شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲



سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مکارم شيرازي: دشمن تلاش دارد بين حوزه و دانشگاه اختلاف افکني کند

ایسنا


آيت الله العظمي مكارم شيرازي با بيان اين‌كه وقتي در زمان  پيروزي انقلاب حوزه و دانشگاه با هم متحد شدند، دشمن احساس وحشت کرد، اظهار كرد : متاسفانه دشمن در حال حاظر تلاش دارد بين حوزه و دانشگاه اختلاف افکني کند بنابراين  بايد رابطه حوزه و دانشگاه از مرحله شعار خارج و به عمل نزديك شود.


به گزارش ايسنا، اين مرجع تقليد در مراسمي که به مناسبت هفته معلم در دانشگاه قم برگزار شد، در جمع دانشجويان گفت: دشمنان قبل از انقلاب، روحانيون را استعمار سياه و مرتجع و دانشگاهيان را استعمار سرخ مي‌ناميدند و وقتي در انقلاب اين دو گروه متحد شدند احساس وحشت كردند و گفتند اتحاد استعمار سرخ و سياه صورت گرفته است.

وي در ابتداي سخنانش با طرح اين سئوال كه چرا همه انبيائي كه نام آنان در قرآن آمده است از منطقه خاورميانه و اطراف آن مبعوث شده‌اند، عنوان كرد: اگر به تاريخ گذشته و نوشته‌هاي تاريخي مراجعه كنيم خواهيم ديد كه تمدن بشر از اين منطقه آغاز شده است و به همين دليل ويل دورانت، منطقه خاورميانه را گهواره تمدن بشر معرفي كرده است از اين رو لازم بود تا پيام انبياء از منطقه متمدن به ساير نقاط دنيا برسد.


اين مرجع تقليد اظهار كرد: همين كه اسلام از منطقه‌اي كه هيچ تمدني در آن نبود به همه جا گسترش يافت و پرچم دار علم در دنياي آن روز شد، يك معجزه است.


اين مرجع تقليد افزود: عربستان در آن زمان در مركز دايره‌اي بود كه در اطراف آن پنج تمدن مصر، يمن، روم شرقي و شامات، ايران باستان و كلده و بابل وجود داشت و شعاع اسلام توانست در چنين شرايطي به همه اين تمدن‌ها توسعه يابد.


وي در ادامه به اهميت علم و دانش در اسلام اشاره و بيان كرد: اولين آياتي كه بر پيامبر(ص) نازل شد آيات علم و دانش بود و حضرت علي(ع) در نهج البلاغه فرموده‌اند انسان‌ها سه دسته هستند؛ گروهي كه عالم و معلم هستند، گروهي به دنبال طلب علم و دانش هستند و گروهي نيز نه عالم و نه معلم هستند و اين گروه انسان‌هايي نادان و بي‌هدفند.


مکارم شيرازي با اشاره به اين‌که گروه سوم، گروهي هستند كه هر صدايي كه از هرجا بلند شد به دنبال آن مي‌روند زيرا از خود ايده‌اي ندارند، اظهار كرد: نور علم در وجود اين افراد روشن نشده، تكيه گاه محكمي ندارند و بي بندوبار هستند كه نمونه‌هايي از آن را در تاريخ كشور و در شعار زنده باد و مرده باد شاهد بوده‌ايم.


 

منبع: ایسنا: 13 اردیبهشت 1389




نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایسنا:



در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.