شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶ اوت ۲۰۲۲سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ائتلاف لیست العراقیه یک ائتلاف تاکتیکی و شکننده است

ایلنا

سفیر سابق ایران در بحرین:


آمریکایی‌ها با اعمال نفوذ به دنبال نخست‌وزیری علاوی هستند 


ائتلاف لیست العراقیه یک ائتلاف تاکتیکی و شکننده است/مادر علاوی لبنانی بوده وتابعیت عراق را کسب نکرده ، در صورت اثبات این امر وی برای احراز پست ریاست جمهوری و نخست‌وزیری مشکل فانونی دارد.ایلنا: سفیر سابق ایران در بحرین گفت: در حالیکه ائتلاف دو لیست اصلی شیعیان با در اختیار داشتن تفریبا نیمی از کرسی‌های مجلس به لحاظ قانونی می‌تواند پست نخست‌وزیری را از آن خود کند ، امریکایی‌ها با اعمال نفوذ می‌خواهند پست نخست‌وزیری توسط کاندیدای لیست العراقیه -ایاد علاوی- اشغال شود.
محمد فرازمند کارشناس مسایل خلیج فارس در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با بیان این مطلب اظهار داشت: لیست العراقیه متشکل از شیعیان سکولار ،سنی‌های عرب و بعثی‌های دسته دوم با حمایت‌های علنی امریکا و دولت‌های عربی شکل گرفته و مجموعا 91 کرسی بدست اورده است.
وی افزود: البته برخی تفوق لیست العراقیه با اختلاف 2 کرسی بر لیست اقای مالکی را نتیجه دخالت آمریکا در روزهای پایانی شمارش آراء می‌دانند.در نظر سنجی‌های قبل ا ز انتخابات و همچنین در شمارش 60 درصد اراء لیست دولت فانون مالکی جلوتر از لیست العراقیه بود برهمین اساس تایید زودرس و هماهنگ نتیجه انتخابات توسط کمیته اتنخابات ، امریکایی‌ها و نمایندگان سازمان ملل قابل تامل است.
سفیر سابق ایران در بحرین تصريح كرد: علی‌رغم اعمال نفوذ امریکا و کشورهای عربی بنظر میرسد علاوی برای در اختیار گرفتن پست نخست وزیری با چند مشکل روبروست.ابتدا اینکه علاوی علی رغم اینکه از شیعیان است ولی وی در راس یک لیست غیر شیعی و عمدتا سنی وارد مجلس شده است منطقی نیست که وی بعنوان نماینده شیعیان که پست نخست وزیری استحقاق قانونی و عرفی انان است دولت را در دست یگیرد.
وی منذکر شد: علاوی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس باید 163 کرسی را در اختیار داشته باشد و این امر مستلزم ائتلاف با سایر لیست‌هایی است که حاضر نیستند علاوی را مامور تشکیل دولت نمایند.
فرازمند ادامه داد:جناح علاوی در صورت عدم ریزش حداکثر همان 91 کرسی است که برای تشکیل دولت کافی نیست. همچنين گفته می‌شود مادر علاوی لبنانی بوده وتابعیت عراق را کسب نکرده ، در صورت اثبات این امر وی برای احراز پست ریاست جمهوری و نخست‌وزیری مشکل فانونی دارد.
وي تاکید کرد:در نهایت ائتلاف لیست العراقیه یک ائتلاف تاکتیکی و شکننده است.سنی‌ها بتدریج با ملاحطه اینکه نخست‌وزیری علاوی دور از دسترس است به سوی گزینه‌های دیگر برای حضور در حاکمیت و خالی کردن زیر پای علاوی می‌روند.
سفیر سابق ایران در بحرین در باره نتایج انتخابات و احتمال دست بردن در آراء مردم عراق گفت: عراق از قوانین انتخاباتی و نظارت محلی و بین‌المللی خوبی برخوردار است ولي گفته می‌شود امریکایی‌ها در روزهای پایانی شمارش آراء، نمایندگان احزاب را از محل تجمیع اراء اخراج کرده و در آراِ مردم دست برده‌اند. در حال حاضر نوری مالکی بر اساس رای دادگاه توانسته کمیته اتنخابات را مجبور به بازشماری آراء بغداد کند.
سفیر سابق ایران در بحرین اظهار داشت: گرچه جابجایی چند کرسی تاثیری در جناح ائتلافهای سیاسی ندارد ولی اگر حتی دو کرسی از علاوی کسر شود وی بهانه‌ای را که با تمسک غیر منطقی به ان مدعی پست نخست‌وزیری بود از کف خواهد داد به همین دلیل است که وی با پیش کشیدن ضرورت بازشمای دستی کل آرائ عراق سعی در بر هم زدن بازی دارد.
به گفته فرازمند باز شماری دستی اراء کل عراق ماهها بطول خواهد انجامید.

منبع: ایلنا، 3 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.