شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸ اکتبر ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

كارگران براي پيگيري حقوق خود هيچ ابزار مشخصي ندارند

ایلنا

امروز روز جهاني كارگر است؛ روزي كه كارگران بر سر حقوق اجتماعي، سياسي و اقتصادي خود يكبار ديگر به ميثاق مي‌رسند. از همين منظر كارگران ايراني نيز امروز گرداگرد يكديگر خواهان به رسميت شناخته شدن حقوق اوليه خود شدند.
به گزارش ايلنا متن كامل بيانيه كارگران به اين شرح است:
11 ارديبهشت در ايران مصادف با اول ماه مه در جهان روز جهاني كارگر است اين روز يادآور تلاش كارگراني است كه در جدال براي به دست آوردن حداقل معيشت و ساعت كار عادلانه رو در روي سرمايه‌داري و حاميان دولتي آنها ايستادند و با نثار خون خود تاريخ را ورقي ديگر زدند تا حقانيت كارگران را به اثبات برسانند از آن تاريخ به بعد شرايط كار براي كارگران تحت تاثير رشد صنعت و تغيير شكل جريان سرمايه‌داري، تغييرات اساسي كرد و لزوم فعاليت كارگران و تشكل‌هاي آنها براي مقابله با استثمار نوين نيروي كار،‌ شكل تازه‌اي به خود گرفت امروز ده‌ها سال از اين واقعه مي‌گذرد و جريان سرمايه‌داري از حد وحدود مرزهاي جغرافيايي كشور عبور كرده و جهاني شده است. منافع سرمايه‌داري در هم تنيده شده و سرمايه‌داري جهاني با اين‌كه فرهنگ‌ها زبان‌ها و مليت‌هاي متفاوت دارند ولي هيچ‌گاه منافع مشترك‌شان را فراموش نمي‌كنند و خود را يك خانواده بزرگ مي‌دانند به همين جهت است كه سازمان جهاني تجارت درست مي‌كنند تا بتوانند منافع جهاني خود را تضمين كنند تا سرمايه‌داران منابع خود را در مقابل هم نبينند. امروز ما شاهديم كه جريان حركت سرمايه آزادي كامل دارد و براي تضمين و تامين سود آن مسيران را ضمانت كرده و اصل و فرع آن را بيمه مي‌كنند و حتي اگر لازم باشد حقوق كارگران را در پاي آن قرباني مي‌كنند.
به طور مثال قوانين حمايتي كار و تامين اجتماعي را تغيير مي‌دهند حق اخراج را آزادانه در اختيار كارفرمايان قرار مي‌دهند معافيت‌هاي مالياتي طولاني مدت وضع مي‌كنند و در مجموع همه نوع رانتي به سرمايه‌داران مي‌دهند تا آنها تشريف فرما شوند.
ولي در شرايط برابر،‌ كارگران حق جا به جايي ندارند تحت شرايطي دولت‌ها در جهت تضعيف حقوقشان قوانين وضع مي‌كنند و آنها براي دفاع از حداقل حقوقشان بايد مبارزه كنند.
مبارزاتي كه بعضا باخشونت نيروهاي نظامي و امنيتي كشورشان مواجه مي‌شود همچنين در جريان بحران‌هاي اقتصادي، كارگران اولين گروه آسيب پذير هستند كه بايد تاوان بلند پروازي و منفعت طلبي سرمايه‌داري را بدهند. با توجه به وضعيت اقتصادي و شرايط كشورها مشكلات جامعه كارگري مي‌تواند شرايط متفاوتي داشته باشد. به كارگيري كودكان، تبعيض جنسيتي در خصوص حقوق برابر، عدم رعايت اصول ايمني و بهداشت محيط كار، عدم رعايت ساعت كار، مقاومت در ايجاد و شكل گيري تشكل هاي صنفي كارگران و مانع تراشي در جهت فعاليت تشكل هاي مذكور و از همه مهمتر كاهش حمايت‌هاي اجتماعي و سخت‌گيري در اين زمينه از سوي دولت‌ها از مواردي است كه معمولا به طور گسترده در اين كشورها اتفاق مي‌افتاد همين نابرابري‌ها كافي است كه كارگران را معترض كند و آنها را براي تامين حداقل‌هاي حقوق خود به خيابان‌ها بياورد.
روز جهاني كارگر روزي‌است كه بايد با همه اين ويژگي‌هايش گرامي‌اش بداريم اين روز بر همه كارگران آزاده ايران و جهان مبارك باد. در عين حال فراموش نمي‌كنيم كه اكنون كارگران بسياري از شركت‌ها ماه‌هاست حقوق دريافت نكرده‌اند اما براي پيگيري حقوق خود هيچ ابزار مشخصي ندارند. در كشور ما قراردادهاي سفيد امضاي بدون تاريخ با اخذ ضمانت از كارگران همچنان گرفته مي‌شود و تا زماني كه حقوق خود را مطالبه مي‌كنند آنها را اخراج مي‌كنند و از آن بدتر اين‌كه كارگران رامتهم به كم كاري و بي انضباطي و ساير اتهامات نيز مي‌كنند.
1- حمايت قلبي و عملي خود را از انقلاب شكوهمند اسلامي و رهبري عظيم الشان آن حضرت آيت الله خامنه‌اي (مد ظله العالي) ابراز نموده و بار ديگر اعلام مي‌نماييم كه در صورت هرنوع تعرض به ارگان نظام مقدس تا پاي جهان ايستادگي خواهيم نمود.
2- ما از دولت مي‌خواهيم هر چه سريعتر نسبت به تدوين تصويب واجراي آيين نامه قانون بيمه كارگران ساختماني كه مدت‌هاست معطل مانده حسب درخواست‌هاي نمايندگان و موافقت وزيران مرتبط و دستور رياست محترم جمهوري اقدام نمايند.
3- ما خواهان اعلام و محاسبه سابقه بيمه‌اي كارگران ساختماني از زمان تصويب قانون يعني اسفند 87 مي‌باشيم.
4- ما خواهان رسيدگي كامل به حقوق كار كارگران صنفي نظير كارگران ساختماني، كارگران خباز و حرف و مشاغل آزاد كه غالب آنها فاقد ساعت مشخص كار و ديگر حمايت‌هاي قانون كار و تامين اجتماعي مي‌باشند، هستيم.
5- ما از دولت مي‌خواهيم هر چه سريعتر نسبت به برچيدن شركت‌هاي تامين نيروي انساني كه عمدتا طرف قرارداد شركت‌هاي دولتي هستند و فقط براي بهره‌كشي از نيروي كار به وجود آمده‌اند اقدام كند.
6- جامعه كارگري ايران خواستار تقويت مذاكرات و امضاي پيمان‌هاي جمعي في مابين كارگران و كارفرمايان براي حل مشكلات پيش رو و پذيرش آن از سوي دولت به عنوان قوانين روابط كار مي‌باشد.
7- سازمان تامين اجتماعي يك نهاد عمومي غير دولتي است كه بايد با مشاركت كارگران كارفرمايان و حضور حاكميتي دولت تشكيل شود.
ما خواهان تركيب سه جانبه در ارگان اين نهاد و همچنين استقلال كامل اداري و مالي آن مي‌باشيم. هرگونه اقدامي در خصوص دولتي كردن اين نهاد و ارگان اين سازمان از نظر ما غير متعارف و محكوم است.
8- تعهدات سازمان تامين اجتماعي از جمله پرداخت مستمري به بيش از 1،400،000نفر تحت پوشش اين سازمان از محل پرداخت‌هاي كارفرما، كارگر و دولت به دليل عدم پرداخت نزديك به 21 هزار ميليارد تومان بدهي از سوي دولت امكان پذير نيست.
متاسفانه اين سازمان بامشكل جدي منابع رو برو شده و بيم آن مي‌رود كه تعهدات آن در آينده دچار اختلال شود كه خود يك معضل جدي اجتماعي به شمار مي‌رود لذا ما خواستار پرداخت تدريجي بدهي دولت در يك برنامه زمان بندي شده كوتاه مدت مي‌باشيم.
9- قانون هدفمندكردن يارانه‌ها هنوز اجرايي نشده، قيمت بسياري كالاها و خدمات با تاييد دولت افزايش يافته است. يقينا اجراي اين قانون به طور قابل توجهي به بار تورمي آن خواهد افزود لذا ما خواستار تزريق به موقع منابع كافي به حساب كارگران شاغل و صندوق تامين اجتماعي جهت تقويت قدرت خريد مستمري بگيران و بيكاران تحت پوشش مي‌باشيم. اشتباه احتمالي يقينا هزينه‌اي اجتماعي غير قابل بازگشت از خود بر جاي خواهد گذاشت.
10- الحاق صندوق‌هاي بازنشستگي و همچنين اقشار مختلف جامعه به سازمان تامين اجتماعي كه منابع مورد نياز آن از سوي دولت پرداخت نمي‌شود مورد اعتراض جامعه كارگري است و ما از دولت و مجلس مي‌خواهيم از تحميل چنين تعهدي به سازمان تامين اجتماعي جدا خودداري كنند.

منبع: ایلنا: 11 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایلنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.