شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پیروزی ائتلاف به رهبری ایاد علاوی در انتخابات عراق

بی بی سی

بر اساس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق که عصر جمعه ۲۶ مارس (۶ فروردین) اعلام شد، ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین این کشور، موفق شد ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی نخست وزیر کنونی عراق را با فاصله ای بسیار کم شکست دهد.


بر اساس نتایج نهایی اعلام شده، ائتلاف العراقیه ۹۱ کرسی و ائتلاف دولت قانون ۸۹ کرسی مجلس عراق را به دست آورده اند. اما هیچ گروهی موفق نشده بیش از نیمی از کرسی های پارلمان را بدست آورد و در نتیجه گروه پیروز در انتخابات برای تشکیل دولت باید با گروه های دیگر ائتلاف کند.


نوری المالکی، رهبر ائتلاف دولت قانون، بلافاصله بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات در تلویزیون ملی عراق حاضر شد و گفت ابهاماتی در مورد صحت انتخابات وجود دارد و نتایج اعلام شده به هیچ وجه نهایی نیست، اما تاکید کرد اعتراض خود را تنها از راه های قانونی و در چارچوب قانون اساسی دنبال خواهد کرد.


به نظر می رسد اشاره آقای مالکی به احتمال ناآرامی های خیابانی در اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات باشد که او به این وسیله خواسته طرفداران خود را از حضور در خیابان ها منع کند.


خبرنگار بی بی سی در بغداد می گوید بلافاصله بعد از اعلام نتایج نهایی، صدای تیراندازی در خیابان های بغداد شنیده می شود، اما مشخص نیست این تیراندازی ها برای شادی است یا نشانه درگیری. در بعضی کشورهای عربی در جشن ها و شادی ها تیر هوایی شلیک می کنند.


این نگرانی وجود دارد که صحنه سیاسی عراق در هفته های آینده به دلیل اعتراض های گروه های شکست خورده به نتایج اعلام شده و همین طور دشواری ائتلاف برای تشکیل دولت، ناآرام باشد.


چند ساعت پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی روز ۷ مارس عراق، بر اثر انفجار دو بمب در شهر خالص در استان دیاله در ۶۵ کیلومتری شمال شرق بغداد، دست کم ۴۰ نفر کشته و ۶۰ نفر زخمی شدند.


این دو بمب ساعت ۱۸:۱۵ به وقت محلی (۱۵:۱۵ به وقت گرینویچ) در روز جمعه در مقابل یک کافه و یک رستوران در شهر خالص منفجر شدند.


چند زن و کودک هم در میان کشته شده های این بمب گذاری ها هستند.


 

منبع: بی بی سی: 6 فروردین 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.