شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دادستان تهران: بیانیه اخیر موسوی جرم است

بی بی سی

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، در گفتگویی با هفته نامه پنجره و در پاسخ به سوال این هفته نامه که میرحسین موسوی، از رهبران معترضان در ایران، مشخصا چه زمانی تحت تعیب قضایی قرار خواهد گرفت، گفت: "بسیاری از مواضعی که وی و کاندیدای شکست خورده دیگر انتخابات اخیر (مهدی کروبی) گرفته اند، جرم است. اما چون نظام اسلامی برای تعقیب آن ها براساس مصالحی عمل می کند، آن را موکول به زمان مناسب کرده ایم."


میرحسین موسوی و مهدی کروبی اعدام این پنج نفر را به دلیل آن که روند دادرسی آنها مطابق قانون نبوده و "توضیحات روشن کننده ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات" داده نشده، غیرعادلانه خوانده اند.


آقای جعفری دولت آبادی دلیل این اظهارات را بی اطلاعی این افراد از روند پرونده دانسته و گفته است که از زمان دستگیری این افراد تا اجرای حکم اعدام چهار سال طول کشیده و تمام مراحل قانونی دادرسی در مورد آنها طی شده است.


آقای جعفری دولت آبادی در بخش دیگری از گفتگوی خود با هفته نامه پنجره به اعدام های گسترده زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ اشاره کرده و گفته است: "در همان سال هایی که اعدام هایی بر اساس حکم حضرت امام (ره) علیه منافقین صورت گرفت، ایشان نخست وزیر بود. اگر چنین ادعایی دارد، چگونه در آن دوران خدمت کرد؟ ... وی در سال ۱۳۶۷ در جریان احکام حکومتی حضرت امام در مورد منافقین بوده و به خوبی می داند که قوه قضاییه در چهارچوب قوانین و مقررات کشور اقدام می کند."


دادستان تهران بیانیه اخیر میرحسین موسوی در اعتراض به اعدام این پنج نفر را "بیانیه ای جدا از بیانیه های انتخاباتی گذشته و بر خلاف اصول" دانسته و گفته است "روزی که وقت محاکمه او برسد"، به این مورد هم توجه خواهد شد.


آقای جعفری دولت آبادی در مورد عدم تعقیب قضایی رهبران معترضان گفته است: "اگر امروز به درخواست مردم برای تعقیب سران فتنه عمل نمی شود، نه از سر ناتوانی یا بی توجهی، غفلت و یا هماهنگی با آن ها و یا بی دغدغگی، بلکه از این بابت است که زمان آن فرا نرسیده است."


دادستان تهران همچنین این ادعا را که زمان اجرای این احکام برای ایجاد رعب و وحشت در آستانه سالگرد انتخابات ریاست جمهوری ایران و حوادث بعد از آن بوده، تکذیب کرده است.


 

منبع: بی بی سی: 25 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.