شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دکتر محمد ملکی به محاربه متهم شده است

بی بی سی

محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ که روز ۱۲ اسفند بعد از بیش از ۶ ماه زندان آزاد شد، به محاربه متهم شده است.


محمد شریف، وکیل آقای ملکی، به خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گفته است: "طبق کیفرخواست صادره موکلم به اتهام ارتباط با یکی از سازمان های غیرقانونی و به استناد ماده ۱۸۶ قانون مجازات اسلامی به محاربه متهم شده است."


با توجه به پرونده های قبلی محمد ملکی ۷۷ ساله، به نظر می رسد گروه غیرقانونی مورد اشاره آقای شریف، سازمان مجاهدین خلق باشد که در ادبیات حکومت ایران با عنوان "منافقین" از آنها یاد می شود. آقای ملکی همواره این اتهام را رد کرده است.


محمد شریف اتهام های دیگر آقای ملکی را توهن به آیت الله خمینی، آیت الله خامنه ای و تبلیغ علیه نظام عنوان کرد و گفت: "وقت رسیدگی به پرونده موکلم ۲۴ فروردین ۱۳۸۹ تعیین شده که با توجه به وخامت وضع جسمانی موکلم امیدوارم در روز اعلام شده جهت رسیدگی قادر به حضور در دادگاه شود."


محمد ملکی به سرطان پروستات مبتلاست و از بیماری دیابت و نارسایی های قلبی نیز رنج می برد و پیش از بازداشت عملا در منزلش بستری بوده است. بعد از آزادی نیز درمان آقای ملکی بلافاصله پیگیری شده است.


محمد ملکی از جمله مخالفان سیاسی حکومت ایران است. او پیش از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ایران در نوشته ای اعلام کرده بود به دلیل سوابق کاندیداها و ساختار سیاسی ایران، در انتخابات شرکت نخواهد کرد. بعد از انتخابات نیز نوشته یا بیانیه یا عکس العملی از جانب او درباره وقایع ایران منتشر نشده بود.


محمد ملکی اولین رئیس دانشگاه تهران بعد از انقلاب بود که با انقلاب فرهنگی و بسته شدن دانشگاه ها، از این سمت برکنار شد. آقای ملکی از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۵ در زندان بود و بعدها یک بار دیگر نیز در سال ۱۳۷۹ به همراه تعدادی از فعالان ملی - مذهبی دستگیر شد و مدتی را در زندان گذراند.


 

منبع: بی بی سی : 15 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.