شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

احمدی‏نژاد اوباما را به "پاسخ دندان‏شکن" تهدید کرد

رجانیوز

بازتاب گسترده مواضع احمدی‏نژاد در رسانه‏های خارجی:


رییس‏جمهور‏ایران راهبرد‏جدید‏هسته‏ای اوباما را به‏تمسخر‏گرفت


گروه سیاسی: با فاصله کوتاهی از سخنان کنایه آمیز اوباما که احتمال حمله هسته ای به ایران را منتفی نمی دانست، پاسخ صریح احمدی نژاد در جمع مردم آذربایجان در صدر اخبار جهانی قرار گرفت و این رسانه ها سخنان رییس جمهور ایران را با عنوان "تمسخر اوباما" منتشر کردند.


به گزارش رجانیوز باراک اوباما در مصاحبه خود با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، از راهبرد جدید آمریکا در حوزه سلاح های سخن به میان آورده بود و ضمن تاکید بر اینکه استفاده از این سلاح ها مطابق راهبرد جدید آمریکا به شکل چشم گیری محدود خواهد شد، از ایران و کره شمالی با عنوان استثناهای این راهبرد یاد کرده بود.


اوباما تصریح کرده بود در اين راهبرد جديد، در مقابل كشورهاي منزوي(!) همچون ايران و كره شمالي استثناهايي را قائل شده است و امنيت اين كشورها را تضمين نمي‌كند!


در واکنش به این اظهارات بود که محمود احمدی نژاد در جمع مردم آذربایجان همتای آمریکایی خود را مورد خطاب های تند قرار داد. احمدی نژاد، اوباما را نصیحت کرد که مراقب باشد پا در مسیر بوش نگذارد و هر حرف و نوشته‌ای را که به او می دهند، تکرار نکند.


رییس‌جمهور اظهار داشت:«متاسفانه حرف‌هایی که آقای اوباما روز گذشته در تهدید برخی کشورها مطرح کرد، خلاف شعارهای قبلی او برای تغییر را ثابت نمود.» احمدی نژاد افزود:«آقای اوباما ملت‌هایی را که زیر بار زور آمریکا نمی‌روند طی سخنانی تهدید به استفاده از سلاح اتمی و سلاح شیمیایی کرده است.»


محمود احمدی نژاد ادامه داد:«البته ما این حرف‌ها را به حساب ناپختگی و تازه‌کاری آقای اوباما می‌گذاریم و آنطور که اطرافیان او به ما گزارش می‌دهند، اوباما تحت فشار گروه‌های سرمایه‌داری و صهیونیست‌هاست و نمی‌تواند مستقل تصمیم بگیرد.» وی گفت:«از روزی که اوباما آمده، عده‌ای فقط بر این باور بودند که او صرفا نقش یک ماسک و نقاب را بازی می‌کند و او را برای فریب ملت‌ها آورده‌اند.»


رییس‌جمهور در ادامه سخنان خود در جمع مردم آذربایجان غربی، اظهار داشت:«حتی بوش، رییس‌جمهوری قبلی آمریکا که جنایتکارترین و منفورترین رییس‌جهموری آمریکاست، حرف‌هایی به تندی و شدت سخنان اخیر اوباما نزده بود.»


وی در ادامه گفت:«برخی افراد هرجا در مقابل حرف منطق کم می‌آورند مثل کابوها و گاوچران‌های آمریکایی ، بلافاصله دست به اسلحه می‌شوند.»


اما شاید عبارتی که بیشترین توجه را در داخل کشور به خود جلب کرد و به تیتر اول رسانه های داخلی تبدیل شد، سخنان همراه با مطایبه احمدی نژاد خطاب به اوباما بود.


احمدی نژاد از اوباما خواست عجولانه کار نکرده و صبر کند تا مقداری تجربه کسب کند و سرد و گرم را بچشد و خطاب به رییس جمهور آمریکا افزود:«بدان که بزرگتر و گردن‌کلفت‌تر از تو هم نتوانسته‌اند هیچ غلطی کنند، تو که جای خود داری!»


سخنان احمدی نژاد در رسانه های خارجی بازتاب گسترده و درخور توجهی یافت. این رسانه ها سخنان احمدی نژاد را تمسخر اوباما و هشدار درخصوص پاسخی دندان شکن به او خواندند.


شبکه فرانس 24 ذیل عنوان "احمدی نژاد با پاسخ دندان شکن به اوباما هشدار داد"، نوشت:«محمود احمدی نژاد در روز چهارشنبه به همتای آمریکایی خود باراک اوباما نسبت به یک پاسخ دندان شکن هشدار داد و راهبرد جدید هسته ای آمریکا را محکوم کرد.» این شبکه همچنین به انعکاس سخنانی از احمدی نژاد پرداخت که طی آن رییس جمهور آرزو کرده بود که کاش خبر سخنان اوباما درست نباشد و در ادامه به نقل از او و خطاب به اوباما نوشت:«مراقب باش! اگر گامهایت را در همان راه آقای بوش بگذاری، این بار نیز پاسخ ملت همان پاسخ دندان شکن آنها به بوش خواهد بود.»


روزنامه صهیونیستی هاآرتص برای خبر خود این عنوان را برگزید:« Ahmadinejad: Obama is a cowboy who follows will of Israel» این روزنامه نوشت:«احمدی نژاد در روز چهارشنبه نسبت به اظهارات رییس حمهور آمریکا درخصوص راهبرد جدید هسته ای این کشور اظهار تاسف کرد و او را فرد تازه وارد و بی تجربه ای خواند که خواسته های اسرائیل را دنبال می کند.» این روزنامه همچنین به انعکاس هشدارهای احمدی نژاد به اوباما پرداخت که در آن از ادامه روند دوران بوش ابراز نگرانی شده و به اوباما نیز در این خصوص هشدار داده شده بود.


فاکس نیوز نیز اذعان کرد که احمدی نژاد درخلال سخنان خود در شهر ارومیه، استراتژی جدید هسته ای اوباما را که وی برای کاهش منازعات هسته ای کارآمد دانسته بود به مسخره گرفته و آن را بی معنی و مضحک دانسته است.


روزنامه هافینگتون پست نیز اظهارات احمدی نژاد را تمسخر اوباما دانست و ذیل عنوان " Ahmadinejad Mocks Obama: Iran President Blasts Nuclear Strategy, Calls Obama 'Cowboy'" نوشت:«رییس جمهور ایران چهارشنبه راهبرد جدید هسته ای اوباما را به تمسخر گرفت. در این راهبرد بیان شده بود که تمرکز آمریکا از جنگ سرد به کشورهای سرکش و تروریست با هدف متوقف کردن گسترش سلاح های اتمی تغییر خواهد یافت.» این روزنامه نیز در ادامه نقل قول هایی از رییس جمهور را ذکر کرد که در آن اوباما تازه کار معرفی می شد.


روزنامه نیویورک تایمز نیز سخنان احمدی نژاد را حمله به اظهارات کنایه آمیز او و راهبرد هسته ای اش دانست. این روزنامه از تیتر "Iran's President Attacks Obama on Nuclear Threat" برای انعکاس خبر سخنرانی دکتر احمدی نژاد استفاده کرد. شبکه ABC نیز از عنوان "Ahmadinejad attacks Obama on nuclear threat" بهره برد. در عین حال شبکه ها و روزنامه های مختلف دیگر نیز با تیترهای مشابه به انعکاس سخنان رییس جمهور پرداختند.


 

منبع: رجانیوز، 19 فروردین 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.