شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

وزیر امور خارجه روسیه: تحریم ایران اجتناب ناپذیر است

بی بی سی

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است در صورتی که ایران با گروه ۱+۵ در مورد پرونده هسته ای خود همکاری نکند، احتمالا وضع تحریم های جدید علیه ایران اجتناب ناپذیر خواهد بود.


آقای لاوروف امروز پنجشنبه، نهم اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ در جریان اجلاس پارلمانی شورای اروپا، ضمن ابراز تاسف از "عدم تعامل سازنده" ایران با گروه ۱+۵ افزود: "ما همچنان در مورد گام های بعدی شورای امنیت سازمان ملل برای تشویق ایران به همکاری تلاش می کنیم. اما در صورتی که چنین همکاری از سوی ایران مشاهده نشود، وضع تحریم های جدید علیه این کشور غیر قابل اجتناب خواهد بود".


وزیر خارجه روسیه معتقد است که سه دوره تحریم های سازمان ملل علیه ایران برای منصرف کردن این کشور از ادامه تعلیق غنی سازی اورانیوم موثر نبوده است.


او از تصمیم گیری شورای امنیت در این مورد در آینده نزدیک خبر داد.


با وجود مخالفت های گذشته روسیه و چین، به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، با وضع دور چهارم تحریم های سازمان ملل علیه ایران، در هفته های اخیر و با اوج گرفتن تلاش های آمریکا و متحدانش، مواضع چین و روسیه ملایم تر از گذشته شده است.


با وجود این اظهارات وزیر امور خارجه روسیه، او از هر گونه تلاش برای اقدام نظامی علیه برنامه هسته ای ایران انتقاد کرده و آن را "غیر قابل قبول" دانسته است.


سرگی لاوروف در مورد تبعات حمله احتمالی نظامی به ایران گفت: "همه باید از عواقب فاجعه آمیز چنین حمله ای برای منطقه آگاه باشند. موج تاثیرات منفی حمله به ایران تا اروپا احساس خواهد شد، چه برسد به خاورمیانه، آسیای مرکزی و منطقه قفقاز".


وزیر امور خارجه روسیه همچنان معتقد است که پیگیری سیاست "مسیر دوگانه" (استفاده همزمان از مشوق ها و اهرم فشار) در رسیدگی به پرونده اتمی ایران، بهترین راه برای حل این مناقشه است.


آقای لاوروف در این مورد اهمیت استفاده از دیپلماسی در مورد پرونده اتمی ایران گفت: "باید با ایران گفتگو کرد. دیپلماسی به منظور گفتگو و تشویق کسانی که با شما مخالفند به وجود آمده است".


این صحبت های وزیر امور خارجه روسیه در شرایطی مطرح می شود که یک روز پیش تر او در مصاحبه با روزنامه آلمانی زبان هندلزبلت گفته بود: "هیچ نشانه ای در مورد کاربرد نظامی برنامه اتمی ایران در دست نیست. اما با این وجود لازم است ایران به سئوالات اساسی آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ دهد".


روسیه و چین هر دو معتقدند در صورت وضع تحریم های جدید علیه ایران این تحریم ها باید به گونه ای باشد که متوجه مردم عادی در این کشور نشود.


آقای لاوروف دیروز در این مورد گفته بود: "ما طرفدار تحریم های هوشمندانه هستیم که در حال حاضر هم در مورد ایران به اجرا در می آید. تحریم ها تنها باید با هدف جلوگیری از اشاعه تسلیحات اتمی باشد و نباید برای مردم ایران جنبه تنبیهی پیدا کند".


 

منبع: بی بی سی: 9 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.