظام) شرمنده نخواهد بود.


از ابتدای دولت محمود احمدی نژاد در سال ۸۴ مواردی از بازنشستگی اجباری استادان دانشگاه منتشر شده که مخالفان دولت انگیزه بسیاری از این بازنشستگی ها را سیاسی می دانند. موج این بازنشستگی ها بعد از انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز ادامه داشته است.


همچنین در حال حاضر تعدادی از استادان دانشگاه های ایران در زندان هستند و یا در بیرون زندان در انتظار صدور حکم دادگاه به سر می برند. محسن میردامادی، عبدالله رمضان زاده، قربان بهزادیان نژاد، علی عرب مازار، فرشاد مومنی علیرضا حسینی بهشتی از جمله این اساتید هستند.


آقای دانشجو در بخش دیگری از سخنرانی خود به نشریات دانشجویی که اخباری "برخلاف نظام و ارزش های انقلاب" منتشر می کنند اشاره کرد و گفت: "ما اجازه انتشار این اخبار را نمی دهیم. نه تنها اعتباری برای این نشریات در نظر نمی گیریم، بلکه اگر متوجه حمایت های مالی بیرونی به این نوع نشریات در دانشگاه ها شویم برخورد جدی و قانونی خواهیم کرد."


 

منبع: بی بی سی : 14 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.