شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خاتمی: حرف اصلاح طلبان پذيرش داوري كل قانون اساسي است

ایلنا

دولت حق ندارد بر خلاف قانون اساسي عمل كند و جريانات و افراد هم حق ندارند خارج از قانون اساسي حركت كنند/توقع ما از قوه قضاييه برخورد با منطق طبق قانون اساسي و آيين دادرسي است/نوروز واقعا براي ما ايرانيان عيد است.ایلنا: رئيس دولت اصلاحات با تاكيد بر توجه به كل اصول قانون اساسي، گفت: حرف اصلاح طبان برگشت به كل قانون اساسي و پذيرش داوري آن است.
به گزارش ايلنا، سيد محمد خاتمي درديدار با جمعي از اعضاي شوراي مركزي انجمن اسلامي مدرسين دانشگاهها و نمايندگان انجمن در دانشگاههاي تهران،تربيت مدرس،امير كبير، تربيت معلم و شهيد بهشتي با اشاره به فرارسيدن عيد نوروز اظهار داشت: در ميان يادها و نام ها، نوروز ايراني ترين نام و ياد است كه مورد تاييد اسلام هم قرار گرفته است و حتي دعاي مخصوصي به اين مناسبت نيز وارد شده است. نوروز واقعا براي ما ايرانيان و تمام كساني كه تحت تاثيرفرهنگ و تمدن ايراني- اسلامي هستند و نيز كسانيكه علاقه مند به ايران و عظمت ايران در طول تاريخ بودند،عيد است.
وي با بيان اينكه نوروز نشانه نبوغ و موقع سنجي ايراني، اعتدال خواهي، نشاط جويي و طراوت خواهي ايراني است، افزود:انتخاب اين لحظه به عنوان اول سال درست در موقعيتي كه كل طبيعت در معتدل ترين موقعيت خود قرار مي گيرد نشانه نبوغ و ابتكار است. هر جا كه كه فرهنگ ايراني مورد توجه است نوروز نيز مورد توجه است؛ همه ي سنت ها و رسم هايي كه مورد نوروز در ايران وجود داشته درس اموز و قابل تامل است؛نظيرخانه تكاني كه زدودن گرد و غبار از ظاهر زندگي و طبعا زدودن گرد و غبار از دل هاست؛ و يا از اين موقعيت استفاده كردن براي ديد و بازديدها، رفع كدورت ها براي تقويت دوستي ها و پيوستگي ها در جامعه، تا سال را با نزديكي و محبت به همديگر و پشت سر گذاشته شود و كدورت‌ها و مسائلي كه در زندگي هست از بين رود، به اميد اينكه سراسر نو باشد و آن شعار معروفي كه هست و خيلي هم گرامي است"نوروزتان پيروز، هر روزتان نوروزباد" اين را در عمل هم ايراني مورد توجه قرار مي‌دهد.
رئيس جمهور سابق كشورمان با تبريك اين عيد به همه ايرانيان عزيز در هركجا كه هستند، تمام آنها كه به ايران علاقه دارند و دلشان براي ايران مي تپد و به خصوص براي ملت بزرگوار ايران كه نوروز متعلق به اوست، گفت: ملت ايران افتخارات بزرگي داشته است و علاوه بر نوروز تقويمي، نوروز هاي زيادي در تاريخش وجود داشته از جمله اين نوروزها پذيرش اسلام با آغوش باز است.ايراني كه هيشه نو خواهي،عدالت خواهي، حق طلبي و خدا پرستي در متن فرهنگش وجود داشت، در چهره اسلام همه اينها را ديد و با آغوش باز آن را پذيرفت و همه ظرفيت تاريخي و اجتماعي و فكري خودش را در اختيار اسلام قرار داد و سبب ايجاد تمدن بزرگ و فرهنگ فاخر اسلامي شد.
رئيس مركز بين المللي گفت‌وگو فرهنگها و تمدنها ادامه داد: ايراني‌ها ، اعم از مسلمان و غير مسلمان، يك خصوصيت ديگر هم داشتند كه پذيرفتن اسلام يا احترامشان به اسلام از ديدگاه و زاويه تعبير و تفسيري بود كه امام علي بن ابيطالب(ع) و اهل بيت عصمت و طهارت از اسلام داشتند؛ يعني اسلام عدالت و اسلام عقلانيت و اين هم نشانه اعتدال طلبي و عدالت جويي ملت ايران است كه ما به آن افتخار مي كنيم.
وي تاكيد كرد: در همه ايرانيان -نه تنها شيعيان- محبت و سرسپردگي به اهل بيت و نيز نگاه به اسلام و دين خدا از زاويه ديد عدالت خواهانه و عقل گرايانه اميرالمومنين (ع) را مي بينيم .
خاتمي با بيان اينكه در دوران اخير، مشروطيت نوروز ديگري در تاريخ ما بود و انقلاب اسلامي نيز ديگر نوروز بزرگ تاريخي و معنوي آغاز يك حيات طيبه جالب در جامعه ما بود، خاطرنشان كرد:انقلاب ما انقلاب بزرگي است و همه دنيا شاهد بود كه بدون توسل به زور و سلاح در مقابل رژيمي كه مجهز به انواع سلاح‌ها و سازمان‌هاي مقتدر اطلاعاتي و نظامي و امنيتي بود و نيز با پشتوانه و حمايت قدرت هاي بزرگ بين المللي با دست تهي با كلام و منطق با محبت با گل در برابر گلوله ايستاد و با حضور فراگير مردم اين انقلاب پيروز شد.اين نوروز نوروز بزرگي براي ما بود و چشم اندازي را به روي ما و به سوي آينده بهتر گشود و از دل انقلاب ما جمهوري اسلامي بر آمد.
رئيس بنياد باران اظهار داشت: حكومت هايي كه نام جمهوري اسلامي دارند، الان وجود دارند البته مثلا يك نوع حكومتي در همسايگي ما تحقق پيدا كرد كه نه تنها خيانت و جنايت به ملت بزرگ و با سابقه بود بلكه بسيار لطمه به اسلام زد؛چهره اسلام را خشن ضد حقوق بشر پيشزفت و علم و ترقي نشان داد.اما در اينجا ملت ايران با بزرگواري خودش و با استمداد از همان عقلانيت و عدالت خواهي اسلامي كه ايراني پذيرفته بود و مورد احترامش بود و با رهبري ممتاز و شجاع حكيم و كار آمد توانست كه اين انقلاب را پيروز كند و جمهوري اسلامي را تاسيس نمايد.
وي با تاكيد بر اينكه همه ما دلبسته به اسلام و انقلاب هستيم، تصريح كرد:همه ما به اينكه در اين موقعيت جمهوري اسلامي تحقق پيدا كرده خشنوديم. البته ممكن است امروز هم بينش ها و گرايش هايي وجود داشته باشد كه خيلي سازگاري با محتواي انقلاب اسلامي و راه و رسمي كه امام معين كرد و مردم ما به آن راي دادند، نداشته باشد.
خاتمي سپس هشدار داد: يكي از فاجعه‌هاي بزرگ همين است كه تفكري كه به آن اسلامي كه در انقلاب بود ايمان ندارد و با امام و انديشه او هم سازگار نيست، بخواهد ميدان‌دار عرصه شود.
رئيس دولت اصلاحات خاطرنشان كرد: حاصل كار اسلام و انقلاب، جمهوري اسلامي و محوريت مردم، تامين امنيت مردم و زمينه سازي براي پيشرفت همه جانبه جامعه است؛ ايجاد عدالت به عنوان معيارو ملاك رابطه ميان افراد با يكديگر و رابطه حكومت با مردم و نيز شخصيت دادن به مردم كه بتواند حرف بزند، انتقاد بكند، حكومت را روي كار بياورد، حكومت را بدون توسل به زور كنار بگذارد، براي انتقاد كردن از حكومت هزينه نپردازد، اسلامي است كه مورد توجه بود و ما اين اسلام و جمهوري اسلامي را مي ستاييم و هستند كساني كه اين اسلام را قبول ندارند؛ هر چند خيلي هم تظاهر به اسلاميت و انقلابي گري مي كنند.
وي با بيان اينكه اگر نگراني وجود دارد به خاطر وجود اين تفكر نيست، افزود: اصلا ما معتقديم كه با تفكر نمي توان جنگيد، با تفكر مي‌توان بحث و گفتگو كرد كه يا طرفين همديگر را قانع كنند و يا حداقل اين زمينه را بوجود آورند كه مردم با آزادي كامل ميان فكرها چيزي را انتخاب بكنند و كسي متوسل به زور نشود، اما خطر اين است كه تفكر انحرافي به نام اسلام عمل كند. البته من جسارت به هيچ كس و هيچ چيز نمي‌كنم، براي فكر هم احترام قائلم، ولو اينكه آن تفكر را قبول نداشته باشم. اما جفا اين است مردم انقلاب كنند و داراي يك امام و راهكاري براي اداره كشور باشد، به يكباره تفكري بيايد و خودش را به جاي آن تفكر جا بياندازد و اجازه بروز و ظهور به هيچ گرايشي ندهد و از آن بدتر اينكه راه انتخاب را به روي مردم ببندد؛ مرزبندي شديدي بكند و توهم وتفكري كه با اسلام سازگار نيست بگويد عين اسلام و انقلاب است و جز آن هم حق ظهور و بروز نداشته باشد و متاسفانه بخواهد در بعضي دستگاهها نفوذ كند و نيز دل‌هاي پاك و صاف جوانان خوب و فداكار ما را تحت تاثير قرار دهد و به جاي اينكه اين دلها پر از محبت به يكديگر باشد خداي ناكرده پر از كينه توزي به بخش‌هاي جامعه و اتفاقا بخش هايي كند كه نشان داده‌اند كه دلبستگيشان به امام و انقلاب زياد است اين؛ امر خطرناكي است.
خاتمي اظهار داشت: مساله مهم اين است كه ما بايد براي نظاممان و انديشه‌هايي كه معتقديم آن انديشه‌ها اصيل است و معتقديم مردم ما به آن انديشه‌ها و گرايش‌ها علاقه مند بودند و براي آن فداكاري كردند و جان دادند و به انتظار اينكه يك زندگي مطلوب و عالي داشته باشند به صحنه آمدند. اين امر نبايد لطمه نبيند، ما در اين موضع بوده ايم و هستيم و خواهيم بود و صحبت خواهيم كرد و معتقديم بايد فضايي فراهم شود كه از اين خط مشي و روال و روش استفاده شود و جلو برويم.
وي ادامه داد: متاسفانه امروز مي‌بينيم كه راه‌ها از هر جهت براي گروه‌ها و جرياناتي باز است كه تفكر انحرافي دارند و با كمال بي باكي هم مخالفان انديشه خودشان را متهم به انواع اتهامات مي كنند و امنيت برايشان وجود دارد و حتي سعي مي شود آن تفكر، تفكر نظام و حكومت در جامعه القا شود. اما طرف ديگر راهها به سوي نيروهاي نخبه جامعه بسته مي شود و فضاي نامناسبي در جامعه ما ايجاد مي شود.
رئيس جمهور سابق كشورمان تصريح كرد: تهمت ها و نسبت هاي عجيبي كه يك جريان به مخالفان خودش داده است را ببينيد! بدتر اينكه اين مسائل مبنايي قرار بگيرد براي برخورد و مقابله با جرياني كه نمي پسندند؛ اينها مساله‌اي است كه خطرناك است و بارها هم گفته ام، اينجا مساله مواجه اصولگرايي و غير اصول گرايي نيست. كم نيستند اصولگرايان عاقل، معتدل و منطقي. ولي جرياني تند وجود دارد؛ جرياني كه مي‌كوشند مقدسات يعني خدا و پيامبر واسلام را و نيزامام و رهبري را و همه آنچه كه در جامعه ما مورد احترام است و نقش اساسي در جامعه دارد به نفع يك جريان فكري و رفتاري انحرافي مصادره كند؛همه جريان هاي ديگر منكوب و مطرود شوند و نه تنها امكان حضور نداشته باشند بلكه به عنوان كسانيكه بايد با آنها برخورد شود مطرح گردد كه اين امر خطر ناك است.
خاتمي تصريح كرد:آن كسي به نظام و امام و انقلاب لطمه مي‌زند كه سعي مي‌كند اين چنين وضعي را در جامعه ايجاد كند و بذر كينه و نفرت و برخورد و خشونت را بپراكند .
وي در ادامه گفت: در حالي‌كه جامعه ما به لحاظ مديريتي، اقتصادي، روابط خارجي و مسائل امنيتي مشكلات فراوان دارد و بجاي اينكه انديشه ها آزاد باشند و اينها را نقد بكنند تا اصلاح شود و دست اندركاران امور را وادار بكنند كه به منطق و به معيارهاي قانون تن بدهند و نيز با انتخاب آزاد ، مردم بيايند و چيزي را كه مورد خواستشان است انتخاب كنند، با ايجاد مرزبندي هاي تصنعي و توهمي زمينه گسست و بد بيني را فراهم مي‌آورند.
رئيس دولت اصلاحات با اشاره به حاضران در جلسه و بيان اينكه سابقه همه شما استادان و دانشمندان مومن، دين‌داري و دلبستگي به انقلاب مشخص است و به عنوان كساني‌كه در مهمترين بخش جامعه ما يعني جامعه دانشگاهي و فرهيخته ما حضور داشته ايد. مشخصه شما دفاع از اسلام و انقلاب و ايران در مقابل بسياري از افكار ديگراست، خاطرنشان كرد: البته شما معتقد بوديد كه با افكاربايد با منطق روبرو شد نه با چماق؛نمي شود با زور و خشونت و ارعاب جلوي بروز انديشه را گرفت؛ با زور انديشه از بين نمي رود. انديشه دروني ميشود و چون نمي‌تواند آزادانه با امنيت ابراز شود، بصورت جريانات بسيار خطرناكي در مي‌آيد و منشا مشكلات بزرگ اجتماعي مي شود و شما در مسير دفاع از اسلام از حقوق و حرمت مردم و پيشرفت علم و دانش تلاش كرده و مي كنيد.
وي تصريح كرد: باعث تاسف است كه اين طور جريانات سالم و سابقه دار، نه تنها براي حضور داشتن و فعاليت كردن محدوديت دارند بلكه گاه متهم به اتهام‌هايي نا روا مي شوند و در معرض برخوردهاي نا پسند قرار مي گيرند.
خاتمي با بيان اينكه امروز واقعيت هايي در جامعه وجود دارد كه مخصوصا حاكميت و حاكمان بايد متوجه اين مسائل باشد تا بتواند مشكلات را حل كنند، توصيه كرد: با رجوع به روش و سنت پيامبر(ص) و امام علي(ع) و ديگر بزرگواراني كه در تاريخ بودند، ببينيم آيا واقعا آن بزرگواران اعتراض و انتقاد را به عنوان دشمني براندازي و نابودي در نظر مي گرفته اند يا تشويق مي كردند كه جامعه حرفش را بزند و انتقاد كند؟ حكومت اگر معتقد باشد برآمده از اراده مردم است، بايد در مقابل اراده مردم تسليم باشد و گوش به فرمان مطلبي باشد كه در جامعه بيان مي شود. شنيدن حرف نخبگان هم يعني شنيدن واقعيت هايي كه در جامعه وجود دارد و نيز شنيدن راهكارهايي كه اگر به كار بسته شود دوام نظام و جامعه و سلامت آن بيشتر رعايت مي شود.
رئيس بنياد باران اظهار داشت: اصرار ما اين بوده و هست كه بايد در چارچوب قانون عمل كنيم؛ قانون اساسي يك كل منسجم است و بايد همه آن را مورد توجه قرار داد و به آن عمل كرد؛ نمي‌شود بخش خاصي از آن را با تفسيرها و تعبيرهايي كه با روح قانون اساسي مخالف است گرفت و از بخش هاي عظيمي از آن غفلت كرد.
خاتمي با تاكيد بر اينكه حرف ما اصلاح طبان برگشت به كل قانون اساسي و پذيرش داوري آن است، تصريح كرد: دولت حق ندارد بر خلاف قانون اساسي عمل كند و اگر كسي به اين مساله اعتراض كرد، دلسوز انقلاب است و نه معاند نظام! البته گروه‌ها و جريانات و افكار و افراد هم حق ندارند خارج از قانون اساسي حركت كنند.
وي با اشاره به اينكه در انتخابات اخير اصلاح طلبي عنوان ”سبز“ را انتخاب كرد كه تعبير قشنگ و خوبي است، گفت: سبز نماد طراوت و روشني و دوستي است؛ سبزي كه مطرح شد سبزي است كه دلبسته به انقلاب اسلامي است و نسبتي با سلطه طلبان و منحرفان ندارد.
خاتمي ادامه داد: ملت ما با انقلاب خود نظام سلطنتي و استبدادي وابسته را با قدرت كنار گذاشت و نيز تروريست‌ها و خشونت گرايان را دفع و رفع كرد محال است كه دوباره به آن برگردد و جنبش سبز يا عنوان ديگري كه داشته باشد دلبسته به نظام است و اگر حرفي دارد اين است كه بعضي رفتارها و سياست‌هايي كه با معيارهاي اصلي انقلاب و قانون و مصلحت جامعه نمي‌سازد، اصلاح شود.
وي با اشاره به حوادث پس از انتخابات گفت: اتفاقا يكي از دستاوردهاي بزرگ جريانات اخير اين است كه حتي دشمنان بيروني كه هميشه با اتكا به گروه‌هاي معدود منحرف و پر ادعاي مطرود از ملت را به عنوان اپوزوسيون آلترناتيو مطرح مي‌كردند، متوجه شدند اينها در كشور ما جايگاه و پايگاه ندارند و مردم علاقه به اسلام و انقلاب و البته حق حاكميت خود شان دارند و اتفاقا يكي از كارهايي كه در روش هاي تبليغاتي رسمي كه مي‌شود اين است كه دوباره همان جريانات مرده براي اينكه به دروغ حركت اعتراضي ملت ايران را منتسب به آنها كنند؛ آنها را زنده و بزرگ مي‌كنند.
رئيس دولت اصلاحات با بيان اينكه اگر همه بتوانند حرفشان را بزنند و انتخابات خوب داور مساله باشد، خيلي از مسائل حل مي‌شود، اظهار داشت: توقع ما از قوه قضاييه برخورد با منطق طبق قانون اساسي و آيين دادرسي است؛ چگونه است كه كساني با اتهاماتي سست به سختي مورد برخورد واقع مي‌شوند ولي جريانات منحرف آزادانه به همه كس و همه چيز، به مراجع تقليد، به عالمان وارسته،به شخصيت‌هاي انقلابي و با سابقه و هر كس كه نمي‌پسندند بدترين اهانت‌ها و برخوردها را مي‌كنند ولي كسي به كارشان كاري ندارد؟
وي ادامه داد: انتظار ما اين بود در آستانه عيد فضا عوض شود، زندانيان آزاد شوند و احزاب و گروه‌ها بتوانند كارشان را در چارچوب انجام بدهند و مسئوليتش را هم بپذيرند.
خاتمي با توصيه به اينكه بايد از آنچه در اين مدت گذشت پند بگيريم و راهي ديگر جز آنچه جريان داشته است انتخاب كنيم، تصريح كرد: هنوز زمينه‌هاي اين امر وجود دارد؛ اگر زندانيان آزاد شوند جريانات و افراد از آزاديهاي مصرح قانوني برخوردار باشند، حرفها و نقد‌ها و نيز فعاليت ها در چارچوب قانون ميسر گردد و نيز زمينه‌سازي شود كه انتخابات سالم و آزاد برگزار شود، بسياري از مسائل حل مي شود و جامعه مي‌تواند با وجود تنوع‌ها و تفاوت‌ها با هدف وحدت براي استقرار همه جانبه مردم‌سالاري سازگار با دين و پيشرفت همه جانبه با نشاط به سوي آينده بهتر حركت كند.

منبع: ایلنا، 26 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.