شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

آمریکا: گزینه توسل به سلاح اتمی علیه ایران

بی بی سی

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید، ایران را به نقض تعهداتی که در قبال پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) دارد متهم کرده است.


او روز سه شنبه (۶ آوریل) گفت: "ایران در چند سال گذشته اقدام های تحریک آمیز بسیاری انجام داده و از تعهداتش در چهارچوب ان پی تی اجتناب کرده است."


ایران یکی از اعضای ان پی تی است و برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.


دولت ایران همچنین روز ۱۷ آوریل کنفرانس بین‌المللی خلع ‌سلاح تحت عنوان "انرژی هسته ‌ای برای همه، سلاح اتمی برای هیچ کس" برگزار خواهد کرد.


از سوی دیگر، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفته است محدودیت های جدید ایالات متحده در توسل به سلاح اتمی، شامل حال ایران نمی شود.


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سه شنبه گزارشی تحت عنوان "بازنگری موضع هسته ای" به کنگره ارائه کرد که در آن برای اولین بار آمده است، ایالات متحده علیه کشورهایی که قدرت اتمی نیستند، اما به پیمان ان پی تی پایبندند، از بمب اتمی استفاده نخواهد کرد.


رابرت گیتس سه شنبه در کنفرانس خبری مشترکی با هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا این انتقاد که محدودیت های تازه امنیت کشورش را به خطر می اندازد را رد کرد.


او گفت استراتژی جدید "پیامی محکم" به ایران و کره شمالی می فرستد تا به تعهدات بین المللی خود عمل کنند.


گیتس تاکید کرد آمریکا در قبال چنین کشورهایی حق توسل به "تمام گزینه ها" را برای خود محفوظ می داند.


ایران درخواست شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تعلیق برنامه غنی سازی اورانیوم خود را رد کرده است و در عین حال تاکید دارد به این سوخت برای تولید انرژی برای مصارف داخلی نیاز دارد.


آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های خود گفته است نمی تواند بطور قطع تایید کند برنامه اتمی ایران جوانب نظامی ندارد.


استراتژی اوباما


دولت اوباما متعهد شده است کلاهک هسته ای جدیدی تولید نکند، اما در نظر دارد بودجه برنامه مدرنیزه کردن زرادخانه هسته ای کشورش را افزایش دهد.


جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا در پی ساخت کلاهک های هسته ای کوچک تر برای هدف قرار دادن تاسیسات زیر زمینی کشورهایی مانند ایران بود.


جورج بوش می گفت آمریکا این حق را دارد که علیه تسلیحات غیرمتعارف از جمله سلاح های شیمیایی یا میکروبی به سلاح اتمی متوسل شود.


اما بر اساس استراتژی اوباما، آمریکا فقط در "موارد استثنایی" به سلاح اتمی متوسل خواهد شد و بیشتر از توانایی نظامی "متعارف" خود برای مقابله با دشمنان خود استفاده خواهد کرد.


اوباما همچنین اعلام کرده است در آینده درباره کاهش تعداد بیشتری از از کلاهک های هسته ای با روسیه گفتگو خواهد کرد.


او و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه پنج شنبه (۸ آوریل) در پراگ، پایتخت جمهوری چک، پیمان جدید کاهش سلاح های اتمی استراتژیک را امضا خواهند کرد.


اوباما دستیابی گروه های افراطی به مواد هسته ای و گسترش تسلیحات اتمی در جهان را خطری جدی برای آمریکا می داند.


برخی محافظه کاران او را متهم کرده اند که خط مشی اتمی او به "خلع سلاح" اتمی یکجانبه ایالات متحده است و امنیت ملی این کشور را به خطر خواهد انداخت.

منبع: بی بی سی، 17 فروردین 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.