شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲ مه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نمایندگان مجلس خواستار برخورد سریع با 'سران فتنه' شدند

بی بی سی

 ۱۷۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه ایران از او خواسته اند با "سران فتنه" هر چه سریعتر برخورد کند.


این عده از نمایندگان در عین حال از اینکه مسئولان برخی از نشریات و رسانه های نزدیک یا وابسته به حکومت در پی چند شکایت به دادگاه احضار شده اند ابراز تاسف کرده اند و خواسته اند که چنین شکایاتی اساسا در دادگاه رسیدگی نشوند.


حسن غفوری فرد، از اعضای هیات رییسه مجلس پس از پایان جلسه علنی امروز، یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹، متن نامه ای را که از سوی عده ای از نمایندگان خطاب به صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه نوشته شده بود خواند.


در ابتدای این نامه نمایندگان از موضوع به دادگاه کشیده شدن حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان "به دلیل شکایت یک عنصر مدافع فرقه ضاله بهاییت و همکار صهیونیست ها" و در عین حال محاکمه مدیران روزنامه های جوان، وطن امروز و خبرگزاری های فارس و ایرنا "به دلیل شکایت های سران فتنه" ابراز ناخرسندی کرده اند.


به نطر می رسد اشاره این نامه در بخشی که صحبت از مدیر مسئول روزنامه کیهان شده، موضوع شکایت شیرین عبادی، وکیل و حقوقدان ایرانی برنده جایزه صلح نوبل از آقای شریعتمداری به دلیل چاپ مطلبی در روزنامه کیهان باشد که با عنوان "تقدیر مرکز بهائیان در اسرائیل از شیرین عبادی" به چاپ رسیده بود.


در ادامه این نامه آمده است در شرایطی که بنا بر مصالحی درخواست ها برای محاکمه "سران فتنه" به تعویق انداخته می شود تا آگاهی مردم "از عمق وابستگی و انحراف سران کودتا" بیشتر شود، در نقطه مقابل "تسریع در رسیدگی به شکایت سران فتنه و کشاندن حامیان ولایت و مسئولان روزنامه های انقلابی به دادگاه جای تاسف است".


نویسندگان این نامه اینطور نتیجه گیری کرده اند که با شناختی که از جایگاه و مواضع سیاسی رییس قوه قضاییه سراغ دارند، رسیدگی به شکایات علیه آقای شریعتمداری "بر اساس دیدگاه مقدس عدالت باوری نظام جمهوری اسلامی است که حتی عناصر داخلی، همراه و همسو با دشمنان خارجی" در دادگاه مورد سئوال و جواب قرار می گیرند.


در ادامه این گروه از نمایندگان مجلس گفته اند که "سران فتنه" اصولا پذیرای رای دستگاه قضایی نیستند و در این رابطه به موضعگیری اخیر میرحسین موسوی در مورد اعدام های چند روز گذشته اشاره کرده اند: "نشانه این ادعا اعتراض وقیحانه این منافقین جدید به حکم اعدام صادره برای پنج تن از محاربان و بمب گذارانی است که دست هایشان به خون مردم بی گناه آلوده بود".


البته میرحسین موسوی و مهدی کروبی اعدام این پنج نفر را به دلیل آن که روند دادرسی آنها مطابق قانون نبوده و "توضیحات روشن کننده ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات" داده نشده، غیرعادلانه خوانده بودند.


این موضعگیری آقایان موسوی و کروبی سبب شد که دادستان تهران این بیانیه ها را نشر اکاذیب بداند و بگوید این اظهارنظرها جرم است و "روزی که وقت محاکمه آنها برسد، به همه این موارد توجه خواهد شد".


در پایان نویسندگان این نامه اقدام قوه قضاییه در رسیدگی به شکایات علیه افرادی چون حسین شریعتمداری را نوعی "تنفس مصنوعی جریان فتنه" دانسته اند و درخواست کرده اند که از اساس این پس به چنین شکایت هایی رسیدگی نشود.


موضوع شکایت از مدیر مسئول روزنامه کیهان تنها محدود به شیرین عبادی نبوده است.


اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی نژاد هم در همان جلسه دادگاه از آقای شریعتمداری به دلیل چاپ مطلبی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۷ در کیهان تحت عنوان "درخواست استفاده از عامل سیا" شکایت کرده بود.

به گفته وکیل آقای مشائی آن مطلب مربوط به سفرهای هوشنگ امیراحمدی به ایران است که در آن حضور او "نتیجه وساطت و همراهی" رحیم مشائی توصیف شده بود.

 

منبع: بی بی سی: 26 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بی بی سی:

Error in query: SELECT * FROM maghaleh WHERE nevisandeh = ' بی بی سی' AND onvan != 'نمایندگان مجلس خواستار برخورد سریع با 'سران فتنه' شدند' AND nevisandeh != '- - -' AND kategori != 'ثبت آزمایشی' ORDER BY timestamp DESC. You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'سران فتنه' شدند' AND nevisandeh != '- - ' at line 1