شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دادستان کویت انتشار خبرهای مربوط به 'شبکه جاسوسی ایران' را ممنوع کرد

بی بی سی

سازمان گزارشگران بدون مرز از دستور ممنوعیت انتشار گزارش های مربوط به کشف و انهدام" شبکه جاسوسی ایران" در رسانه های کویت انتقاد کرد.


روز دوشنبه، 20 اردیبهشت (10 مه)، سازمان گزارشگران بدون مرز با صدور بیانیه ای خبر داد که دادستان کل کویت با صدور حکمی به رسانه های خبری آن کشور دستور داده است از انتشار گزارش های مربوط به فروپاشی یک شبکه جاسوسی وابسته به جمهوری اسلامی ایران در کویت خودداری ورزند.


به گفته این سازمان، خبر انحلال این شبکه جاسوسی، که گفته می شود از شش شهروند کویتی، دو عرب فاقد تابعیت مشخص و شاغل در ارتش کویت، و تعداد دیگری از شهروندان کشورهای عربی تشکیل یافته بود در روز اول ماه مه در رسانه های کویتی منتشر شد.


گزارشگران بدون مرز در بیانیه خود گفته است که البته ماموران پلیس و دستگاه قضایی حق دارند بتوانند بدون مواجهه با هرگونه فشاری به انجام وظایف خود مبادرت کنند اما افزوده است که "دشوار بتوان درک کرد چگونه رسانه های همگانی ممکن است این مقامات را تحت فشار قرار دهند."


به گفته این سازمان، دستور ممنوعیت انتشار گزارش در این زمینه به منزله مانعی جدی در برابر گزارشگری تحقیقی است که بخشی اساسی از روزنامه نگاری کیفی را در کشوری تشکیل می دهد که مدعی دموکراسی است.


در این بیانیه آمده است که براساس گزارش ها، شبکه جاسوسی که توسط دستگاه های اطلاعاتی کویت کشف و منهدم شد به گردآوری اطلاعات درباره پایگاه های نظامی آمریکایی و کویتی در این امیرنشین و انتقال آن به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی مشغول بوده است.


دستور منع ادامه پوشش خبری این موضوع روز 4 ماه مه از سوی صالح العثمان، دادستان کل کویت، صادر شد و نشریه اینترنتی الآن به نقل از این مقام قضایی گزارش کرد که هدف از صدور این دستور این بوده است که پلیس و مقامات قضایی بتوانند "با آرامش و به شکلی بی طرفانه به این مساله رسیدگی کنند."


گزارشگران بدون مرز می افزاید که وبسایت های خبری کویت از این دستور تبعیت کرده اند هرچند قوانین رسانه ای کویت شامل شبکه های خبری اینترنتی نمی شود و این رسانه ها ملزم به اطاعت از حکم دادستان کل نبوده اند.


به عنوان مثال، روزنامه اینترنتی الآن روز گذشته اعلام کرد که دیگر گزارشی در این زمینه منتشر نخواهد کرد مگر اینکه تحولی قابل توجه در این ماجرا صورت گیرد.


خبر کشف شبکه جاسوسی


در ادامه بیانیه گزارشگران بدون مرز آمده است که اگرچه مقامات ایرانی هر نوع ارتباطی با این شبکه جاسوسی را تکذیب کرده اند اما کشف این تشکیلات باعث بروز تنش در روابط آن کشور و کویت شده و این تنش به خصوص پس از طرح درخواست برخی نمایندگان پارلمان کویت برای اخراج سفیر جمهوری اسلامی از آن کشور شدت بیشتری گرفته است.


پس از انتشار خبر کشف یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران ایران، مقامات کویتی برای چند روز از تایید این خبر خودداری ورزیدند اما هفته گذشته سرانجام انهدام این تشکیلات را مورد تایید قرار دادند.


روز 6 مه، شیخ جابر بن خالد آل صباح، وزیر کشور کویت که پس از جلسه ای با وزیران کشور دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس سخن می گفت، از این کشورها خواست با توجه به فعالیت شبکه جاسوسی وابسته به ایران، در همکاری های امنیتی خود تجدید نظر کنند.


با اینهمه، امیر نایف بن عبدالعزیز، وزیر کشور عربستان، پس از این جلسه ادعای یکی از نمایندگان مجلس کویت را در این مورد که شبکه جاسوسی ایرانی، امنیت دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس را هم به مخاطره انداخته است به شدت تکذیب کرد.


خبر کشف شبکه جاسوسی سپاه پاسداران در کویت برای نخستین بار در شماره روز اول ماه مه روزنامه کویتی "القبس" و به نقل از مقامات امنیتی عالی رتبه کویت انتشار یافت که گفته بودند دست کم هفت نفر از شهروندان کویتی به اتهام عضویت در یک شبکه جاسوسی متعلق به سپاه پاسداران دستگیر شده اند.


در این گزارش آمده بود که بعضی از افراد دستگیر شده از کارمندان وزارت دفاع و اطلاعات کویت بوده اند و ماموریت داشته اند در مورد پایگاه های نظامی آمریکا در کویت و بعضی از نهادهای حساس نظامی در این کشور برای سپاه پاسداران ایران اطلاعات جمع آوری کنند.


پس از انتشار این خبر، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در گفتگویی با شبکه عرب زبان العالم، متعلق به دولت ایران، ضمن "بی پایه و اساس" دانستن این خبر، انتشار آن را بخشی از تبلیغات منفی علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.


پس از انتشار گزارش روزنامه القبس، شماری از نمایندگان مجلس کویت خواستار اخراج سفیر ایران از کویت، فراخواندن سفیر کویت از تهران و تعلیق تمامی توافقنامه های بین دو کشور شدند.


 


 

منبع: بی بی سی: 20 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != 'دادستان کویت انتشار خبرهای مربوط به 'شبکه جاسوسی ایران' را ممنوع کرد' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'شبکه جاسوسی ایران' را م' at line 1