شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بحث ولایت مقيده يا جمهوري اسلامي مشروطه

ایلنا

صفار هرندی:


اگر الان هم رفراندم برگزار شود، نتیجه سال 58 تکرار می‌شود


 


جمهوری اسلامی ساقط شود اولین کسانی که تیر باران می‌شوند، خاتمی و موسوی هستند/ انشاالله دیدار احمدي‌نژاد با مراجع صورت گیرد/ انتقاد هرکس در هر پست و مقامی درباره مشایی به احمدی‌نژاد به جایی نمی‌رسد.ایلنا: وزیر سابق ارشاد گفت: کسانی که طرفدار و یا سردمدار بحث جمهوری اسلامی مشروطه‌اند، اگر همین الان رفراندم برگزار کنند، نتیجه‌ای مشابه رفراندم سال58 خواهند دید.
به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، محمدحسين صفارهرندي دوشنبه شب در مراسمی در مسجد اهل بيت(ع) قم خاطرنشان کرد: در دهه 60 با موفقیت‌هایی که در ذیل رهبری‌های پیامبرگونه امام(ره) به دست می‌آمد که مبتنی بر مشعل تفکر انقلابی و اسلام بود، تفکر دیگری نمی‌توانست عرض اندام کند.
وی گفت: بعد از رحلت امام(ره) و آغاز رهبري مقام معظم رهبري عده‌اي که خود بخشی از همان نیروهای طرفدار جمهوری اسلامی دهه 60 که ادعای تصاحب گفتمان امام(ره) را هم داشتند، راه خود را جدا کردند. نمونه آن را می‌توان مجمع روحانیون مبارز، دفتر تحکیم وحدت و سازمان مجاهدین دانست.
وزیر سابق ارشاد ادامه داد: آنها شبهه ايجاد کردند که آيا جمهوري اسلامي ادامه پيدا خواهد کرد و ردايي که براي تن امام(ره) دوخته شده بر تن ديگري نيز استوار خواهد ماند و از همان ابتدا شروع به شبهه‌پراکنی کردند.
وی افزود: آنها به بيت آيت‌الله منتظري(ره) رخنه کرده و امید بسته بودند، ولي بعد از انتخاب مقام معظم رهبري، به دلیل این که دیدند کسی انتخاب شده که نمی‌توانند در او طمع کنند، ناکام شدند.
صفار هرندی بیان داشت: پس از رحلت امام(ره) 3 گفتمان اصلي جمهوري اسلامي، جمهوري اسلامي مقيد و مشروط و جمهوري غيرديني در کشور شکل گرفته و هر کدام طرفداران خاص خود را دارد.
وی اظهار داشت: کساني که در دوران پس از رحلت امام(ره) روي رهبري نظام تشکيک کرده بودند، امروز خود را لو داده‌اند که در زمان حضرت امام(ره) هم ولايت مطلقه فقيه را قبول نداشتند.
وزیر سابق ارشاد گفت: این نظریه‌ای انحرافی بود و کسانی که این نظریه را داشتند، برای ادامه راه خود این امر را مطرح کردند که برای این که آینده این انقلاب اسلامی تضمین شود باید جمهوری اسلامی مشروط را داشته باشیم، چرا که معتقد بودند با وجود ولایت مطلقه فقیه، بحث دیکتاتوری و یا به قول خودشان بحث سلطانیسم به وجود می‌آید.
صفار هرندی بیان داشت: جرياني که بحث ولایت مقيده يا جمهوري اسلامي مشروطه را مطرح مي‌کنند، حتي اگر از روي دلسوزي نيز باشد نتيجه آن چيزي جز زدن زیر آب اسلاميت نظام نخواهد بود.
وی افزود: اصولا کسانی که بحث‌هایی چون جمهوری اسلامی مشروط را مطرح می‌کردند، از ابتدا هم اعتقادی به جمهوری اسلامی نداشتند و چون جمعیت غالب مردم در آن زمان این را می‌خواست مجبور بودند خود را موافق نشان دهند.
وزیر سابق ارشاد خاطر نشان کرد: بعضا شبهه‌هایی ایجاد می‌شود و کسانی مي‌گويند که اين حرف‌ها را کسانی مي‌زنند که با امام(ره) بوده‌اند و نسبت‌هاي سببي يا نسبي با امام(ره) دارند و اصلا دست پرورده امام(ره) هستند، و اصولا مگر می‌شود که این‌ها فتنه کنند؟
وی در ادامه با مقایسه مقام معظم رهبری و امام علی(ع)، گفت: پاسخ اين شبهه را امام علي(ع) بعد از رحلت رسول‌الله(ص) که عده‌اي مقابل ايشان صف‌آرايي کرده بودند، به صورت شفاف بيان کردند.
صفار هرندی اظهار داشت: در انتخابات رياست جمهوري اخير عده‌اي که به عنوان سردمدار يک جريان معارض و مخالف بودند طرفدار جمهوري اسلامي مشروطه و مقيده بودند.
وی گفت: ما به آقای هاشمی نمی‌خواهیم اهانت کنیم، اما تحلیل قضایا را نمی‌توانیم نادیده بگیریم. مهدی هاشمی فرزند آقای هاشمی سال 83 مصاحبه‌ای با یک روزنامه پرتیراژ آمریکایی کرد که اگر پدر من این بار رئیس جمهور شود با تغییر قانون اساسی، اختیارات ولی‌فقیه را در حد ملکه انگلستان کاهش می‌دهد، که البته من نمی‌دانم چه ربطی به مجمع تشخیص مصلحت داشت که این را تکذیب کند؟
وزیر سابق ارشاد بیان داشت: در دوران دوم خرداد در عمل به این سمت می‌رفتند که حاکمیت دوگانه را در کشور ایجاد کنند و معتقد بودند که در این دو بخش، یک بخش دموکراتیک حکومت است که مردم در آن نقش اصلی را ایفا می‌کنند و بخش دیگر بخش آسمانی حکومت است و ما باید با تقویت حاکمیت دموکراتیک، قدرت حاکمیت آسمانی حکومت را کم کنیم.
وی گفت: کسانی که به دروغ عنوان می‌کردند که جمهوری اسلامی مشروطه، فرصتی برای تقویت بخش دموکراتیک کشور است، در انتخابات اخیر ضربه بزرگی را به نظریه خود مشاهده کردند، چرا که این دولت توانایی پیدا کرد که 40میلیون رأی را به صحنه آورد و باید دانست که در این انتخابات جمهوریت نظام بود که بیمه شد.
وی با اشاره به شعار مهدی کروبی در انتخابات، اظهار داشت: مردم در انتخابات اثبات کردند که دنبال تغيير در حکومت که آقای کروبی می‌گفت، نبودند بلکه انتظار تغيير رفتار مسوولان با مردم را داشتند.
صفار هرندی گفت: هنر احمدی‌نژاد این بود که به مردم می‌گفت "قیافه من به رئیس جمهور نمی‌خورد، اما به نوکر که می‌خورد، من آمدم نوکری شما را کنم" و در عمل هم مردم این را مشاهده کردند.
وی خاطر نشان کرد: دولت نهم با اردوکشي به نقاط محروم کشور براي رفع کاستي‌ها، نشان داد که امروز مسوولان نظام و دولتمردان مانند گذشته کمياب نيستند بلکه در بطن مردم حضور دارند و وقتی مردم تغییر واقعی را مشاهده کردند شعار تغییر آقای کروبی برای آنها مضحک جلوه کرد.
صفار هرندی با اشاره به دولت سیدمحمد خاتمی گفت: در دولت اصلاحات بيم ادامه جمهوري اسلامي جدي بود و انسان احساس خطر مي‌کرد که چه اتفاقي پيش خواهد آمد و حتی در وزارت کشور دولت اصلاحات با تغییراتی در قوانین عمومی، می‌خواستند نظام دینی ما را به نظامی عرفي تبدیل کنند.
وی ادامه داد: دولتمردان در آن زمان توسعه سياسي را در دستور کار خود قرار داده و مردم در اقتصاد و معيشت خود دچار مشکل شده بودند و مردم با تمام وجود احساس کردند که آنها به صورت صدقه‌ای به مردم کمک می‌کنند.
وزیر سابق ارشاد مدعی شد: کسانی که طرفدار و یا سردمدار بحث جمهوری اسلامی مشروطه‌اند، اگر همین الآن آراء و رفراندم بگیرند، همان نتیجه رفراندم سال58 یا مشابه آن را می‌بینند.
وی با اشاره به اعتراضات پس از انتخابات گفت: در حوادث اخير برخي از کسانی را داریم که با جمهوری اسلامی به بن‌بست رسيده و مي‌گويند که دیگر با جمهوري اسلامي نمي‌توان ادامه داد، و باید دانست که بيانيه‌هاي حزب مشارکت و سازمان مجاهدين در اين راستا است.
صفار هرندی ادامه داد: اما آن جریان تجدیدنظرطلب حرفش این بود که طرفدار جمهوری اسلامی غیردینی است و خواستند با آمدن در خیابان و سردادن شعار ساختارشکنانه زمینه را برای چانه‌زنی با قدرت در جهت تغییر قانون اساسی را فراهم کنند.
وی گفت: اعتقاد ندارم که خاتمی و موسوی می‌خواستند کل جمهوری اسلامی را سرنگون کنند، چرا که اگر جمهوری اسلامی ساقط شود اولین کسانی که تیربار می‌شوند همین‌ها هستند.
وزیر سابق ارشاد اظهار داشت: فشارهای خیابانی و چانه‌زنی با رهبری که در 18تیر ناکام ماند، امروزه در جریان اعتراض‌شان متاسفانه، پيوند با ضد انقلاب و مخالفان نظام مباح شده و تاکنون يکبار از سلطنت طلبان، رقاصان فراري، همجنس‌بازان، بهائيان و آمريکايي‌ها که علني از آنها حمايت کردند، اعلام برائت نکردند و اين مساله باعث شده که ما نتوانيم آنها را افراد وفاداري به نظام و انقلاب بدانيم.
در ادامه جلسه، صفار هرندی در مورد سوالی در مورد جریان مشایی و این که چرا با احمدی‌نژاد و مشایی در تنش است، گفت: در سفر هیئت دولت به مشهد که رئیس جمهور برخی همکاران را معرفی می‌کردند، اعضای هیئت دولت با صلوات تایید می‌کردند اما وقتی احمدی‌نژاد، آقای مشایی را به عنوان معاون اول معرفی کرد، این صلوات در دهان هیئت دولت خشکید و همه در حیرت بودند.
وی افزود: دغدغه ما این بود که آیا این انتخاب را رهبری هم قبول دارند که وقتی مشخص شد که نظر ایشان مساعد نیست، برخی اعضا گفتند که ما نمی‌توانیم این وضعیت را قبول کنیم که من استعفا دادم. بعدها تنها به عنوان یک عضو و برای اینکه از هیئت دولت از رسمیت نیفتد تنها به عنوان عضو در جلسات بودم.
وزیر سابق ارشاد گفت: هرچند ممکن است برخي تصور کنند که ما به فرد ديگري غير از احمدي‌نژاد راي داده باشيم ولي با توجه به نگاهی که برخی نسبت به برخي از قضايا صورت داده‌اند، باید بگویم کسي را اصلح‌تر از ايشان در ميان نامزدها سراغ نداشتم و از راي خود به ايشان نيز پشيمان نيستم.
وی گفت: احمدی‌نژاد این راهنمایی مقام معظم رهبری را در حد مصلحت‌اندیشی می‌دانست و معتقد بود دستور نیست و معتقد بود که در جاهایی مصلحت خودم ارجحیت نسبت به مصلحت‌اندیشی دیگران دارد و سوال اینجاست که اگر در حد مصلحت‌اندیشی بود چرا جامعه در جریان قرار گرفت و به نظر من این از هوشیاری آقای رئیس جمهور بعید بود.
صفار هرندی مدعی شد: رئیس جمهور، معتقد است که آقای مشایی فردی است متعهد، یار امام زمان(عج) و اسلام‌شناسی که در قله است و دیگر علما و متفکران باید از تفکرات ایشان استفاده کنند. باید دانست که هرکس در هر پست و مقامی باشد انتقاد او در مورد آقای مشایی به آقای احمدی‌نژاد به جایی نمی‌رسد.
وی تاکید کرد: اگر یک نقطه اتکا در نظام ما باشد آن شخص ولی‌فقیه است و من تعجب می‌کنم از چیزهایی که آقای رئیس جمهور در مورد آقای مشایی عنوان می‌کنند که ما هیچ کدام از اینها را ندیده‌ایم.
وزیر سابق ارشاد در مورد سوال دیگر در مورد رابطه دولت با مراجع گفت: در اینکه کسانی دوست داشتند این رابطه را برهم بریزند، تردید نکنید. کسانی در میان تهران و قم دائما در رفت و آمد بودند و اصلا کارشان این بود که نگاه مراجع را به دولت بد کنند که متاسفانه موفق هم شده‌اند.
وی با بیان این که این دولت از لحاظ انگیزه نزدیک‌ترین دولت به مراجع است، گفت: البته در این میان بی‌سلیقگی‌هایی هم اتفاق افتاد و بوالفضولی‌هایی که در داخل دولت شد و اظهارنظرهایی که در مورد بعضی مسائل که تخصص آن نبود، موجب شد که بخشی از علما که البته حق هم داشتند رفتارشان تغییر کند و انشاالله باید قصورهایی که از طرف دولت در این مورد شده، جبران شود.
صفار هرندی در پایان گفت: در آینده‌ای نزدیک آقای رئیس جمهور به قم می‌آید و دعا کنید که انشاالله دیدار با مراجع صورت گیرد.

منبع: ایلنا، 18 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.