شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

خوش بینی مشاوران اوباما در مورد تحریم ایران

بی بی سی

مشاوران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، درباره تشکیل ائتلافی بین المللی برای تشدید تحریم ها علیه ایران، ابراز خوش بینی کرده اند.


این در حالیست که اعضای کنگره آمریکا برای ارسال توماری به شخص اوباما برای اقدام "یکجانبه" و "فوری" علیه ایران آماده می شوند.


ولری جرت، مشاور ارشد اوباما روز یکشنبه (۲۸ مارس) به توافق آمریکا و روسیه در مورد کاهش تسلیحات هسته ای استراتژیک اشاره کرد و گفت دولت اوباما در مذاکرات با قدرت های دیگر از جمله روسیه درباره ایران، پیشرفت کرده است.


دیوید اکسلراد، مشاور دیگر اوباما هم در مصاحبه با شکبه سی ان ان آمریکا پیش بینی کرد که روسیه از تحریم ایران حمایت کند.


دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، روز شنبه اعلام کرد تحریم ایران گزینه مطلوب نخواهد بود، اما در عین حال تحقق آن را رد هم نکرد.


چین، عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، هنوز رسما از تحریم ایران حمایت نکرده است.


خانم جرت در مصاحبه اش با شبکه ای بی سی آمریکا از اظهار نظر درباره این خبر که ایران احتمالا در حال ساختن دو مرکز اتمی دیگر است، خودداری کرد.


روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه (۲۷ مارس) گزارش داد آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده در حال بررسی امکان ساخت حداقل دو مرکز اتمی دیگر توسط ایران هستند.


ولری جرت پیش بینی کرد آمریکا در نهایت ائتلافی قوی برای تحت فشار قرار دادن جدی ایران برای تغییر خط مشی اتمی اش تشکیل دهد. ایران چنین تحریم هایی را بی فایده می داند و بارها تاکید کرده است این مجازات ها بر سیاست هایش اثری نمی گذارد.رهبران ۴۴ کشور حدود دو هفته دیگر برای شرکت در کنفرانس "امنیت هسته ای" به واشنگتن سفر خواهند کرد. ولری جرت گفت، دولت اوباما در حاشیه این نشست دو روزه برای جلب حمایت کشورها از تحریم ایران تلاش خواهد کرد.


دیوید اکسلراد، مشاور ارشد باراک اوباما، نیز موقعیت آمریکا در برابر ایران را مطلوب ارزیابی کرد، زیرا به گفته وی برخلاف یک سال گذشته جمهوری اسلامی از داخل با شکاف مواجه است و جامعه بین المللی علیه برنامه اتمی ایران متحد شده است.


با وجود این اظهارت، بسیاری در کنگره آمریکا تردید دارند که شورای امنیت بتواند تحریم های شدیدی علیه ایران وضع کند. بسیاری از اعضای کنگره خواهان اقدام فوری و یکجانبه دولت اوباما برای تشدید تحریم ها علیه ایران هستند.


در همین رابطه، ده ها عضو مجلس نمایندگان و سنا توماری را خطاب به باراک اوباما امضا کرده اند که در آن تاکید شده، ایالات متحده نباید منتظر قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران شود.


قانونگذاران آمریکایی معتقدند دولت اوباما نباید اجازه دهد، اعضای شورای امنیت که با تحریم ایران مخالفند یا آن را به تاخیر خواهند انداخت، بتوانند بر زمان تصویب یا متن این قعطنامه تاثیری بگذارند.


کنگره آمریکا در حال نهایی کردن مصوبه تحریم گسترده ایران است که برای نخستین بار تامین کنندگان خارجی بنزین ایران را نیز هدف قرار خواهد داد.


 

منبع: بی بی سی: 8 فروردین 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.