شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نسل سوم سانتريفيوژها‌

رجانیوز

گزارش تفصیلی از جشن ملی هسته ای/1


رونمایی از نسل سوم سانتريفيوژها‌؛ افتخاری دیگر برای ایران اسلامی


گروه سیاسی: چهارمين جشن ملي هسته‌اي امسال از یک سو با رونمایی نمونه اول نسل سوم ماشين‌هاي سانتريفيوژ همراه شد و از سوی دیگر با اظهارات صریح رییس جمهور خطاب به اوباما. این همه در کنار گزارشی که علی اکبر صالحی از روند هسته ای کشورمان اعلام کرد، توجه زیادی را در محافل بین المللی به خود جلب نمود.


به گزارش رجانیوز چهارمین جشن ملی هسته‏ای اگر چه در سالن همایش های برج میلاد در تهران برگزار شد اما پس لرزه های آن تا اسرائیل هم رفت و روزنامه های صهیونیستی "یدیعوت آحارونوت"، "جروزالم پست " و "هاآرتص" را هم متوجه خود کرد. این رسانه ها دستاوردهای جدید هسته ای ایران را به عنوان خبر اول پایگاه اینترنتی خود برگزیدند.


يديعوت آحارونوت در خبر خود نوشت:«تنها كمتر از 24 ساعت پس از نشست گروه 1+5 در نيويورك براي بررسي برنامه تحريم‌هاي جديد عليه ايران، رئيس سازمان انرژي اتمي ايران خبر داد كه پرزيدنت "احمدي‌نژاد " از نسل سوم سانتريفوژها رونمايي كرد كه 10 برابر بيش از نمونه اوليه اين سانتريفوژها توانايي غني‌سازي دارد.»


نكته حائز اهميت در اين نسل از ماشين‌هاي سانتريفيوژ دستيابي به قطر 200 ميليمتر است. نتيجه اين دستاورد اين است كه علاوه بر افزايش توان جداسازي مقدار توليد در واحد زمان در اين ماشين‌ها نيز افزايش خواهد يافت.


نسل سوم سانتريفيوژها يك ماشين فوق بحراني است كه توان غني‌سازي آن 10 كيلوگرم سوخت با سرعت 565 متر بر ثانيه و يا سرعت دوراني 900 هرتز است كه با موفقيت به مرحله نهايي رسيده است. توان جداسازي اين نمونه از سانتريفيوژها در حدود 10 طراحي شده كه 5 برابر نسل اول و 2 برابر نسل دوم است.


رئيس‌جمهور در این جشن ملی گفت: با جايگزيني نسل جديد سانتريفيوژ با 60 هزار سانتريفيوژ سوخت 6 نيروگاه اتمي تامين خواهد شد.


محمود احمدي‌نژاد رئيس جمهور تصریح کرد: بنده سالروز دستيابي دانشمندان به سوخت هسته‌اي را به شما ملت عزيز و ملت‌هاي آزاده جهان تبريك مي‌گويم و امروز خوشحالم و تبريك دوباره به شما مي‌گويم بخاطر دستاوردهايي كه امروز در خدمت شما به نمايش در آمد.


وي افزود: امروز به لطف خدا متخصصين و دانشمندان ما تسلط كاملي بر فناوري هسته‌اي پيدا كردند تا گام‌هاي بلند و سرعت بالا به سمت تعيين همه نيازهاي كشور و بهره‌برداري درست از همه ظرفيت‌هاي انرژي هسته‌اي حركت مي‌كند.


رئيس جمهور در ادامه اظهار داشت: حقيقتا دستاوردهاي هسته‌اي دانشمندان ما افتخار آميز است و اين افتخار نه تنها براي ملت ايران بلكه براي همه ملت‌ها و دولت‌هاي مستقل عالم افتخار آميز است و لازم است نكته را اينجا نيز يادآوري كنم كه شما و دانشمندان ما مي‌دانيد كه امروز جايگاه ايران در مناسبات جهاني و نقش ايران در اصلاح وضعيت جهان به سمت عدالت و در جهت حقوق ملت‌ها جايگاه بسيار برجسته‌اي است.


احمدي‌نژاد ادامه داد: امروز ملت ايران به يك نقطه اتكاي مستحكم و مطمئني براي همه صالحان، پاكان و همه آزادگان جهان و همه عدالت طلبان جهان تبديل شده است و امروز يك پيوند عميق عاطفي و آرماني بين ملت‌ها و ملت ايران برقرار شده است و بسياري از ملت‌ها، پيشرفت‌ها و دستاوردهاي ملت ايران را دستاوردهاي خود مي‌دانند و با همه وجود در جشن رسيدن به قله‌‌ها توسط ملت ايران مشاركت كردند.


وي با اشاره به سفرهاي خود به كشورهاي مختلف و همچنين حضور و ارتباط مستقيم با ملت‌هاي جهان گفت: من طبق اخبار و اطلاعاتي كه در اختيارم است به گستردگي مشاهده كرده‌ام و هم در بيش از 60 سفر به كشورهاي جهان و ارتباط مستقيم با اقشار مختلف ملت‌ها اين پيوستگي و همبستگي آن‌ها با ملت ايران را از نزديك ديده‌‌ام و امروز هر دستاورد ملت ايران به منزله يك گام در جهت استقلال حقيقي و رهايي همه ملت‌ها به حساب مي‌آيد و همه با آن احساس هم‌نوايي، هم‌دلي و شادماني مي‌كنند.


رئيس جمهور در ادامه اظهار داشت: امروز سرعت پيشرفت‌هاي ملت ايران در عرصه‌هاي گوناگون و در مرزهاي دانش بخصوص در عرصه فناوري عظيم و بسيار مهم و سرنوشت ساز هسته‌اي افتخارآميز و روز افزون است.


رئيس جمهور با اشاره به دستاوردهاي معرفي شده در جشن هسته‌اي امروز گفت: در نطنز قرار است 60 هزار سانتريفيوژ فعال شود و 60 هزار سانتريفيوژ از نسل يك مي‌تواند سوخت يك نيروگاه در يك سال را تأمين كند و با جايگزيني نسل جديد سانتريفيوژ با 60 هزار سانتريفيوژ سوخت 6 نيروگاه تامين خواهد شد و با استفاده از تاسيسات نطنز بدون اينكه نياز به توسعه ساختماني و تاسيساتي باشد سوخت مورد نياز 6 نيروگاه تامين خواهد شد.


احمدي‌نژاد ادامه داد: با اين سوخت مجازي كه امروز شما در اينجا ميله اصلي آن و دو صفحه در كنارش را مشاهده مي‌كنيد كه صفحه سمت راستي صفحه كامل سوخت و صفحه سمت چپ مدل برش خورده آن از يك صفحه نازك به ضخامت يك و نيم ميلي‌متر است كه د راين صفحه صفحه سوخت با ضخامت 7 ميلي‌متر جاسازي مي‌شود كه اين با حجم بالاتري نورد فشرده و تسطيح مي‌شود و به شكلي كه امروز مشاهده مي‌كنيد تبديل مي‌شود.


وي با بيان اينكه در زمينه هاي گوناگون پيشرفت‌ها روز افزون است گفت: در بخش پزشكي، كشاورزي، صنعت و بهداشت و درمان آقاي صالحي دستاوردها را توضيح دادند و امروز به لطف خدا و همت مردان و زنان مومن يك تسلط كامل بر ابعاد گوناگون هسته‌آي ايجاد شده است و شايد ما تنها كشوري باشيم كه همه دستاوردها را از نقطه صفر تا پايان در اختيار داريم كه شامل اكتشاف و بهره‌برداري معدن، فرآوري و توليد كيك زرد تبديلاتي كه در آن انجام مي‌شود تا براي غني‌سازي آماده شود و بعد از آن غني‌سازي دستاوردهاي بسيار پيچيده‌اي است كه ما همه آن را در اختيار داريم.


رئيس جمهور ادامه داد: در اين دستگاه‌ها اگر كوچكترين عدم تعادل و لنگري به اندازه يك صدم گرم ايجاد شود كه با دور بالا در حال حركت است در عرض چند ثانيه اين دستگاه منفجر مي‌شود و آنقدر كار و اندازه‌گيري‌ها بايد دقيق باشد و اين دستگاه امروز ساخته مي‌شود و در اختيار متخصصين ما براي غني‌سازي قرار مي‌گيرد.


احمدي‌نژاد افزود: نيروگاه هاي نسل جديد انشاءالله به نتيجه و ثمر خواهد رسيد و در توليد داروها كه در راكتور تهران شما مطلع هستيد راديو داروها توليد مي‌شود و حدود 25 سال قبل كه سوخت آن به پايان رسيد يك محموله سوخت به ما ارائه شد و پول آن را نيز دريافت كردند و اين سوخت امروز رو به پايان است و امروزه سوخت 20 درصد مي‌خواهيم.


احمدي‌نژاد با اشاره به درخواست ايران از مدير كل آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي براي تامين اين سوخت گفت: ما از آژانس براي تامين اين سوخت 20 درصد تقاضا كرديم تا آن را در اختيار ما قرار دهد و آقاي مديركل نيز در آن زمان درخواست ما را به دو كشور اعلام كرد و دو كشور براي تامين سوخت اعلام آمادگي كردند كه اين سوخت را به ما بدهند.


وي افزود: اين دو كشور در مذاكرات اعلام كردند براي اينكه قضيه هسته‌اي به يك سامان برسد ما سوخت 3.5 درصد را به آنها تحويل دهيم تا آنها آن را به سوخت 20 درصد تبديل كنند و آن را به ما بازگرداند كه ما از ابتدا پذيرفتيم و گفتيم كه مشكلي نداريم چرا كه مي‌خواهيم همكاري كنيم اما بعدها آنها سياسي برخورد كردند و گفتند كه ما مي‌خواهيم موجودي غني‌شده ايران را ببريم و ايران را از بمب اتم دور كنيم و زماني كه اين حرف‌ها را زدند به غيرت ايراني برخورد كه در يك فضايي كه ايران صادقانه وارد شده است و طبق قانون و براساس مقرراتي كه آنها نوشته‌اند مبادله‌اي انجام دهيم كه البته مبادله‌اي هم لازم نبود و بايد آنها سوخت را به ما مي‌دادند و پولش را دريافت مي‌كردند و اصلا نيازي به اين نبود كه ما سوخت 3.5 درصد را بدهيم و سوخت 20 درصد بگيريم اما ما گفتيم بسيار خوب ما كه هر روز سوخت 3.5 درصد را توليد مي‌كنيم اين هم براي شما باشد و شما چند هزار تن سوخت داريد و اين يك تن ما هم روي آن و خيلي هم مهم نيست.


رئيس جمهور ادامه داد: بعدها كه آن‌ها اين حرف‌ها را مطرح كردند و موضع خودخواهانه گرفتند و گفتند كه ما به ايران مهلت مي‌دهيم و ما گفتيم كه اين حرف شما خيلي بي‌ربط است و شما بايد طبق قانون به ما سوخت را بدهيد و اين مهلت دادن چه معني دارد و ما مي‌خواهيم از بازار جهاني خريد كنيم و هميشه خريدار شرط مي‌گذارد نه فروشنده و اين از عجايب اخلاق استكبار است و ما به آنها گفتيم كه سوخت 20 درصد را نياز داريم چرا كه سوخت راكتور تهران رو به پايان است و نمي‌توانيم بيماران خود را رها كنيم و اگر سوخت به ما ندهيد ما اين سوخت را خواهيم ساخت و آنها باور كردند و شروع به تمسخر ما كردند و گفتند كه شما نمي‌توانيد و بايد از ما بخريد و ما به متخصصين خود گفتيم كه اين سوخت را خودمان مي‌سازيم و آن روزي كه اعلام شد و آقاي صالحي اعلام كردند كه ما شروع به ساخت سوخت 20 درصد كرده‌ايم آنها شروع به تبليغات كردند و گفتند اين حرف نشدني است و زمانيكه سوخت 20 درصد بدست آمد به آنها گفتيم كه شما مي‌گوييد ملت ايران نمي‌تواند و در ميان ملت ايران واژه ما نمي‌توانيم وجود ندارد.


احمدي‌نژاد ادامه داد: امروز دانشمندان ما مي‌توانند از روش‌هاي گوناگون اورانيوم را غني كنند كه يكي از آنها سانتريفيوژ است و روش‌هاي ديگري وجود دارد و امروز همه عرصه هسته‌اي در سيطره دانشمندان ايران قرار دارد و البته معناي اين حرف اين نيست كه ما در قله قرار داريم اما ما به لحاظ دانش هسته‌اي هيچ مانعي در مقابل دانشمندان ما نيست و هر جايي كه كشور نياز داشته باشد دانشمندان و متخصصين ما مي توانند نيازهاي هسته‌اي كشور را در همه زمينه‌ها به طور كامل تامين كنند.


وي افزود: آنهايي كه اين دستاوردها را مي‌بينند و نمي‌خواهند ايران به قله‌ها برسد مفهوم اين موضوعات را خوب مي‌فهمند و مفهوم ليزر و دستاوردهاي هسته‌اي را متوجه مي‌شوند و مي‌فهمند سانتريفيوژ با ظرفيت بالا چيست و مي‌دانند كه امروز راه ملت ايران راه بي‌برگشتي است و ملت ايران در انرژي هسته‌اي به نقطه‌اي دست پيدا كرده است كه هيچ فردي نمي‌تواند مانع پيشرفت ايران در استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي بشود و من اين دستاورد بزرگ را به شما و ملت بزرگ ايران تبريك مي‌گويم.


 

منبع: رجانیوز، 20 فروردین 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رجانیوز:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.